„O wynikach leczenia ran oparzeniowych decydują pierwsze godziny po wypadku” – rozmowa z mgr Beatą Śpiewak
Eksperci Leczenie ran Newsy Oparzenia Pielęgnacja Pod sliderem Rodzaje ran Wywiady

„O wynikach leczenia ran oparzeniowych decydują pierwsze godziny po wypadku” – rozmowa z mgr Beatą Śpiewak

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

– Błędy popełnione podczas udzielania pierwszej pomocy mogą mieć ogromny wpływ na dalsze losy pacjenta oraz pomyślne zakończenie leczenia – zaznaczyła w rozmowie z Forum Leczenia Ran pielęgniarka koordynująca w Małopolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej, członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran mgr Beata Śpiewak.

Forum Leczenia Ran, Natalia Janus: Jak długo zajmuje się Pani leczeniem ran oparzeniowych?

Beata Śpiewak: – Na Oddziale Oparzeń pracuję 24 lata, od 17 lat jestem pielęgniarka oddziałową, a od 2015 r. pielęgniarką koordynującą w MCOP. W swojej pracy spotykam się z głębokimi i rozległymi ranami oparzeniowymi IIa, IIb i III stopnia. Są to urazy obejmujące rozległe powierzchnie ciała. Oprócz tego, że trafiają do nas pacjenci prosto z miejsca wypadku (np. wybuch gazu, pożar, porażenie prądem, oparzenia chemiczne), przyjmujemy również pacjentów leczonych dotychczas w innych szpitalach czy środowisku domowym. Są to tzw. oparzenia zastarzałe.

Co wpływa na gojenie ran oparzeniowych?

– Wpływ ma wiele czynników, m.in. wiek pacjenta, choroby współistniejące, rodzaj urazu, czas działania czynnika parzącego oraz sposób udzielenie pierwszej pomocy medycznej, czyli z tzw. Złotej Godziny. O wynikach leczenia ran oparzeniowych decydują pierwsze godziny po wypadku. Błędy popełnione podczas udzielania pierwszej pomocy, mogą mieć ogromny wpływ na dalsze losy pacjenta oraz pomyślne zakończenie leczenia. Dlatego należy pamiętać o chłodzeniu rany (tylko 15 min.), leczeniu przeciwbólowym, jałowym zabezpieczeniu rany, wdrożeniu resuscytacji płynowej i transporcie pacjenta do Ośrodka Oparzeniowego.

A jakim procedurom zostaje poddany pacjent już w Ośrodku?

– W przebiegu leczenia chorego oparzonego niezwykle istotne jest również leczenie ogólne choroby oparzeniowej (leczenie wstrząsu oparzeniowego), chirurgiczne opracowanie rany oparzeniowej, stosowanie opatrunków specjalistycznych oraz wdrożenie procedur żywienia dojelitowego, pozajelitowego, stosowanie hemofiltracji ciągłej, HBO, rehabilitacji, zapewnienie pomocy psychologa oraz zapobieganie i leczenie zakażeń.

Oprócz odpowiednich procedur, w takich Ośrodkach Oparzeniowych, jak m.in. MCOP szczególnie ważne jest również stosowanie międzynarodowych standardów w leczeniu oparzeń. Jak to wygląda w praktyce?

– MCOP jest znakomicie przygotowane do leczenie pacjentów oparzonych z rozległymi i głębokimi ranami. Boksy na IT zapewniają pacjentom odpowiednie środowisko mikrobiologiczne do leczenia ran. Nadzór nad zakażeniami szpitalnymi uchodzi obecnie za najważniejszy wskaźnik opieki medycznej.

Dlaczego jest on tak ważny?

– Wystąpienie zakażenia szpitalnego jest istotnym zagrożeniem w procesie leczenia i pielęgnacji pacjenta z urazem oparzeniowym. Oprócz tego, że wpływa ono na pogorszenie przebiegu choroby oparzeniowej i zwiększa liczbę występujących powikłań, to również wydłuża czas hospitalizacji i zwiększa koszty leczenia.

„O wynikach leczenia ran oparzeniowych decydują pierwsze godziny po wypadku” – rozmowa z mgr Beatą Śpiewak
mgr Beata Śpiewak pielęgniarka koordynująca w Małopolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej, członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran

Więc jak sobie radzicie, aby minimalizować to ryzyko?

– W naszym ośrodku wprowadzono szereg procedur profilaktyki zakażeń szpitalnych. Pacjenci z rozległymi ranami oparzeniowymi leżą w pojedynczych boksach, w których powietrze jest filtrowane przez filtry Hepa oraz wspomagane nadciśnieniem, zapewniającym prawidłowy obieg powietrza (wymiana powietrza następuje 15 razy na godzinę). Dzięki automatycznemu otwieraniu i zamykaniu drzwi do boksu, nie dochodzi do wymiany powietrza miedzy boksem a korytarzem. W boksach, całej IT oraz bloku operacyjnym woda jest czysta mikrobiologicznie. Dla każdego pacjenta stosujemy również jałową pościel.

Jak do tych procedur przygotowany jest Zespół?

– Aby zapobiegać zakażeniom krzyżowym, na Intensywnej Terapii do każdego pacjenta na boksie, na dyżurze przypisana jest jedna pielęgniarka, która przed wejściem do boksu musi wyposażyć się w fartuch ochronny, maskę i czapkę oraz zdezynfekować ręce. Wszystkie procedury muszą być wykonywane w sposób jałowy. Dużym osiągnieciem zespołu i organizacji pracy w MCOP jest to, że każda zmiana opatrunku odbywa sią na bloku operacyjnym, czyli dzięki nawiewom laminarnym w warunkach jałowych.

– Dzięki wprowadzeniu gotowych sterylnych zestawów do takich procedur, jak zakładanie i pielęgnacja CVP, odsysanie i nebulizacja w systemie zamkniętym, dekontaminacja pacjenta oparzonego czy dekontaminacja sprzętu medycznego, niewątpliwie zmniejszamy ryzyko zakażenia ran u tej grupy pacjentów. Ponadto pobieramy wymazy ze sprzętu, badamy czystość mikrobiologiczną wody, pobieramy wymazy z rąk personelu pracującego oraz okresowo kontrolujemy personel na nosicielstwo w kierunku MRSA. Systematycznie odbywają się również szkolenia z dezynfekcji rąk prowadzone przez pielęgniarkę epidemiologiczną.

Gojenie rozległych i głębokich oparzeń wymaga czasu. O jakich technikach leczenia możemy mówić w przypadku takich ran?

– W MCOP stosujemy nowoczesne metody leczenia ran oparzeniowych, m.in. leczenie chirurgiczne, które obejmuje takie zabiegi jak: nacięcia odbarczające, wycięcie tkanki martwiczej, przeszczepy skóry własnej siatkowe, lite i pełnej grubości. Pobieramy skórę pacjenta do hodowli keratynocytów, komórek mezenchymalnych izolowanych z tkanki podskórnej tłuszczowej. W leczeniu ran oparzeniowych stosujemy także Integrę, specjalistyczne opatrunki srebrowe, podciśnieniowe leczenia ran – Vac oraz Komorę HBO.

Czy u tej grupy pacjentów stosuje się antybiotyki?

– Prowadzenie antybiotykoterapii jest ścisłe powiązane w wynikami badań mikrobiologicznych. Antybiotyki celowane stosowane są na podstawie analizy wymazu z rany, badania krwi i wydzieliny z drzewa oskrzelowego.

Czy Ci pacjenci cierpią? Czy te rany oparzeniowe są wyjątkowo bolesne?

– Pacjenci na naszym oddziale wymagają stosowania leków przeciwbólowych, które otrzymują we wlewach przez pompy strzykawkowe. U chorych oparzonych nie wymagających stałego podawania leków, stosujemy leczenie przeciwbólowe wg zaleceń lekarza lub PCA. Ból oceniamy na podstawie skali WAS i wówczas podajemy leki.

„O wynikach leczenia ran oparzeniowych decydują pierwsze godziny po wypadku” – rozmowa z mgr Beatą Śpiewak
mgr Beata Śpiewak pielęgniarka koordynująca w Małopolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej, członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran

Pod czyją opieką przebywa podczas pobytu na oddziale pacjent i jakie powikłania mogą wystąpić w tym czasie?

– Leczenie chorego oparzonego wymaga ścisłej współpracy zespołu terapeutycznego, w którego skład wchodzą: chirurg plastyk, anestezjolog, zespół pielęgniarski, rehabilitant, psycholog, mikrobiolog oraz  zespół żywieniowy. Wśród powikłań najczęściej spotykamy się z pogłębieniem rany oparzeniowej w wyniku zakażenia, odleżynami, obrzękami czy zaburzeniami metabolicznymi. W przypadku oparzeń elektrycznych dochodzi również do późnych krwotoków. Ta grupa pacjentów narażona jest szczególnie również na zapalenie płuc, a co się z tym wiąże, przedłużającą się wentylację mechaniczną. U chorych oparzonych może pojawić się również depresja, wynikająca z długiego okresu hospitalizacji czy braku kontaktu z rodziną.

Jak rozumiem, to nie koniec problemów, które pojawiają się u chorych oparzonych?

– Niestety nie, na naszym oddziale pacjenci cierpią również na takie dolegliwości, jak zespół stresu pourazowego PTSD, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie mięśnia serowego, krwawienie z przewodu pokarmowego czy niewydolność wielonarządowa ARDS. Niekiedy dochodzi także do sepsy oraz zgonu pacjenta.

Czy zapadł Pani w pamięć jakiś szczególny przypadek oparzenia, konkretni pacjenci?

– Wielu pacjentów pozostało w mojej pamięci, zarówno tych, co przeżyli oraz tych, którzy odeszli po ciężkiej chorobie. Z uwagi na zazwyczaj długi czas pobytu pacjenta na Oddziale, nasze relacje są bliskie. Do tej pory mam kontakt z pacjentem, który piętnaście lat temu przeżył ciężkie oparzenie 80% cpc. Doskonale pamiętam też 30-letniego pacjenta po oparzeniu prądem elektrycznym, który długo walczył o życie, nie poddawał się, ale niestety zmarł. Wtedy wszystkie płakałyśmy.

Takie momenty muszą być obciążające psychicznie dla personelu medycznego?

– Oczywiście, ale pamiętam również pacjentkę bezdomną, młoda kobietę, która straciła rodzinę, dziecko. Dzięki nawiązaniu dobrej relacji z pielęgniarkami i pomocy psychologa, po wyjściu ze szpitala przeszła terapię, znalazła pracę, wynajęła mieszkanie i odzyskała relacje z dzieckiem. Była szczęśliwa i podziękowała, że znalazła w nas wsparcie.

Jak rozumiem, takie sytuacje motywują do działania?

– Personel medyczny jest świadkiem walki o życie wielu pacjentów, dlatego jest to ogromne szczęście, że w obecnych czasach i dostępie do nowoczesnych metod leczenia oparzeń można uratować tak wiele osób przed śmiercią. Chorzy oparzeni ze względu na osłabienie odporności i długi okres pobytu w szpitalu są szczególnie narażeni na zakażenia szpitalne. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie i świadome postępowanie w czynnościach pielęgnacyjnych u tej grupy pacjentów.

Przeczytaj także:

1 757 thoughts on “„O wynikach leczenia ran oparzeniowych decydują pierwsze godziny po wypadku” – rozmowa z mgr Beatą Śpiewak

 1. were can i buy zithromax The Joint National Committee for the Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure, recommend thiazide diuretics as first line treatment or in combination with other antihypertensive agents for patients with stage I hypertension uncomplicated and stage II hypertension, respectively 39

 2. I’m commenting to make you understand what a incredible experience my cousin’s child enjoyed checking your blog. She figured out such a lot of issues, not to mention what it’s like to possess a marvelous helping mindset to have other people easily have an understanding of chosen specialized subject matter. You actually exceeded our expectations. I appreciate you for churning out these interesting, trusted, explanatory and even easy tips on the topic to Ethel.

 3. I wish to convey my affection for your generosity supporting people who actually need assistance with that niche. Your special dedication to getting the solution around ended up being wonderfully insightful and has all the time enabled folks like me to attain their pursuits. Your own informative useful information means much to me and additionally to my peers. Thanks a ton; from each one of us.

 4. My wife and i felt now joyful when Raymond managed to round up his investigations with the ideas he obtained through the weblog. It is now and again perplexing to just happen to be giving away tips and tricks that many some others could have been making money from. And we see we now have you to thank for that. The specific illustrations you’ve made, the straightforward website menu, the relationships your site aid to create – it’s most spectacular, and it’s really leading our son in addition to us reason why the matter is excellent, which is certainly unbelievably serious. Thank you for everything!

 5. I not to mention my friends were actually checking out the great tricks found on the blog and so unexpectedly got a terrible suspicion I had not thanked you for those strategies. The young boys are already for that reason stimulated to read all of them and have seriously been having fun with these things. Thank you for turning out to be very considerate and then for going for varieties of nice themes millions of individuals are really desperate to be aware of. My sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 6. I actually wanted to write a simple word in order to say thanks to you for all of the precious items you are giving on this website. My long internet look up has at the end of the day been recognized with extremely good concept to talk about with my good friends. I would say that most of us website visitors actually are very fortunate to exist in a perfect site with so many marvellous people with insightful tricks. I feel really fortunate to have used your web site and look forward to really more brilliant times reading here. Thank you once more for all the details.

 7. I intended to send you the little bit of observation just to say thanks the moment again over the fantastic basics you’ve contributed here. It’s so surprisingly open-handed of people like you in giving publicly what exactly a few people might have offered for sale for an e book to get some dough for their own end, particularly since you could possibly have done it if you ever wanted. Those solutions also acted to be the fantastic way to understand that most people have similar desire like my personal own to find out a lot more on the topic of this matter. Certainly there are numerous more pleasant occasions in the future for people who look into your website.

 8. My spouse and i were so fortunate that Michael could finish off his inquiry from your ideas he was given while using the web pages. It is now and again perplexing just to be making a gift of tips and hints that many a number of people may have been making money from. And we also remember we have got the writer to give thanks to for that. The most important illustrations you made, the easy website menu, the friendships your site assist to promote – it is mostly extraordinary, and it is leading our son in addition to the family recognize that that subject matter is awesome, and that’s wonderfully fundamental. Many thanks for all!

 9. A lot of thanks for all of the labor on this blog. My aunt takes pleasure in setting aside time for research and it is obvious why. A lot of people hear all about the lively tactic you offer very important strategies through this blog and as well as welcome response from the others on the situation then our own daughter is now learning a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You are always doing a pretty cool job.

 10. I would like to express appreciation to the writer for rescuing me from such a incident. Right after surfing around through the internet and seeing basics which were not helpful, I thought my life was well over. Existing without the approaches to the difficulties you’ve fixed all through the write-up is a crucial case, as well as ones which could have badly damaged my career if I had not encountered your website. Your own personal skills and kindness in handling all the stuff was valuable. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a thing like this. I am able to now look forward to my future. Thank you very much for the professional and result oriented help. I won’t think twice to refer your web sites to anybody who requires assistance about this issue.

 11. I wish to show some thanks to this writer just for bailing me out of this type of difficulty. Just after researching through the internet and obtaining strategies that were not powerful, I was thinking my entire life was over. Being alive devoid of the approaches to the issues you’ve sorted out by way of the posting is a critical case, as well as those that could have in a wrong way affected my entire career if I had not noticed your web blog. Your good mastery and kindness in taking care of all the details was invaluable. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. I can also at this point look forward to my future. Thank you so much for your expert and sensible help. I will not be reluctant to endorse the sites to any individual who needs guidelines about this area.

 12. I enjoy you because of all of your work on this web site. My mum really likes managing internet research and it’s really obvious why. We learn all regarding the lively method you deliver insightful tips and hints by means of your website and invigorate response from some others about this topic so our child is truly studying a great deal. Take advantage of the rest of the year. You are always doing a remarkable job.

 13. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to find someone with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 14. Aw, this was a really nice post. In concept I would like to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make an excellent article?but what can I say?I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.

 15. There are definitely lots of particulars like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I supply the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up where a very powerful factor shall be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, but I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Both girls and boys feel the affect of just a moment抯 pleasure, for the rest of their lives.

 16. I抦 impressed, I must say. Actually rarely do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me let you know, you’ve hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the issue is something that not enough persons are talking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled throughout this in my search for something relating to this.

 17. When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any manner you possibly can take away me from that service? Thanks!

 18. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ?taking time and actual effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and certainly not seem to get something done.

 19. Amazng blog! Do you have aany sugggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon butt I’m a little lost
  on everything. Would you uggest starting wifh a frese platform likee Wordpfess orr ggo for
  a paid option? There are so mny hoices ouut thsre
  that I’m completelyy oveewhelmed .. Anyy
  recommendations? Kudos!

 20. Virtually all of whatever you point out happens to be supprisingly appropriate and that makes me wonder why I had not looked at this in this light previously. This piece really did switch the light on for me as far as this topic goes. Nonetheless at this time there is one factor I am not necessarily too comfy with so whilst I attempt to reconcile that with the actual main idea of the issue, permit me observe exactly what the rest of your visitors have to say.Nicely done.

 21. I precisely wanted to say thanks all over again. I do not know the things that I might have made to happen without those opinions contributed by you concerning my field. Previously it was a very alarming situation in my position, nevertheless being able to see the professional avenue you dealt with it forced me to jump over happiness. Now i am happier for your help and as well , believe you comprehend what a great job you have been accomplishing teaching most people using your site. I know that you’ve never encountered all of us.

 22. I would like to show appreciation to you for rescuing me from such a condition. As a result of searching throughout the world-wide-web and seeing advice that were not helpful, I was thinking my life was well over. Living without the answers to the issues you have fixed through this short article is a critical case, as well as the kind which could have negatively damaged my entire career if I hadn’t come across your website. Your training and kindness in playing with every part was useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can at this moment look forward to my future. Thanks a lot so much for your reliable and result oriented help. I will not hesitate to endorse your site to any individual who wants and needs direction on this situation.

 23. I would like to show my respect for your kindness for men and women that must have help with that area. Your personal commitment to getting the message all-around had become exceedingly effective and have specifically made men and women much like me to achieve their pursuits. The insightful key points denotes this much a person like me and far more to my peers. Thank you; from all of us.

 24. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally pleasant opportunity to read critical reviews from this web site. It is always so excellent and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your web site more than 3 times in a week to find out the latest items you will have. And of course, I’m also at all times pleased for the awesome things served by you. Selected 4 facts in this posting are really the most beneficial I’ve had.

 25. I have to express my gratitude for your kindness giving support to those who actually need help on that field. Your real dedication to passing the solution all over appeared to be exceedingly productive and have consistently encouraged folks just like me to achieve their dreams. Your own informative tutorial indicates so much to me and a whole lot more to my fellow workers. Regards; from all of us.

 26. I precisely desired to thank you so much once more. I do not know the things that I might have done without those tactics provided by you on this situation. It became a daunting dilemma in my circumstances, but finding out a well-written tactic you handled it forced me to weep for fulfillment. I will be thankful for your service and thus sincerely hope you find out what an amazing job you are always doing teaching others thru your website. I’m certain you have never encountered any of us.

 27. Thank you for another fantastic post. Where else may just anyone get that type of information in such an ideal means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.

 28. Its like you read my thoughts! You appear to know a lot about this, such as you wrote the e book in it or something. I feel that you just could do with a few p.c. to power the message house a little bit, however instead of that, that is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 29. Awsome post and right to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thanks 🙂