Dermatologia Newsy Obok slidera

Jakie są skutki uboczne stosowania płynu Lugola?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

U osób nadwrażliwych na jod płyn Lugola może wywołać podrażnienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zapalenie skóry z pojawianiem się pęcherzyków, świąd, wrzodziejące nadżerki czy wysypkę. Środka nie należy bezpośrednio spożywać bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to grozić uaktywnieniem tarczycy i doprowadzić do jej nadczynności.

W czwartek, 24 lutego 2022 r., gdy wojska rosyjskie przejęły elektrownię jądrową w Czarnobylu na Ukrainie, wiele osób ruszyło do apteki po płyn Lugola. Tymczasem, jak poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki, na terenie naszego kraju nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego, a więc nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności. Lekarze ostrzegają, że profilaktyczne picie płynu Lugola w niczym nie pomoże,  a wręcz przeciwnie – może wywołać wiele szkód.

Czym jest płyn Lugola i jakie jest jego obecne zastosowanie?

Opracowany w 1829 r. płyn Lugola to roztwór wodny jodu (1 proc.) w jodku potasu (2 proc.). 97 proc. produktu stanowi woda destylowana. W postaci nierozcieńczonej środek przeznaczony jest m.in. do zewnętrznego stosowania na skórę i wykazuje działanie dezynfekujące w przypadku otarć, podrażnień naskórka, zadrapań czy na brzegi rany. Roztwór z płynu można również stosować do płukania gardła. Jako środek spożywczy niekiedy stosowany jest w leczeniu chorób tarczycy w celu zahamowania lub zwiększenia wydzielania hormonów tarczycy. Preparat należy stosować wyłącznie w dawkach indywidualnie ustalonych z lekarzem.

Płyn Lugola stosowano szczególnie w 1986 r. po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Podawany doustnie preparat miał chronić przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą radioaktywna chmura powstała w wyniku wybuchu. Specjaliści, którzy zalecali wówczas jego stosowanie, uważają, że dziś nie podjęliby tej samej decyzji.

– Po awarii reaktora w Czarnobylu w 1986 roku w Polsce przeprowadzono akcję podaży płynu Lugola – miał on „zablokować” tarczycę, by ta nie była w stanie przyjąć jodu promieniotwórczego. Założenie było słuszne, zwłaszcza wśród dzieci – z perspektywy czasu wiemy jednak, że najpewniej nie było to konieczne  – pisze w mediach społecznościowych lek. Szymon Suwała. – Nieuzasadnione stosowanie płynu Lugola (jak i też innych preparatów jodu) może za to w ramach efektu Wolffa-Chaikoffa spowodować lub pogarszać przebieg niedoczynności tarczycy, w ramach efektu Jod-Basedow indukować (przewrotnie) również rozwój nadczynności tarczycy. Jod może też wywoływać lub nasilać postęp choroby Hashimoto. W aktualnej sytuacji bilans potencjalnych zysków i strat przeważa zdecydowanie w stronę strat – zatem podkreślam, nie warto martwić się na zapas i biec do apteki po płyn Lugola! – apeluje ekspert.

Nadżerki, wysypka, trądzik jodowy skutkami ubocznymi stosowania płynu Lugola

Płynu Lugola nie należy stosować w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na rany i oparzenia. Po za tym środek może nieść ze sobą konsekwencje zwłaszcza u osób nadwrażliwych na jod. Są to m.in. podrażnienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zapalenie skóry z pojawianiem się pęcherzyków, świąd, wrzodziejące nadżerki, wysypka. Ponadto przewlekłe stosowanie preparatów z jodem może wywołać trądzik jodowy oporny na leczenie, alergię miejscową i uogólnioną. Do ogólnych skutków ubocznych stosowania płynu Lugola należą także gorączka i powiększenie węzłów chłonnych, a także wstrząs groźny dla życia.

Picie płynu Lugola w celach profilaktycznych może poważnie zaszkodzić zdrowiu, ponieważ jod nie jest obojętny dla naszego organizmu. Może grozić to uaktywnieniem tarczycy i doprowadzić do jej nadczynności, która w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie życia.

Źródła: Facebook/ Szymon Suwała – lekarz, poradnikzdrowie.pl

 

Przeczytaj także: Rany postrzałowe – jakie szkody wyrządza nabój w ludzkim organizmie?

Biblioteka Faktów

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Leczenie pacjentów z toksyczną nekrolizą naskórka – przegląd piśmiennictwa

74 thoughts on “Jakie są skutki uboczne stosowania płynu Lugola?

  1. propecia walgreens Seeing their companions being ravaged so easily, and they just suffered does publix have free blood pressure medicine furosemide contraindications the impact does publix have free blood pressure medicine crisis blood pressure medication of a soul destroying evil blood pressure scale age from Kavan, they immediately Already resigned

  2. تعد مكافحة الحشرات من الأمور الهامة للحفاظ على الصحة والنظافة داخل المنازل والمؤسسات في جازان. وتقدم الكثير من الشركات خدمات مكافحة الحشرات الفعالة باستخدام المبيدات الآمنة للإنسان والحيوانات الأليفة. كما يمكن للأفراد الحد من تواجد الحشرات داخل منازلهم عن طريق الحفاظ على النظافة المستمرة والتخلص من مصادر التكاثر والغذاء الذي يجذب الحشرات.
    شركة مكافحة حشرات بجازان

  3. 826580 517163Ive read several excellent stuff here. Undoubtedly value bookmarking for revisiting. I surprise how considerably effort you put to create one of these excellent informative website. 870065

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.