Amputacja Newsy Obok slidera

Tekstylny czujnik pomoże wykrywać punkty nacisku u osób po amputacji

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z ośrodka North Carolina State University opracowali miękki, elastyczny system czujników zbudowany z przewodzącej impulsy elektryczne przędzy. Wynalazek pomoże wskazać punkty nacisku pomiędzy kikutem a protezą u osób po amputacjach.

Wyniki badań amerykańskich naukowców nad prototypem innowacyjnego czujnika zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „IEEE Sensors Journal”. Opracowane przez badaczy urządzenie składka się z włókien przewodzących impulsy nerwowe i jest podłączone do mikroskopijnego komputera. Testy z udziałem ochotników wykazały, że czujnik w wiarygodny sposób mierzy zmiany nacisku w czasie rzeczywistym.

Elektromagnetyczna siatka

Opracowanie czujnika wymagało współpracy specjalistów w dziedzinie tekstyliów, informatyki oraz inżynierii elektrycznej i biomedycznej. Naukowcy zszyli włókna przewodzącej prąd przędzy w siatkę. Dzięki małej baterii wytworzone zostało pole elektromagnetyczne. To umożliwiło naukowcom pomiar ładunku elektrycznego, który spaja włókna przędzy w każdym punkcie sieci. Ładunek zmienia się w zależności od wywieranego ucisku.

Siatka została następnie poddana izolacji i połączona z tkaniną. Dzięki podłączeniu do mikroskopijnego komputera przesyłanie danych z czujnika odbywa się w sposób ciągły. Naukowcy uwzględnili również możliwość bezprzewodowego śledzenia pomiarów za pomocą radia.

W projekcie wykorzystano dostępną komercyjnie przędzę, jednak naukowcy planują stworzenie własnych włókien o ulepszonych właściwościach, co pozwoliłoby uzyskać bardziej precyzyjne pomiary.

Innowacyjne czujniki

Jak wyjaśnia Jordan Tabor, absolwent NC State College of Textiles i główny autor badania, zaletą nowego czujnika jest to, że jest prostszy i bardziej komfortowy w użyciu niż dotychczas stosowane rozwiązania:

– Do pomiaru ciśnienia w protezach używa się obecnie sztywnych czujników, które są twarde i nieporęczne, a przy tym mogą być ciężkie. Osoby po amputacjach nie mogą korzystać z nich na co dzień, ponieważ czujniki te mogą negatywnie wpływać na dopasowanie protezy. Sztywne czujniki mogą również powodować dyskomfort. Zaprojektowany przez nas czujnik można natomiast zintegrować z tkaniną, dzięki czemu może on być noszony regularnie i nie powoduje dodatkowego dyskomfortu – tłumaczy ekspert.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Naukowcy przetestowali skuteczność czujnika w badaniach z udziałem ochotników. W jednym z przeprowadzonych testów osoba z nogą amputowaną poniżej kolana nosiła czujnik pomiędzy kikutem a protezą. Ochotnik przenosił ciężar ciała z nogi na nogę i chodził po bieżni, co pozwoliło przetestować skuteczność pomiaru dokonywanego przez czujniki. Wyniki testu wykazały, że urządzenie wiarygodnie odzwierciedla zmiany ciśnienia w leju protezy.

Czujnik jako część protezy

W następnym etapie projektu badacze planują zintegrować czujniki bezpośrednio z lejem protezy lub stworzyć z nich element do noszenia na kształt skarpetki lub rajstopy. Celem jest umożliwienie osobom po amputacjach stałego monitorowania nacisku kikuta na protezę i szybkiego reagowania w razie wystąpienia nieprawidłowości.

Źródło: sciencedaily.com

 

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

11 thoughts on “Tekstylny czujnik pomoże wykrywać punkty nacisku u osób po amputacji

  1. 406460 250691yourselfm as burning with excitement along accumulative concentrating. alter ego was rather apocalyptic by the mated ethical self went up to. Its punk up to closed ego dispirited. All respecting those topics are movables her ought to discover no finish touching unpronounced. Thanks so significantly! 73079

  2. 886964 855205This sort of considering develop change in an individuals llife, building our Chicago Pounds reduction going on a diet model are a wide actions toward generating the fact goal in mind. shed weight 376491

  3. Pingback: slot88 demo
  4. 262919 271721It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. Ive read this post and if I could I wish to suggest you some interesting issues or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this write-up. I want to read even far more items about it! 643289

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.