Newsy Nowoczesne opatrunki Opatrunki Pod sliderem

PICO 7 – system terapii podciśnieniowej do jednorazowego użytku na rany pooperacyjne i rany przewlekłe

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Opatrunek PICO 7 firmy Smith&Nephew znajduje zastosowanie w zaopatrywaniu trudno gojących się ran przewlekłych oraz ran pooperacyjnych. Wykorzystanie nowoczesnej technologii podciśnieniowej (NPWT) skutecznie zmniejsza ryzyko zakażenia rany i przyspiesza jej gojenie, dzięki czemu skraca się czas pobytu pacjenta w szpitalu, a wyniki leczenia są lepsze.  

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku PICO 7:

Jak działa opatrunek PICO 7?

PICO 7 to opatrunek wielofunkcyjny, który charakteryzuje się dużą chłonnością, skutecznym odprowadzaniem wilgoci i możliwością bezbolesnego usuwania. Został zaprojektowany do stosowania w podciśnieniowej terapii leczenia ran (NPWT), która jest skuteczna w leczeniu zarówno ran operacyjnych, jak i trudno gojących się (przewlekłych) o różnej etiologii. NPWT ma znaczący wpływ na szybkość, siłę i jakość procesu gojenia ran. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwa jest poprawa perfuzji, zmniejszenie obrzęku, zmniejszenie ilości wysięku, a także ochrona rany przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami.

Opatrunek PICO 7 jest zbudowany z czterech warstw:

  1. Warstwa zewnętrzna  – folia chroniąca ranę przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie zapewniająca optymalną paroprzepuszczalność;
  2. Superchłonny opatrunek pochłania i utrzymuje wysięk poza środowiskiem rany (maksymalna ilość wysięku, jaką może pochłonąć opatrunek, to 300 ml);
  3. Warstwa oparta na pionierskiej technologii AIRLOCK zapewnia równomierną dystrybucję podciśnienia i optymalne zarządzanie wysiękiem, co zmniejsza ryzyko maceracji;
  4. Silikonowa warstwa adhezyjna zabezpieczająca skórę otaczającą ranę i zmniejszająca ból odczuwany przez pacjenta podczas zmiany opatrunku.

Dzięki tym właściwościom opatrunek PICO 7 skutecznie zmniejsza liczbę powikłań pooperacyjnych takich jak zakażenie miejsca operowanego, rozejście się brzegów rany, wysięk płynu surowiczego. W ranach po zabiegach takich jak mastektomia PICO 7 może także wpływać na poprawę wyglądu blizny pooperacyjnej.

Do opatrunku dołączona jest pompa, która umożliwia zastosowanie podciśnienia. Pompa mieści się w dłoni i jest zasilana dwiema bateriami AA.

Na jakie rany można stosować opatrunek PICO 7?

Opatrunek PICO 7 wykazuje dużą skuteczność w zaopatrywaniu ran trudno gojących się (przewlekłych), zamkniętych ran chirurgicznych, w tym również ran po cesarskim cięciu, ran oparzeniowych oraz ran po przeszczepach. Opatrunek znajduje również zastosowanie w leczeniu ran trudno gojących się i zakażonych.

Opinia eksperta o opatrunku – lek. Marcin Malka, chirurg ogólny, angiolog, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Ran PODOS

„Opatrunku PICO 7 używam od 2011 r. , czyli od momentu wprowadzenia go na rynek. Przez tych 9 lat miałem możliwość bardzo dokładnie poznać ten produkt, początkowo jako asystent oddziału chirurgii ogólnej, a następnie jako dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Ran PODOS w Warszawie. Setki pacjentów leczonych przy użyciu tego opatrunku pozwoliły mi wyrobić sobie zdanie na temat podciśnienia jednorazowego i PICO jako pierwszego tego typu produktu na rynku. Przez tych kilka lat obserwowałem również szereg ulepszeń wprowadzanych w PICO. Miękki, płaski port umożliwiający prowadzenie go pod kompresjoterapią czy ortezą Total Contat Cast, coraz cichsza i silniejsza pompa, nowe, funkcjonalne kształty opatrunków, konektor „Y” dający możliwość leczenia dwóch ran przy użyciu jednego zestawu – to tylko kilka z wielu modyfikacji tego systemu NPWT. Patrząc z praktycznej strony codziennej pracy z pacjentami z ranami trudno gojącymi się, jest to idealne rozwiązanie do promowania gojenia ran o średnim i umiarkowanym wysięku w sposób szybszy niż przy użyciu konwencjonalnych opatrunków. Dobrze sprawdza się jako pierwotne zaopatrzenie rany po położeniu PSPG, znacznie poprawił nam wgajanie się przeszczepów. Stosujemy go z powodzeniem w ranach pourazowych, również u dzieci. Polecam ten system NPWT”.

Przeciwwskazania w stosowaniu opatrunku PICO 7

Technologia podciśnieniowa, którą zastosowano w opatrunku PICO 7, wiąże się z przeciwwskazaniami. Tego rodzaju opatrunków nie powinno się stosować w przypadku występowania w łożysku rany suchej martwicy lub komórek nowotworowych, nieleczonego zapalenia kości lub szpiku, zwiększonej podatności skóry na uszkodzenia w wyniku terapii lub wrodzonych zaburzeń, aktywnych krwawień, odsłonięcia w okolicy rany dużych naczyń, nerwów, kości i organów oraz przetok pozajelitowych. 

Czy opatrunek PICO 7 można przycinać?

Opatrunku PICO 7 nie można przycinać, ponieważ mogłoby to zaburzyć działanie podciśnienia w opatrunku.

Jak założyć opatrunek PICO 7?

Opatrunek PICO 7 powinien być zakładany na oczyszczoną ranę, bezpośrednio po założeniu szwów. Należy oderwać z opatrunku folię zabezpieczającą i nałożyć go równomiernie na ranę. Zaleca się, by umieścić opatrunek w taki sposób, by znajdujący się na nim port był jak najwyżej nad raną (pozwoli to uniknąć nagromadzenia płynu surowiczego w okolicy przyłącza). Po umieszczeniu opatrunku na ranie należy usunąć zewnętrzną folię zabezpieczającą i wygładzić całość, aby uniknąć nierówności.

Aby dostarczyć do rany podciśnienie, należy skręcić złącza drenów pomiędzy opatrunkiem i pompą. Urządzenie uruchamia się za pomocą pomarańczowego przycisku. Zapalenie się zielonej lampki sygnalizuje, że pompa pracuje w prawidłowy sposób.

Po uruchomieniu pompy należy założyć paski mocujące opatrunek. Po umieszczeniu każdego paska należy usunąć zewnętrzną folię zabezpieczającą.

Opatrunek PICO 7 jest kompatybilny z opatrunkiem antybakteryjnym ACTICOAT FLEX 3 na bazie srebra nanokrystalicznego. Brzegi opatrunku PICO 7 można dodatkowo doszczelnić za pomocą opatrunku foliowego OPSITE FLEXIFIX.

Aplikacja opatrunku – zapraszamy na kanał Smith&Nephew na YouTube:

Jak często należy zmieniać opatrunek PICO 7?

Opatrunek PICO 7 może pozostawać na ranie do 7 dni. Częstotliwość zmiany opatrunku zależy od ilości wysięku w ranie. W przypadku używania materiału wypełniającego zmiana opatrunku powinna się odbywać 2 lub 3 razy w tygodniu.

Skuteczność opatrunku PICO 7 – case study

83-letni pacjent z lewostronnym porażeniem połowicznym, u którego w wyniku urazu mechanicznego doszło do wytworzenia rany szarpanej na lewym przedramieniu. W środowisku rany wystąpiły rozległa martwica i krwiak. W ranie stwierdzono także obecność bakterii Pseudomonas aeruginosa oraz Peptostreptococcus.

Z uwagi na wystąpienie tętniaka rzekomego w tętnicy ramiennej oraz krwiaka w tkance miękkiej lewego ramienia rana nie kwalifikowała się do przeszczepu, w związku z czym podjęto decyzję o wdrożeniu terapii podciśnieniowej. Ze względu na lewostronne upośledzenie ruchowe pacjenta terapia rany wymagała zastosowania przenośnego, lekkiego i prostego w obsłudze urządzenia, takiego jak PICO 7. W momencie wdrożenia terapii NPWT za pomocą PICO 7 rana miała ok. 1 cm głębokości.

Terapia z zastosowaniem urządzenia PICO 7 trwała od 9 grudnia 2019 roku do 6 stycznia 2020 roku. Wykorzystano 4 zestawy PICO 7 zawierające 8 opatrunków. Zmiany opatrunków były wykonywane 2 razy w tygodniu.

W wyniku zastosowania terapii NPWT z użyciem PICO 7 w ciągu 4 tygodni powierzchnia rany zmniejszyła się z 5,25 cm kw. do 1,86 cm kw. Głębokość rany zmniejszyła się z ok. 1,5 cm do głębokości skórnej, występujące wokół rany 3-centymetrowe podminowanie zostało całkowicie zlikwidowane.

W ciągu następnych 2 tygodni doszło do całkowitej epitelializacji rany. 22 stycznia 2020 roku podczas kontroli lekarskiej stwierdzono pełne wygojenie rany.

9.12.2019 r. 1. dzień terapii PICO 7.

16.12.2019 r. 8. dzień terapii z PICO 7.

23.12.2019 r. 15. dzień terapii z PICO 7.

22.01.2020 r. Pełne wygojenie rany.

Jakie rodzaje opatrunku są dostępne i ile kosztują?

Opatrunek PICO 7 dostępny jest w aptekach otwartych w trzech rozmiarach:

– 10 cm x 30 cm,

– 15 cm x 15 cm,

– 15 cm x 20 cm.

Cena zestawu z dwoma opatrunkami na portalu doz.pl to ok. 650 zł.

Opatrunki są dostępne także w innych zestawach i rozmiarach, więcej na:

https://www.smith-nephew.com/key-products/advanced-wound-management/pico/pico-7/

Czy na opatrunek przysługuje refundacja?

Opatrunek PICO 7 nie jest refundowany.

Gdzie kupić opatrunek PICO 7?

Wielofunkcyjny opatrunek PICO 7 dostępny jest w wybranych aptekach. Więcej informacji o produkcie znajdziesz tutaj.

8 thoughts on “PICO 7 – system terapii podciśnieniowej do jednorazowego użytku na rany pooperacyjne i rany przewlekłe

  1. prescribed viagra 22, 31, 32 ABCC1 has been implicated in the secretion of organic anions produced by the metabolism of endobiotics and xenobiotics, eg, glutathione glucuronide and sulfate conjugated products of phase 2 xenobiotic metabolism

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.