Eksperci Newsy Obok slidera

GCZD w Katowicach przeprowadziło 110 zabiegów rizotomii grzbietowej u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest pierwszą placówką, w której wykonano zabieg selektywnej rizotomii grzbietowej w leczeniu spastyczności u dzieci. Operację przeszło już 110 pacjentów szpitala, w tym dzieci z porażeniem mózgowym. Leczenie chirurgiczne jest dla nich szansą na odzyskanie większej sprawności ruchowej.

Jak wyjaśnia dr Jerzy Luszawski, neurochirurg z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, zabieg polega na przecięciu tych nerwów, które w największym stopniu zaburzają odpowiedź mięśni na sygnały pochodzące z mózgu. Dzięki wykonaniu operacji zmniejsza się nierównowaga między impulsami zależnymi i niezależnymi od woli pacjenta. W efekcie rdzeń kręgowy generuje mniejszą ilość impulsów pobudzających mięśnie, ale, jak tłumaczy dr Luszawski, jednocześnie pacjentowi łatwiej jest je kontrolować i zyskuje dzięki temu większą sprawność.

Kiedy przeprowadza się zabieg rizotomii?

Zabieg selektywnej rizotomii grzbietowej przeprowadzany jest w przypadkach spastyczności, gdy metody nieoperacyjne stają się nieskuteczne, np. gdy rehabilitacja nie przynosi oczekiwanej poprawy. Najlepsze efekty operacji rizotomii obserwowane są u dzieci w wieku kilku lat. Najmłodsi pacjenci nie zmagają się z przykurczami, zniekształceniami stawów i nie wykształcają silnie utrwalonych nieprawidłowych wzorców ruchowych, dlatego kwalifikują się do zabiegu.

Rehabilitacja po zabiegu rizotomii

Dzieci po zabiegu rizotomii wymagają intensywnej rehabilitacji. W GCZD pacjenci mogą skorzystać ze specjalnego turnusu rehabilitacyjnego.

Podczas terapii pacjenci muszą się nauczyć, jak kontrolować mięśnie nóg. Dr Jerzy Luszawski wskazuje, że w trakcie zabiegu przecina się ponad połowę włókien czuciowych, przez które przesyłane są informacje z nóg do rdzenia i do mózgu. Dzieci po zabiegu rizotomii muszą na nowo wykształcić odruchy pozwalające m.in. na utrzymanie równowagi. Znaczna pooprawa poruszania się jest widoczna w przeciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia rehabilitacji.

Przecięcie nerwów podczas zabiegu rizotomii; źródło: katowice.tvp.pl

GCZD od prawie 10 lat wykonuje zabiegi rizotomii

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zabiegi rizotomii grzbietowej wykonuje od 2012 r. Jest pierwszą placówką w Polsce, która podjęła się tej metody leczenia.

– Trafiają do nas pacjenci ze spastycznością z całego kraju. W zależności od stanu korzystają z fizjoterapii, zastrzyków z botuliny, terapii pompą baklofenową lub przechodzą zabiegi rizotomii. W GCZD leczymy tych pacjentów interdyscyplinarnie, z zaangażowaniem neurochirurgów, ortopedów i rehabilitantów. Tylko takie kompleksowe podejście daje małym pacjentom szanse na większą sprawność – podkreśla prof. Marek Mandera, szef Oddziału Neurochirurgii GCZD.

Porażenie mózgowe powoduje spastyczność

Jednym z powikłań porażenia mózgowego u dzieci jest spastyczność. Efektem schorzenia mogą być trudności z chodzeniem, siedzeniem, aż po całkowitą niemożność poruszania się. Dr Jerzy Luszawski wyjaśnia, że u dzieci z mózgowym porażeniem, w wyniku niedotlenienia w czasie porodu, dochodzi do uszkodzeń niektórych obszarów mózgu, co prowadzi do zaburzenia pracy mięśni przez układ nerwowy, dlatego pojawia się niedowład lub nadmierne napinanie mięśni u chorego. Operacja rizotomii pozwala zmniejszyć te dolegliwości.

Źródło: katowice.tvp.pl

Przeczytaj także: Pionierski zabieg rekonstrukcji żeber u 14-latka w gdańskim szpitalu

48 thoughts on “GCZD w Katowicach przeprowadziło 110 zabiegów rizotomii grzbietowej u dzieci

  1. Pingback: click for more
  2. Pingback: aksara178
  3. I really like your writing style, excellent info, thank you for posting :D. „God save me from my friends. I can protect myself from my enemies.” by Claude Louis Hector de Villars.

  4. My brother suggested I may like this web site. He was once totally right. This put up truly made my day. You can not believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!

  5. Pingback: micro step
  6. I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

  7. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

  8. I’ve been browsing online more than three hours as of late, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It?¦s lovely worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the web can be a lot more helpful than ever before.

  9. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.