Dermatologia Newsy Pod sliderem

Zmiany skórne w przebiegu zespołu Cogana

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zespół Cogana to rzadkie schorzenie immunologiczne, na które zapadają przede wszystkim ludzie młodzi. Do jego głównych objawów należą zmiany zapalne w obrębie gałki ocznej, ale choroba może także wywołać symptomy skórne.

Etiologia zespołu Cogana

Zespół Cogana jest uznawany za schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. W przebiegu tej choroby u znacznej części pacjentów występują przeciwciała przeciwko zróżnicowanym autoantygenom. Ponadto u chorych występują kliniczne cechy zapalenia tkanki łącznej, z którymi mogą współistnieć cechy zapalenia naczyń w obrazie histopatologicznym. Zespół Cogana często współistnieje z guzkowym zapaleniem tętnic.

Uważa się, że nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na autoantygeny struktur oka i ucha wewnętrznego może być spowodowana zakażeniem jednym z częstych antygenów, ale także szczepieniem, ciążą, ropniem okołozębowym, wstrzyknięciem obcego białka lub ekspozycją na substancję toksyczną.

Objawy zespołu Cogana

Zespół Cogana to w większości przypadków choroba wielonarządowa. Objawy manifestują się przede wszystkim w obrębie gałki ocznej i ucha wewnętrznego, ale proces zapalny może także objąć inne narządy i układy.

W przebiegu zespołu Cogana dochodzi do rozwoju śródmiąższowego zapalenia rogówki. Objawy oczne obejmują zaczerwienienie spojówek, łzawienie, ból, nadwrażliwość na światło i zmniejszenie ostrości wzroku. Występują one w większości przypadków w początkowej fazie choroby, a w miarę jej rozwoju w znacznym stopniu ustępują.

Objawy dotyczące narządu słuchu są związane z dysfunkcją błędnika. Zaburzenie to prowadzi do wystąpienia szumów usznych, silnych zawrotów głowy, nudności, wymiotów. W przebiegu choroby rozwija się postępujący niedosłuch, który postępuje do całkowitej, nieodwracalnej głuchoty.

Stan zapalny związany z zespołem Cogana może się też rozwinąć w układzie sercowo-naczyniowym, trawiennym, nerwowym, kostno-stawowym, a także w skórze i błonach śluzowych.

Zespół Cogana a zmiany skórne

Zmiany w obrębie skóry i błon śluzowych występują zazwyczaj w fazie zaostrzenia choroby. Mogą przyjmować postać rumieniowych i pokrzywkowych wyprysków, plamicy naczyniowej, a także podskórnych guzków i grudek. Zmianom może w niektórych przypadkach towarzyszyć świąd lub pieczenie. Zmiany o charakterze guzków i grudek mogą się rozwijać w owrzodzenia. Występują one przede wszystkim w obrębie kończyn dolnych, ale mogą się także pojawić na narządach płciowych i w jamie ustnej.

Leczenie zespołu Cogana

Podstawową opcją terapeutyczną w leczeniu zespołu Cogana są glikokortykosteroidy. Wskazuje się jednak na ograniczoną skuteczność tej metody terapii, zwłaszcza w przypadku zmian w uchu wewnętrznym. W leczeniu stosuje się także leki immunosupresyjne oraz preparaty immunoglobulin.

Źródła: https://www.przegladreumatologiczny.pl/, https://www.mp.pl/, https://www.orpha.net/

Przeczytaj także: Jak dobrać opatrunek w przypadku odleżyn?

20 thoughts on “Zmiany skórne w przebiegu zespołu Cogana

  1. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

  2. Hey! I just would like to give an enormous thumbs up for the nice information you’ve got right here on this post. I shall be coming back to your blog for more soon.

  3. Appreciating the commitment you put into your blog and in depth information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  4. Its such as you learn my mind! You seem to grasp so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply can do with some to force the message house a bit, however instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.