Leczenie ran Pod sliderem

Zakażenia związane z wszczepialnymi urządzeniami elektronicznymi

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Powikłania infekcyjne, które mogą się rozwinąć po implantacji urządzeń do stałej stymulacji serca, takie jak miejscowa infekcja loży, zapalenie wsierdzia lub sepsa, to schorzenia, które poważnie zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. Jakie są ich przyczyny i jak można im zapobiegać?

Elektroterapia serca to powszechnie stosowana we współczesnej medycynie metoda leczenia zaburzeń rytmu serca oraz przewodzenia komorowego. Obejmuje ona implantację kardiostymulatorów (PM), kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) oraz układów resynchronizujących (CRT). Liczba przeprowadzanych na całym świecie zabiegów implantacji stale wzrasta, w związku z czym obserwuje się także wzrost odsetka powikłań, w tym także infekcji miejscowych i uogólnionych.

Przyczyny rozwoju powikłań

Jedną z głównych przyczyn, z powodu których liczba powikłań poimplantacyjnych wzrasta, jest to, że tego rodzaju zabiegi coraz częściej przeprowadza się u osób starszych, obarczonych licznymi schorzeniami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność nerek, osteoporoza, zapalne choroby skóry czy inne schorzenia powodujące upośledzenie odporności. Większe ryzyko powikłań występuje także u pacjentów otyłych i niedożywionych, nadużywających tytoniu, a także w przypadku stosowania leków steroidowych i immunosupresyjnych.

Ryzyko rozwoju powikłań wzrasta także w przypadku wymiany urządzenia stymulującego pracę serca, po reoperacji i zabiegach naprawczych, a także jeżeli w organizmie pacjenta po przeprowadzonym zabiegu pozostawione zostaną nieczynne elektrody, które z czasem mogą ulec uszkodzeniu i stać się źródłem infekcji.

Rodzaje powikłań infekcyjnych

Główne rodzaje poimplantacyjnych powikłań infekcyjnych obejmują miejscowe infekcje loży urządzeń stymulujących oraz uogólnione infekcje organizmu.

Symptomy miejscowej infekcji loży urządzenia do stałej stymulacji serca obejmują: zaczerwienienie, miejscowy wzrost temperatury, rozejście się brzegów rany, ropny wyciek, a także wykształcenie otwartej odleżyny nad wszczepionym urządzeniem. Nasilenie objawów jest związane ze stopniem zjadliwości patogennego drobnoustroju oraz funkcjonowaniem układu immunologicznego pacjenta.

Miejscowa infekcja loży może doprowadzić do zapalenia wsierdzia. W przypadku pojawienia się tego powikłania wskazane jest usunięcie urządzenia stymulującego przy zastosowaniu osłony antybiotykowej.

Infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli infekcja uogólniona, objawia się natomiast nawracającymi potami, spadkiem masy ciała, podwyższeniem temperatury, trudnościami z oddychaniem i nawracającym zapaleniem płuc. Powikłanie to jest groźnym stanem chorobowym, które może doprowadzić do zgonu pacjenta.

W przypadku jego wystąpienia także zaleca się całkowite usunięcie układu stymulującego i wdrożenie antybiotykoterapii (należy ją rozpocząć przed zabiegiem usunięcia urządzenia i kontynuować przez 4-6 tygodni).

Profilaktyka

Wśród istotnych metod zapobiegania rozwojowi powikłań infekcyjnych po zabiegu implantacji urządzenia elektrostymulującego wymienia się dokładną dezynfekcję przedzabiegową (za pomocą dwóch różnych substancji czynnych), profilaktykę antybiotykową, odpowiednie przygotowanie sali operacyjnej (dezynfekcja, klimatyzacja), kontrolę czasu zabiegu (nie więcej niż 2 godziny).

Źródło: Wojarska I., Powikłania infekcyjne po implantacji urządzeń do stałej stymulacji serca – przegląd piśmiennictwa i opis przypadku, „Forum Zakażeń” 2018;9(4):247–251

Przeczytaj także: Komplikacje po obrzezaniu męskim

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Wczesny okres okołoznieczuleniowy – profesjonalny nadzór pielęgniarki anestezjologicznej nad pacjentem po zabiegu nefrektomii

20 thoughts on “Zakażenia związane z wszczepialnymi urządzeniami elektronicznymi

  1. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites?

    I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some
    stories/information. I know my audience would value your work.
    If you’re even remotely interested, feel free to send
    me an e mail.

  2. Does your site have a contact page? I’m having a
    tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail.
    I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
    Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

  3. Great website you have here but I was wondering
    if you knew of any forums that cover the same topics discussed here?

    I’d really love to be a part of online community where I can get suggestions from
    other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
    Thanks!

  4. Hello there, I found your site by way of Google whilst looking for a related subject, your web site came up, it looks great.

    I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
    Hi there, simply became aware of your weblog via Google, and located that it
    is really informative. I am gonna be careful
    for brussels. I will appreciate for those who continue this in future.
    Lots of other people will probably be benefited out of your writing.
    Cheers!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.