Trądzik różowaty to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry, które dotyka 10 proc. populacji. W leczeniu choroby stosuje się terapie miejscowe, ogólnoustrojowe, a w najtrudniejszych stadiach – chirurgiczne. Istnieją również zabiegi kosmetologiczne, które ograniczają objawy trądziku.
Trądzik różowaty charakteryzuje się występowaniem rumienia, teleangiektazji, grudek i krost w okolicach twarzy (czoło, nos, policzki, podbródek). Przyczynami mogą być zaburzenia regulacji w obrębie naczyń krwionośnych. Ponadto chorobę zaostrzają: czynniki genetyczne, np. jasny typ karnacji, czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV i upał, czynniki dietetyczne, np. gorące i ostro przyprawione potrawy, alkohol, a także substancje chemiczne: kofeina, tytoń i niektóre leki (np. niacyna, retinoidy).
Postacie trądziku różowatego
Trądzik różowaty może mieć charakter przewlekły, nawracający lub stopniowy. Przebieg schorzenia podzielony został na cztery stadia:
Faza rumieniowa – występowanie krótkotrwałego rumienia;
Trądzik różowaty I – utrzymujący się rumień i teleangiektazje;
Trądzik różowaty II – pojedyncze, a później skupione grudki i krosty;
Trądzik różowaty III – nacieczone oraz zlewające się guzki i blaszki, rozległe i występujące nagle zmiany naciekowe i krostkowe; w tym stadium choroby, częściej u mężczyzn, występuje guzowatość nosa (rhinophyma).
Stowarzyszenie National Rosacea Society, oprócz stadiów rumieniowego z teleangiektazjami, grudkowo-krostkowego i przerostowo-naciekowego, wyróżnia postać oczną oraz ziarniakową trądziku. Powikłaniem trądziku różowatego może być trądzik różowaty oczny, który objawia się zapaleniem brzegów powiek. Istnieje także niebezpieczeństwo zapalenia i zmętnienia rogówki.
Leczenie miejscowe trądziku różowatego
W praktyce klinicznej w leczeniu miejscowym trądziku różowatego stosuje się takie substancje jak metronidazol, kwas azelainowy, erytromycyna, sulfacetamid i siarka. Terapię miejscową wykorzystuje się przy postaci rumieniowej i grudkowo-krostkowej trądziku różowatego.
Metronidazol działa jako przeciwutleniacz i lek przeciwzapalny, zmniejsza zaczerwienienia i zmiany zapalne. Zalecany jest do każdego typu skóry. Niepożądane skutki stosowania substancji to m.in. pieczenie i kłucie, rumień, podrażnienie skóry, świąd i nasilenie objawów choroby.
Kwas azelainowy to naturalnie występujący kwas dikarboksylowy. Podobnie jak metronidazol jest przeciwutleniaczem i wykazuje efekt przeciwzapalny. Kwasu azelainowego nie stosuje się w leczeniu postaci rumieniowej ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień skóry i uczucia pieczenia. Ponadto mogą wystąpić inne działania niepożądane, takie jak kłucie, mrowienie i swędzenie skóry.
Sulfacetamid sodu i siarka pomagają w redukcji rumienia i grudek, zwłaszcza w połączeniu z metronidazolem lub w monoterapii. Przy stosowaniu sulfacetamidu rzadko obserwuje się niepożądane objawy takie jak podrażnienia, suchość lub zaczerwienienie skóry. Siarka natomiast wywołać może reakcję alergiczną objawiającą się obrzękiem powiek i suchością skóry twarzy.
W leczeniu miejscowym trądziku przerostowo-naciekowego wykazano również skuteczność żelu z połączeniem nadtlenku benzoilu i klindamycyny. Do stosowania miejscowego w terapii schorzenia zaleca się stosowanie erytromycyny oraz ketokonazolu.
Leczenie ogólnoustrojowe trądziku różowatego
Leczenie ogólnoustrojowe trądziku różowatego polega na podaniu antybiotyków (w przypadku postaci przerostowo-grudkowej) – tetracykliny, doksycykliny, minocykliny, metronidazolu.
Leczenie ogólnoustrojowe prowadzić można również za pomocą retinoidów – preparatów zawierających tretinoinę lub izoretynoinę, a także adapalen i tazaroten. Retinoidy mają korzystny wpływ na gruczoły łojowe, normalizują procesy złuszczania i ograniczają tworzenie się zaskórników, ponadto wykazują działanie przeciwzapalne. Stosowanie preparatów retinoidowych może powodować działania niepożądane takie jak wysuszenie, złuszczanie skóry, zaczerwienienie i miejscowy odczyn zapalny.
Leczenie chirurgiczne guzowatości nosa
W przypadkach zaawansowanych stadiów trądziku różowatego, w szczególności przy guzowatości nosa, konieczna jest chirurgiczna przebudowa lub odparowanie z użyciem lasera CO2.
Rhinophyma jest rozrostem gruczołów łojowych, zwłóknieniem tkanek miękkich i rozplemem naczyń krwionośnych. Guzowatość nosa jest ostatnim stadium trądziku różowatego. Powoduje zaburzenia czynnościowe nosa, a także jego deformację i zniekształcenie. Rhinophymę leczy się chirurgicznie poprzez warstwowe, symetryczne ścinanie guzowatości skalpelem (po około 1 mm) aż do uzyskania odpowiedniego kształtu nosa. Następnie zamyka się krwawiące naczynia za pomocą elektrokoagulacji bipolarnej i zakłada opatrunek w celu pobudzenia procesu naskórkowania. W przypadku zaawansowanego stadium rhinophymy całkowicie usuwa się guzowatość, a ranę pokrywa się wolnym przeszczepem skóry. Zabiegi ścięcia i wycięcia guzowatości wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Rhinophymę można również leczyć z wykorzystaniem laseroterapii, krioterapii lub elektrochirurgii.
Zabiegi kosmetologiczne
Profesjonalne gabinety kosmetologiczne oferują zaawansowane terapie dla pacjentów z trądzikiem różowatym. Zalicza się do nich zabiegi kwasami:
- migdałowym (dla skór: wrażliwej, naczyniowej, mieszanej oraz łojotokowej) – poprawia strukturę skóry właściwej i naskórka, a także wykazuje działanie antybakteryjne;
- salicylowym – wykazuje działanie bakteriobójcze;
- azelainowym – ma działanie antybakteryjne i złuszczające, zmniejsza przebarwienia pozapalne, hamuje wydzielanie melaniny.
Kliniki kosmetologiczne rekomendują pacjentom z trądzikiem różowatym również zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych, szczególnie z zastosowaniem polifenoli (resweratrol, kwas ferulowy), które działają przeciwzapalnie.
Skuteczne w leczeniu trądziku różowatego są także aparaturowe zabiegi kosmetologiczne, w szczególności połączone z zabiegami pielęgnacyjnymi. Zabiegi aparaturowe w gabinetach kosmetycznych dla TR to m.in. elektrokoagulacja, krioterapia, galwanizacja, jonoforeza. Pacjentom z TR zaleca się szczególnie następujące zabiegi aparaturowe:
- mezoterapia bezigłowa: z wykorzystaniem tlenu hiperbarycznego w skórę wprowadzane są specjalne substancje – w przypadku trądziku różowatego z zawartością chlorku wapnia, arniki, wyciągu z kasztanowca zwyczajnego i witaminy C; metoda ta rozjaśnia przebarwienia, poprawia koloryt i wygładza skórę;
- fototerapia światłem laserowym: zalecana jest pacjentom z rumieniem i teleangiektazjami; zabieg działa odkażająco, zwiększa elastyczność skóry i pobudza produkcję kolagenu;
- laseroterapia: zalecana w przypadku rozszerzonych naczyń, teleangiektazji, rumienia oraz powierzchownych uszkodzeń naczyń krwionośnych i przebarwień; ogranicza wydzielanie sebum; niszczy bakterie, które odpowiadają za występowanie trądziku;
- infuzja tlenowa: wtłoczenie substancji aktywnych do głębokich warstw skóry.
Źródła:
S. Furter, K. Ch. Jasch, Dermatologia, Elsevier, 2007, str. 166
P. Brzeziński, Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, Via Medica, 2010, str. 263-268
E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postepy Hig Med Dosw, 2010; tom 64, str. 445-447
E. Chudek, K. Urtnowska-Joppek, Postępowanie w terapii trądziku różowatego Cz. I – Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa, Kosmetologia Estetyczna 4/2019, str. 443-444
B. Kamiński, Leczenie chirurgiczne guzowatości nosa – doświadczenia własne, Pol Otorhino Rev 2018; 7(1), str. 42-44
Przeczytaj także: GCZD w Katowicach przeprowadziło 110 zabiegów rizotomii grzbietowej u dzieci

I am typically to blogging and i actually respect your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and preserve checking for brand spanking new information.
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!
Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.
Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
265569 996665I believe one of your commercials caused my internet browser to resize, you might well want to put that on your blacklist. 772526
Rattling excellent info can be found on weblog.
415850 692257I appreciate your function , thanks for all of the informative weblog posts. 18820
279489 229053light bulbs are excellent for lighting the home but stay away from incandescent lamps because they produce so a lot heat;; 930755
type beat japanese
I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again
Very interesting information!Perfect just what I was searching for! „I meant what I said, and I said what I meant. An elephant’s faithful, one hundred percent.” by Dr. Seuss.
Hi, this weekend is nice designed for me, as this moment i am
reading this enormous educational paragraph here
at my house.
Keep functioning ,remarkable job!
Wow, wonderful blog format! How lengthy have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your website is excellent, let alone the content!
LED
I am impressed with this site, very I am a fan.