Rodzaje ran przewlekłych u osób starszych
Newsy Odleżyny Owrzodzenia Pod sliderem Zespół stopy cukrzycowej

Rodzaje ran przewlekłych u osób starszych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Przyczyną powstania ran przewlekłych u seniorów jest ich stan zdrowia lub uszkodzenie mechaniczne. W przeciwieństwie do ran ostrych, które goją się w ciągu 2-7 dni, proces gojenia ran przewlekłych niekiedy trwa miesiącami. Które rany występują najczęściej u tej grupy pacjentów?

Przyczyna powstania ran przewlekłych u osób starszych dzieli się ze względu na sposób ich powstawania oraz stan zdrowia pacjenta. Niektóre rany przewlekłe powstają na skutek urazu mechanicznego czy np. choroby nowotworowej. Natomiast drugi podział jest związany m.in. z takimi chorobami jak cukrzyca, która w konsekwencji powoduje wystąpienie ran towarzyszących zespołowi stopy cukrzycowej. Niewątpliwie wpływ na pojawienie się rany, jak i proces jej gojenia u tych pacjentów ma również brak elastyczności skóry.

Wśród ran przewlekłych, na które najczęściej cierpią starsze osoby są odleżyny, owrzodzenia żylne podudzi i zespół stopy cukrzycowej. Ponadto ich źródłem mogą być również oparzenia. Czym charakteryzują się powyższe rany przewlekłe?

Z uwagi na to, że odleżyny powstają w konsekwencji długoterminowego tarcia i/lub ucisku, najczęściej dotykają pacjentów leżących, którzy są unieruchomieni. Rany te charakteryzuje duże ryzyko wystąpienia zakażeń i martwicy tkanek, dlatego bardzo trudno je wyleczyć.

Rany towarzyszące pacjentom z przewlekłą niewydolnością żylną to owrzodzenia żylne podudzi. Występują zazwyczaj na łydkach lub kostkach. Pomimo tego, że najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku, mogą wystąpić również u osób w sile wieku.

Ostatnią grupą najczęściej występujących ran u seniorów są rany towarzyszące pacjentom chorym na cukrzycę, tj. zespół stopy cukrzycowej. Rany te powstają na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych w stopie, które prowadzi do martwicy tkanek. Niekiedy, tego rodzaju rany przewlekłe prowadzą do amputacji.

Jak przyspieszyć proces gojenia ran przewlekłych?

Do najistotniejszych elementów procesu leczenia ran zalicza się higienę, odpowiednie oczyszczanie rany, jak również właściwą pielęgnację. Aby wspomóc ten proces, warto korzystać z nowoczesnych i odpowiednio dobranych opatrunków, jak również leczyć towarzyszący pacjentowi ból, który powoduje nie tylko dyskomfort, ale wpływa również na psychikę pacjenta.

Ranom przewlekłym może towarzyszyć także nieprzyjemny zapach czy nawet odór. Niejednokrotnie jest to główny powód, dlaczego chorzy nie zgłaszają się do specjalisty, z uwagi na wstyd. Jednak należy pamiętać, że rany przewlekłe mogą prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zakażeń. Dlatego tak ważne jest odpowiednia ich pielęgnacja i specjalistyczne leczenie.

Źródło: medonet

Przeczytaj także: Przetoka ustno-zatokowa – kiedy powstaje i jak ją leczyć?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

17 thoughts on “Rodzaje ran przewlekłych u osób starszych

  1. levitra pas cher forum colofac omeprazole in pregnancy third trimester Other future Opel models for Europe are expected to share their GM developed underpinnings with a new generation of Buick vehicles for the United States and China, suppliers and GM executives told Reuters last month

  2. An interesting discussion is price comment. I think that it’s best to write more on this topic, it may not be a taboo topic however typically people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

  3. This is the precise blog for anyone who desires to search out out about this topic. You notice a lot its nearly exhausting to argue with you (not that I really would need…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.