Leczenie ran Opatrunki Pod sliderem

Rany silnie sączące – jak z nimi postępować?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Produkcja wysięku to naturalna reakcja organizmu na uraz, a jednocześnie objaw procesu zapalnego. Obecność wydzieliny w środowisku rany to zjawisko pożądane, jednak jej brak lub nadmiar może wpłynąć na opóźnienie gojenia. Jak należy postępować z ranami, w których występuje nadmierny wysięk? Jakie opatrunki warto stosować przy ranach silnie sączących?

Nadmierny wysięk może stanowić problem terapeutyczny w przypadku ran trudno gojących się o zróżnicowanej etiologii, w tym owrzodzeń żylnych, odleżyn, oparzeń, a także owrzodzeń o podłożu cukrzycowym, ran nowotworowych oraz ran po przeszczepach.

Postępowanie z ranami silnie sączącymi

W przypadku ran silnie sączących odpowiednie i skuteczne zarządzanie wysiękiem to jeden z najistotniejszych elementów pielęgnacji i terapii owrzodzeń. Odpowiedni poziom wilgotności w środowisku rany jest niezbędny dla prawidłowego gojenia, ponieważ odpowiada on za prawidłowy przebieg wielu procesów regeneracyjnych, takich jak wydzielanie czynników wzrostu, tworzenie ziarniny czy synteza kolagenu. Podstawowym narzędziem pomocnym w zarządzaniu wysiękiem są specjalistyczne opatrunki. Opatrunki stosowane na rany silnie sączące powinny się charakteryzować konkretnymi właściwościami.

Absorpcja i retencja

Nadmierna ilość wysięku powinna być skutecznie i trwale odprowadzana, ponieważ nieodpowiednie zarządzanie wilgotnym środowiskiem rany może doprowadzić do opóźnienia gojenia, a także do wtórnych uszkodzeń tkanki (np. maceracji skóry). Z tego powodu opatrunek stosowany na rany silnie sączące powinien mieć zdolność absorbowania i zatrzymywania w swojej strukturze (retencja) nadmiaru płynu. Jednocześnie powinien cechować się paro- i gazoprzepuszczalnością, tak by wilgoć mogła ulegać parowaniu na zewnątrz.

Takimi właściwościami charakteryzują się specjalistyczne opatrunki żelujące, które w kontakcie z wysiękiem z rany zamieniają się w żel. Przykładem takiego opatrunku jest opatrunek Exufiber® Ag+ z technologią Hydrolock®.

Opatrunek Exufiber® Ag+ tworzą mechanicznie wzmacniane, ciasno splecione włókna alkoholu poliwinylowego, które w kontakcie z płynem tworzą żelową, zwartą strukturę, w której zatrzymywany jest wysięk. Dzięki takiej budowie opatrunek charakteryzuje się wysoką absorpcją i retencją. Wysięk jest skutecznie odprowadzany z rany, a jednocześnie nie ulega wyciekaniu poza opatrunek. Dzięki tym właściwościom opatrunek skutecznie ogranicza ryzyko maceracji i zapewnia optymalne środowisko gojenia rany.

Działanie antybakteryjne

W skład wysięku wchodzi wiele elementów – woda, elektrolity, substancje odżywcze, krwinki, cytokiny, enzymy, w tym proteazy, ale również pozostałości rozkładanych tkanek i drobnoustroje. Obecność bakterii w środowisku rany może doprowadzić do rozwoju lub zaostrzenia infekcji, a w konsekwencji do opóźnienia procesów gojenia. Z tego powodu opatrunki stosowane na rany z dużym wysiękiem powinny mieć właściwości antybakteryjne.

Opatrunek Exufiber® Ag+ firmy Mőlnlycke zawiera siarczan srebra, dzięki czemu wykazuje skuteczność przeciwko szerokiemu spektrum drobnoustrojów. Opatrunek eliminuje ze środowiska rany zarówno bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, w tym również szczepy oporne takie jak VRE czy MRSA. Dzięki tym właściwościom opatrunek pozwala również na skuteczne zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu z rany. Exufiber Ag+ jest zalecany przez międzynarodowe grupy eksperckie jako element postępowania przeciwbiofilmowego, uzupełniającego strategię TIME. W badaniach in vivo na modelu zwierzęcym opatrunek Exufiber® Ag+ wykazał działanie zapobiegające procesowi odbudowy struktury biofilmu Ps. aeruginosa i S. aureus.

Bezbolesna zmiana opatrunku

Zmiana opatrunku w ranie trudno gojącej się powinna następować co 3-7 dni, jednak rany silnie sączące w początkowej fazie leczenia mogą wymagać częstszych zmian opatrunku. Z tego powodu stosowane opatrunki powinny być zbudowane w taki sposób, by nie uszkadzały delikatnych tkanek w łożysku rany. Ich aplikacja, noszenie, jak również zdjęcie nie powinny zmniejszać komfortu życia pacjenta, nie powinny sprawiać bólu ani powodować stresu związanego z wizytą. Opatrunek Exufiber® Ag+ firmy Mőlnlycke, zachowujący trwałą strukturę nawet po nasiąknięciu, nie rozwarstwia się ani nie przykleja do rany, dzięki czemu jego zdejmowanie i zmienianie jest łatwe i komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego.

Efekty terapii na wagę złota

Opatrunek Exufiber® Ag+ zalecany jest zarówno do ran głębokich, przetok, tuneli, jak i do ran powierzchniowych. Trwała, integralna struktura opatrunku, duża chłonność i aż do 23% wyższa w porównaniu do innych opatrunków włóknistych retencja zapewniają prawidłowe zarządzanie wysiękiem. Synergia technologii Hydrolock® i siarczanu srebra – to terapia, której efekty są na wagę złota.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Mölnlycke.

 

Przeczytaj także:

Leczenie ran a komfort pacjenta – jak zminimalizować ból?

13 thoughts on “Rany silnie sączące – jak z nimi postępować?

 1. 451848 541449Largest lover messages were created to share it along with your and gives honour with the bride and groom. Really sound systems facing unnecessary throngs of people should take into account each of our valuable concept of all presenting, which is ones trailer. best man toasts 218054

 2. Pingback: superkaya88
 3. Hello I am so glad I found your website, I really found you by error, while I
  was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous
  post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the minute
  but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb
  work.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.