Newsy Obok slidera Opatrunki

Rana w kontakcie z wilgocią – jak ją zabezpieczyć?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Nadmiernie wilgotne środowisko może stanowić czynnik utrudniający gojenie ran. Działanie wilgoci może również doprowadzić do uszkodzenia tkanek otaczających ranę w wyniku maceracji. W zapewnieniu optymalnej wilgotności w łożysku rany i wokół niej mogą pomóc specjalistyczne opatrunki takie jak AQUACEL® Foam.

Nadmierna ilość wysięku z rany może prowadzić do uszkodzenia tkanki ziarninowej tworzącej się w łożysku rany oraz maceracji skóry wokół rany. Gojenie ran obficie sączących jest utrudnione, a w części przypadków może ulec całkowitemu zahamowaniu. Z tego powodu w terapii ran ze znacznym wysiękiem należy stosować produkty, które pomogą przywrócić optymalną wilgotność i będą stymulowały procesy regeneracyjne w tkankach.

Jak mówi mgr Anna Mirosz, pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu ran, dobór odpowiedniego opatrunku ma duże znaczenie dla procesu gojenia rany:

– Jako pielęgniarka opatrunkowa stosuję u swoich pacjentów różne opatrunki, dopasowując je indywidualnie do potrzeb danej rany i pacjenta. Jednym z opatrunków, z których korzystam w codziennej praktyce, jest AQUACEL® Foam. Jest to opatrunek, który może być stosowany zarówno na rany płytkie jako opatrunek pierwotny, jak i do ran głębokich jako opatrunek wtórny. Dzięki swoim właściwościom opatrunek ten zapewnia ranie wilgotne środowisko i sprzyja procesowi gojenia.

Właściwości absorpcyjne i retencyjne

Najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać opatrunek stosowany na rany obficie sączące, jest wysoka absorpcja i retencja. Nadmierna ilość wydzieliny powinna być przez opatrunek wchłaniana i zatrzymywana w jego strukturze, tak by nie dochodziło do przeciekania wysięku przez opatrunek, a jednocześnie by w środowisku rany była zachowana odpowiednia wilgotność.

Takim opatrunkiem jest AQUACEL® Foam. O zaletach stosowania tego opatrunku na rany z obfitym wysiękiem mówi mgr Anna Mirosz:

– Dzięki wykorzystaniu technologii Hydrofiber™ opatrunek skutecznie absorbuje nadmiar wysięku i zatrzymuje go w swojej strukturze. W kontakcie z wydzieliną opatrunek przybiera formę spoistego żelu, dzięki czemu utrzymuje optymalnie wilgotne środowisko w ranie, a jednocześnie pomaga chronić delikatne tkanki w łożysku rany i zapobiegać maceracji. Zewnętrzna poliuretanowa błona opatrunku charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, co umożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz – tłumaczy ekspertka i dodaje: – AQUACEL® Foam zatrzymuje wydzielinę nawet pod uciskiem, dzięki czemu może być stosowany również podczas kompresjoterapii.

Przyspieszenie procesów regeneracyjnych

Opatrunek stosowany na rany obficie sączące powinien stymulować procesy naprawcze w tkankach i aktywnie wspierać gojenie rany. Opatrunek AQUACEL® Foam dzięki technologii Hydrofiber™ zmniejsza poziom aktywnych metaloproteinaz w łożysku rany, a jednocześnie stymuluje angiogenezę, co bardzo korzystnie wpływa na proces gojenia ran.

Opatrunek AQUACEL® Foam wspiera również oczyszczanie autolityczne rany, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. Dzięki wodoodpornej warstwie zewnętrznej opatrunek zapewnia ochronę przed zakażeniem rany wirusami i bakteriami.

Komfort stosowania

W przypadku ran silnie sączących konieczne mogą być częste zmiany opatrunku. Z tego powodu ważne jest, by opatrunek zapewniał pacjentowi komfort i nie powodował bólu przy zdejmowaniu. Jak zwraca uwagę mgr Anna Mirosz:

– Opatrunek AQUACEL® Foam posiada delikatny silikonowy przylepiec, dzięki czemu jest łatwy do usunięcia i może być stosowany również w przypadku skóry delikatnej, podatnej na uszkodzenie. W większości przypadków opatrunek nie powoduje wystąpienia podrażnień lub reakcji alergicznych. Dzięki wykorzystaniu technologii Hydrofiber™ opatrunek w postaci zżelowanej nie przywiera do łożyska rany, co zapobiega uszkadzaniu młodej, zdrowej ziarniny. Jest to bardzo ważne dla naszych pacjentów, ponieważ skraca czas gojenia – podkreśla ekspertka.

Przedstawiamy case study z zastosowaniem opatrunku AQUACEL® Foam:

Rana po nacięciu krwiaka pourazowego ze znaczną ilością wysięku i cechami infekcji. Opatrunek AQUACEL® Foam w wersji przylepnej stosowano na ranę jako opatrunek wtórny w połączeniu z opatrunkiem AQUACEL® Ag+ Extra zamiast założonego wcześniej zbyt ciasno bandaża.

Na kończynie widoczne ślady ucisku po zbyt ciasno założonym bandażu.

Stan rany po opracowaniu.

Ze względu na obfite sączenie z rany opatrunek AQUACEL® Foam był dwukrotnie zmieniany co 24 godziny. Przy każdej zmianie opatrunku wykonywano mycie i oczyszczanie rany oraz pielęgnację otaczającej skóry zgodnie z zasadami konsensusu higieny rany.

Wygląd opatrunku świeżo po założeniu.

Wygląd opatrunku po 24 godzinach od założenia.

Czas utrzymania opatrunku stopniowo wydłużano ze względu na zmniejszanie się ilości wysięku. W miarę upływu terapii opatrunek był utrzymywany na ranie najpierw do 4 dni, a następnie przez 7 dni. Proces leczenia rany trwał łącznie 5 tygodni.

Stan rany w końcowym etapie terapii.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ConvaTec.

14 thoughts on “Rana w kontakcie z wilgocią – jak ją zabezpieczyć?

  1. priligy online pharmacy ascorbic telmisartan products in india As searchlights lit up the salvage scene in the port of Giglio, the flank of the ship was entirely off the rock shelf and raised far enough out of the sea to reveal a dirty brown water mark staining the white hull

  2. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.