Chirurgia Newsy Obok slidera Wywiady

Prezeska Fundacji Kobiety w chirurgii: „W chirurgii jest bardzo dużo kobiet, których problemy nie są zauważane”

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Autor: Zofia Trusz

„Kobiety w chirurgii bardzo długo żyły w cieniu, a teraz nadszedł czas, żebyśmy zabłysły niczym lampa chirurgiczna” – ogłosiła Fundacja Kobiety w chirurgii na swoim Facebooku. W rozmowie z Forum Leczenia Ran założycielka organizacji, chirurżka Małgorzata Nowosad, opowiedziała o dyskryminacji kobiet pracujących w specjalizacjach zabiegowych oraz projektach, które mają na celu udzielenie im wsparcia.

22 stycznia 2022 r. z okazji pierwszej rocznicy założenia Fundacji Kobiety w chirurgii na Facebooku odbyła się specjalna transmisja na żywo. W trakcie tego wyjątkowego spotkania prezeska Małgorzata Nowosad zaznaczyła, że organizacja powstała przede wszystkim po to, by udzielić wsparcia kobietom pracującym w specjalizacjach zabiegowych: „My chcemy was, dziewczyny, pokazać. Chcemy powiedzieć: wy jesteście tym sztabem ludzi, którzy ratują zdrowie i życie. Cichymi bohaterkami bloku operacyjnego”.

Małgorzata Nowosad: „Dlaczego osoba, która jest świetna w tym, co robi, miałaby zrezygnować z zawodu, tylko dlatego że jest kobietą?”

W rozmowie z Forum Leczenia Ran Małgorzata Nowosad podkreśliła, że założycielki Fundacji są osobami pracującymi w specjalizacjach zabiegowych i w związku z tym „od środka znają problemy kobiet w chirurgii”. Prezeska zaznaczyła, że powszechnym problemem w polskiej chirurgii jest dyskryminacja kobiet ze względu na ich płeć.

– Dziewczyny, które pracują jako instrumentariuszki lub robią specjalizację z chirurgii bądź inną specjalizację zabiegową, często są zniechęcane do dalszego działania w tej specjalizacji, nawet jeśli są w niej wspaniałe. Więc powstaje pytanie, dlaczego osoba, która jest świetna w tym, co robi, miałaby zrezygnować z zawodu, tylko dlatego że jest kobietą?  – zwróciła uwagę Małgorzata Nowosad.

Jak zauważyła prezeska fundacji, kobiety niejednokrotnie spotykają się z sugestiami, że chirurgia nie jest dla nich odpowiednią specjalizacją. Wynika to m.in. z przekonania, że poświęcając się karierze, chirurżki zaniedbują rodzinę, w tym opiekę nad dziećmi, a w związku z tym nie powinny podejmować pracy w tym zawodzie. Inne krzywdzące stwierdzenia, które często słyszą medyczki, dotyczą stereotypowo przypisywanych im cech charakteru. Zdaniem wielu przedstawicieli środowiska medycznego ze względu na rzekomo przesadną empatię i zbytnią emocjonalność kobiety nie są w stanie dobrze wykonywać pracy chirurga.

Prezeska Małgorzata Nowosad zaznaczyła, że powszechną praktyką jest umniejszanie roli kobiet pracujących w specjalizacjach zabiegowych.

– Jeśli chodzi o pielęgniarki, instrumentariuszki czy położne, o nich się w ogóle nie wspomina w kontekście chirurgii. W swoim życiu zawodowym zajmuję się aktualnie transplantologią. Zastanówmy się, kto wypowiada się w mediach na ten temat, kogo się w nich pokazuje i o kim mówią pacjenci? O lekarzach. Ale gdybyśmy wzięli pod uwagę, ile osób jest zaangażowanych np. w jedną transplantację nerki, to okazałoby się, że są to dziesiątki osób, o których się nie mówi. By wykonać taki zabieg, potrzeba ludzi, którzy skoordynują to działanie, a także m.in. anestezjologów, pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych oraz instrumentariuszek. Temu głównemu chirurgowi ktoś musi również asystować. To jest rzesza ludzi, która pracuje na to, by jednej osobie uratować życie – opowiedziała Małgorzata Nowosad.

Prywatne doświadczenia założycielek Fundacji w 2021 roku potwierdziło przeprowadzone przez organizację badanie „Liczymy się”. Wzięły w nim udział 472 kobiety – lekarki, pielęgniarki i położne pracujące w specjalizacjach zabiegowych. Aż 57 proc. ankietowanych zgłosiło, że w miejscu pracy padło ofiarami dyskryminacji: stosowano wobec nich przemoc psychiczną i fizyczną, zastraszano, upokarzano i umniejszano ich kompetencje.

22 stycznia Dniem Kobiet w Chirurgii

22 stycznia 2022 roku Fundacja Kobiety w chirurgii świętowała pierwszy rok swojej działalności. Tę szczególną dla siebie datę organizacja postanowiła obwołać Dniem Kobiet w Chirurgii. Nowe święto jest okazją do pokazania, jak ogromne znaczenie ma praca kobiet w specjalnościach zabiegowych. Tym samym jest to akcja uświadamiająca, mająca na celu walkę z dyskryminacją płciową w polskiej medycynie.

Jedną z podjętych w rocznicę założenia Fundacji inicjatyw było utworzenie kolażu ze zdjęciami kobiet pracujących w chirurgii.

– Do udziału w akcji zaprosiłyśmy wszystkie kobiety, które pracują w specjalnościach zabiegowych. Co roku będziemy powiększać kolaż i uzupełniać go o nowe zdjęcia, żeby pokazać fizycznie ludzi, którzy pracują na rzecz zdrowia naszego społeczeństwa – podkreśliła prezeska Małgorzata Nowosad.

Projekt @wsparcie – pomoc psychologiczna

Fundacja Kobiety w chirurgii prowadzi kilka projektów, za pośrednictwem których udziela medyczkom wsparcia w walce z dyskryminacją w miejscu pracy. Jednym z nich jest Projekt @wsparcie. W ramach tego programu każda kobieta pracująca w specjalizacjach zabiegowych może otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną. Fundacja zachęca do kontaktu wszystkie osoby, które padły ofiarą mobbingu czy molestowania w miejscu pracy. Zwrócić się o pomoc mogą także kobiety zmagające się z każdym innym problemem, które odczuwają potrzebę rozmowy z kimś zaufanym.

– Mamy założony mail fundacyjny, na którego można się odezwać. Są także wyznaczone konkretne godziny, w których można skontaktować się z naszą psycholożką, panią Aleksandrą Jaworską-Witak. W zeszłym roku kilkanaście kobiet skorzystało z oferowanej przez nas pomocy psychologicznej. Zorganizowałyśmy także kilka webinarów dotyczących mobbingu, molestowania i dyskryminacji w miejscu pracy. Warsztaty były prowadzone przez prawniczki specjalizujące się w tej tematyce w swojej pracy zawodowej – wyjaśniła założycielka Fundacji.

Projekt Spółdzielnia Wiedzy – przestrzeń do wymiany doświadczeń

Jak podkreśliła prezeska Małgorzata Nowosad, kobiety w polskiej chirurgii odczuwają ogromną potrzebę rozwoju zawodowego. Tymczasem w miejscu pracy nie zawsze mają możliwość poszerzania wiedzy. Kiedy usiłują zdobyć nowe umiejętności, niejednokrotnie spotykają się z negatywnymi reakcjami ze strony przełożonych czy kolegów z pracy. Zadawanie pytań uznawane jest za przejaw nieprofesjonalizmu i braku wiedzy. Traktowane jest tym samym jako argument potwierdzający dyskryminującą opinię, że kobiety nie są wystarczająco kompetentne, by pracować w specjalnościach zabiegowych.

By zapewnić kobietom możliwość rozwoju, Fundacja rozpoczęła więc projekt Spółdzielnia wiedzy.

– Jest to przede wszystkim idea wymiany wiedzy. To nie jest miejsce, gdzie autorytarnie ktoś prowadzi webinar i jego zdanie jest najważniejsze. Z samego założenia to projekt, który ma dawać dziewczynom przestrzeń do tego, by w bezpiecznej atmosferze mogły wymieniać się doświadczeniami i rozmawiać o konkretnych przypadkach, z jakimi zetknęły się w pracy. To miejsce, gdzie można otwarcie zadawać pytania i dyskutować o różnych rozwiązaniach – podsumowała lek. Małgorzata Nowosad.

Plany Fundacji Kobiety w chirurgii na 2022 rok

– Mamy kilka priorytetów na ten rok. Podczas pierwszego roku działania fundacji zorientowałyśmy się, że jest jeszcze jedno pole naszej pracy – współpraca ze studentkami. W związku z tym zorganizujemy dla nich spotkania, na razie w formie online. Będą mogły dowiedzieć się m.in. z czym wiąże się i jak wygląda praca w zabiegówkach – opowiedziała prezeska Małgorzata Nowosad.

Fundacja prowadzi także prace nad specjalną aplikacją „Approved”. Będzie to narzędzie służące do oceny warunków pracy w placówkach ochrony zdrowia w Polsce. Aplikacja prawdopodobnie zostanie oddana do użytku w przeciągu najbliższego miesiąca lub dwóch. W opinii Małgorzaty Nowosad umożliwi ona świadomy wybór miejsca pracy – medyczki będą mogły sprawdzić potencjalną placówkę pod względem kultury pracy czy postawy przełożonych. Pozwoli im to uniknąć podjęcia pracy w miejscu, w którym mogłyby np. paść ofiarą dyskryminacji.

– Rozpoczniemy także projekt mentoringowo-stażowy. Chciałybyśmy zorganizować dla dziewczyn wsparcie w postaci osoby, która będzie pełniła funkcję mentora i pomagała im w dziedzinie, w której pragną się rozwijać. Chciałybyśmy umożliwić też podejmowanie stażu krajowego bądź międzynarodowego. To projekt na przyszłość, nad którym już pracujemy – podsumowała prezeska Małgorzata Nowosad.

Źródła: Forum Leczenia Ran, kobietywchirurgii.pl

 

Przeczytaj także:

„Pielęgniarka w leczeniu ran musi mieć głos w dyskusji i być partnerem w działaniu” – rozmowa z mgr Zuzanną Konrady

Biblioteka Faktów

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Subiektywna ocena bólu pourazowego u pacjentów po złamaniach kończyn – doświadczenia własne

9 thoughts on “Prezeska Fundacji Kobiety w chirurgii: „W chirurgii jest bardzo dużo kobiet, których problemy nie są zauważane”

  1. You will learn the finer details of the Slow Carb Diet outlined in the above post, how I gained 34 pounds of muscle in 28 days, how to produce 15 minute female orgasms, and more real cialis online Will be having the results from 20 mg to discuss empagliflozin has not fully licensed, so bad

  2. This represents an exposure of approximately 2 and 6 times a clinical dose of 2000 mg, based on body surface area mg m 2 for rats and rabbits, respectively propecia walmart Ovulation will occur sometime in the subsequent 36 39 hours

  3. تركيب أغطية مكيفات يتطلب بعض المهارات والخبرة لضمان تركيبها بشكل صحيح وآمن. يتم تركيب الغطاء عن طريق إدخالها في الفتحة المحددة في الوحدة الداخلية، وتأمينها بالمسامير المدمجة في الأغطية. يجب التأكد من تمركز الغطاء بشكل صحيح وعدم ترك أي فجوات، وإضافة طبقة من العزل بين الوحدة الداخلية والحائط للحفاظ على الارتفاع الفعال للمكيف. عند الانتهاء من التركيب، يجب اختبار الوحدة للتأكد من عملية التشغيل السليمة وإزالة أي تسربات في الهواء.
    تركيب اغطية مكيفات بالمدينة المنورة

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.