Chirurgia Newsy Obok slidera Wywiady

Prezeska Fundacji Kobiety w chirurgii: „W chirurgii jest bardzo dużo kobiet, których problemy nie są zauważane”

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Autor: Zofia Trusz

„Kobiety w chirurgii bardzo długo żyły w cieniu, a teraz nadszedł czas, żebyśmy zabłysły niczym lampa chirurgiczna” – ogłosiła Fundacja Kobiety w chirurgii na swoim Facebooku. W rozmowie z Forum Leczenia Ran założycielka organizacji, chirurżka Małgorzata Nowosad, opowiedziała o dyskryminacji kobiet pracujących w specjalizacjach zabiegowych oraz projektach, które mają na celu udzielenie im wsparcia.

22 stycznia 2022 r. z okazji pierwszej rocznicy założenia Fundacji Kobiety w chirurgii na Facebooku odbyła się specjalna transmisja na żywo. W trakcie tego wyjątkowego spotkania prezeska Małgorzata Nowosad zaznaczyła, że organizacja powstała przede wszystkim po to, by udzielić wsparcia kobietom pracującym w specjalizacjach zabiegowych: „My chcemy was, dziewczyny, pokazać. Chcemy powiedzieć: wy jesteście tym sztabem ludzi, którzy ratują zdrowie i życie. Cichymi bohaterkami bloku operacyjnego”.

Małgorzata Nowosad: „Dlaczego osoba, która jest świetna w tym, co robi, miałaby zrezygnować z zawodu, tylko dlatego że jest kobietą?”

W rozmowie z Forum Leczenia Ran Małgorzata Nowosad podkreśliła, że założycielki Fundacji są osobami pracującymi w specjalizacjach zabiegowych i w związku z tym „od środka znają problemy kobiet w chirurgii”. Prezeska zaznaczyła, że powszechnym problemem w polskiej chirurgii jest dyskryminacja kobiet ze względu na ich płeć.

– Dziewczyny, które pracują jako instrumentariuszki lub robią specjalizację z chirurgii bądź inną specjalizację zabiegową, często są zniechęcane do dalszego działania w tej specjalizacji, nawet jeśli są w niej wspaniałe. Więc powstaje pytanie, dlaczego osoba, która jest świetna w tym, co robi, miałaby zrezygnować z zawodu, tylko dlatego że jest kobietą?  – zwróciła uwagę Małgorzata Nowosad.

Jak zauważyła prezeska fundacji, kobiety niejednokrotnie spotykają się z sugestiami, że chirurgia nie jest dla nich odpowiednią specjalizacją. Wynika to m.in. z przekonania, że poświęcając się karierze, chirurżki zaniedbują rodzinę, w tym opiekę nad dziećmi, a w związku z tym nie powinny podejmować pracy w tym zawodzie. Inne krzywdzące stwierdzenia, które często słyszą medyczki, dotyczą stereotypowo przypisywanych im cech charakteru. Zdaniem wielu przedstawicieli środowiska medycznego ze względu na rzekomo przesadną empatię i zbytnią emocjonalność kobiety nie są w stanie dobrze wykonywać pracy chirurga.

Prezeska Małgorzata Nowosad zaznaczyła, że powszechną praktyką jest umniejszanie roli kobiet pracujących w specjalizacjach zabiegowych.

– Jeśli chodzi o pielęgniarki, instrumentariuszki czy położne, o nich się w ogóle nie wspomina w kontekście chirurgii. W swoim życiu zawodowym zajmuję się aktualnie transplantologią. Zastanówmy się, kto wypowiada się w mediach na ten temat, kogo się w nich pokazuje i o kim mówią pacjenci? O lekarzach. Ale gdybyśmy wzięli pod uwagę, ile osób jest zaangażowanych np. w jedną transplantację nerki, to okazałoby się, że są to dziesiątki osób, o których się nie mówi. By wykonać taki zabieg, potrzeba ludzi, którzy skoordynują to działanie, a także m.in. anestezjologów, pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych oraz instrumentariuszek. Temu głównemu chirurgowi ktoś musi również asystować. To jest rzesza ludzi, która pracuje na to, by jednej osobie uratować życie – opowiedziała Małgorzata Nowosad.

Prywatne doświadczenia założycielek Fundacji w 2021 roku potwierdziło przeprowadzone przez organizację badanie „Liczymy się”. Wzięły w nim udział 472 kobiety – lekarki, pielęgniarki i położne pracujące w specjalizacjach zabiegowych. Aż 57 proc. ankietowanych zgłosiło, że w miejscu pracy padło ofiarami dyskryminacji: stosowano wobec nich przemoc psychiczną i fizyczną, zastraszano, upokarzano i umniejszano ich kompetencje.

22 stycznia Dniem Kobiet w Chirurgii

22 stycznia 2022 roku Fundacja Kobiety w chirurgii świętowała pierwszy rok swojej działalności. Tę szczególną dla siebie datę organizacja postanowiła obwołać Dniem Kobiet w Chirurgii. Nowe święto jest okazją do pokazania, jak ogromne znaczenie ma praca kobiet w specjalnościach zabiegowych. Tym samym jest to akcja uświadamiająca, mająca na celu walkę z dyskryminacją płciową w polskiej medycynie.

Jedną z podjętych w rocznicę założenia Fundacji inicjatyw było utworzenie kolażu ze zdjęciami kobiet pracujących w chirurgii.

– Do udziału w akcji zaprosiłyśmy wszystkie kobiety, które pracują w specjalnościach zabiegowych. Co roku będziemy powiększać kolaż i uzupełniać go o nowe zdjęcia, żeby pokazać fizycznie ludzi, którzy pracują na rzecz zdrowia naszego społeczeństwa – podkreśliła prezeska Małgorzata Nowosad.

Projekt @wsparcie – pomoc psychologiczna

Fundacja Kobiety w chirurgii prowadzi kilka projektów, za pośrednictwem których udziela medyczkom wsparcia w walce z dyskryminacją w miejscu pracy. Jednym z nich jest Projekt @wsparcie. W ramach tego programu każda kobieta pracująca w specjalizacjach zabiegowych może otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną. Fundacja zachęca do kontaktu wszystkie osoby, które padły ofiarą mobbingu czy molestowania w miejscu pracy. Zwrócić się o pomoc mogą także kobiety zmagające się z każdym innym problemem, które odczuwają potrzebę rozmowy z kimś zaufanym.

– Mamy założony mail fundacyjny, na którego można się odezwać. Są także wyznaczone konkretne godziny, w których można skontaktować się z naszą psycholożką, panią Aleksandrą Jaworską-Witak. W zeszłym roku kilkanaście kobiet skorzystało z oferowanej przez nas pomocy psychologicznej. Zorganizowałyśmy także kilka webinarów dotyczących mobbingu, molestowania i dyskryminacji w miejscu pracy. Warsztaty były prowadzone przez prawniczki specjalizujące się w tej tematyce w swojej pracy zawodowej – wyjaśniła założycielka Fundacji.

Projekt Spółdzielnia Wiedzy – przestrzeń do wymiany doświadczeń

Jak podkreśliła prezeska Małgorzata Nowosad, kobiety w polskiej chirurgii odczuwają ogromną potrzebę rozwoju zawodowego. Tymczasem w miejscu pracy nie zawsze mają możliwość poszerzania wiedzy. Kiedy usiłują zdobyć nowe umiejętności, niejednokrotnie spotykają się z negatywnymi reakcjami ze strony przełożonych czy kolegów z pracy. Zadawanie pytań uznawane jest za przejaw nieprofesjonalizmu i braku wiedzy. Traktowane jest tym samym jako argument potwierdzający dyskryminującą opinię, że kobiety nie są wystarczająco kompetentne, by pracować w specjalnościach zabiegowych.

By zapewnić kobietom możliwość rozwoju, Fundacja rozpoczęła więc projekt Spółdzielnia wiedzy.

– Jest to przede wszystkim idea wymiany wiedzy. To nie jest miejsce, gdzie autorytarnie ktoś prowadzi webinar i jego zdanie jest najważniejsze. Z samego założenia to projekt, który ma dawać dziewczynom przestrzeń do tego, by w bezpiecznej atmosferze mogły wymieniać się doświadczeniami i rozmawiać o konkretnych przypadkach, z jakimi zetknęły się w pracy. To miejsce, gdzie można otwarcie zadawać pytania i dyskutować o różnych rozwiązaniach – podsumowała lek. Małgorzata Nowosad.

Plany Fundacji Kobiety w chirurgii na 2022 rok

– Mamy kilka priorytetów na ten rok. Podczas pierwszego roku działania fundacji zorientowałyśmy się, że jest jeszcze jedno pole naszej pracy – współpraca ze studentkami. W związku z tym zorganizujemy dla nich spotkania, na razie w formie online. Będą mogły dowiedzieć się m.in. z czym wiąże się i jak wygląda praca w zabiegówkach – opowiedziała prezeska Małgorzata Nowosad.

Fundacja prowadzi także prace nad specjalną aplikacją „Approved”. Będzie to narzędzie służące do oceny warunków pracy w placówkach ochrony zdrowia w Polsce. Aplikacja prawdopodobnie zostanie oddana do użytku w przeciągu najbliższego miesiąca lub dwóch. W opinii Małgorzaty Nowosad umożliwi ona świadomy wybór miejsca pracy – medyczki będą mogły sprawdzić potencjalną placówkę pod względem kultury pracy czy postawy przełożonych. Pozwoli im to uniknąć podjęcia pracy w miejscu, w którym mogłyby np. paść ofiarą dyskryminacji.

– Rozpoczniemy także projekt mentoringowo-stażowy. Chciałybyśmy zorganizować dla dziewczyn wsparcie w postaci osoby, która będzie pełniła funkcję mentora i pomagała im w dziedzinie, w której pragną się rozwijać. Chciałybyśmy umożliwić też podejmowanie stażu krajowego bądź międzynarodowego. To projekt na przyszłość, nad którym już pracujemy – podsumowała prezeska Małgorzata Nowosad.

Źródła: Forum Leczenia Ran, kobietywchirurgii.pl

 

Przeczytaj także:

„Pielęgniarka w leczeniu ran musi mieć głos w dyskusji i być partnerem w działaniu” – rozmowa z mgr Zuzanną Konrady

Biblioteka Faktów

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Subiektywna ocena bólu pourazowego u pacjentów po złamaniach kończyn – doświadczenia własne

46 thoughts on “Prezeska Fundacji Kobiety w chirurgii: „W chirurgii jest bardzo dużo kobiet, których problemy nie są zauważane”

 1. You will learn the finer details of the Slow Carb Diet outlined in the above post, how I gained 34 pounds of muscle in 28 days, how to produce 15 minute female orgasms, and more real cialis online Will be having the results from 20 mg to discuss empagliflozin has not fully licensed, so bad

 2. This represents an exposure of approximately 2 and 6 times a clinical dose of 2000 mg, based on body surface area mg m 2 for rats and rabbits, respectively propecia walmart Ovulation will occur sometime in the subsequent 36 39 hours

 3. تركيب أغطية مكيفات يتطلب بعض المهارات والخبرة لضمان تركيبها بشكل صحيح وآمن. يتم تركيب الغطاء عن طريق إدخالها في الفتحة المحددة في الوحدة الداخلية، وتأمينها بالمسامير المدمجة في الأغطية. يجب التأكد من تمركز الغطاء بشكل صحيح وعدم ترك أي فجوات، وإضافة طبقة من العزل بين الوحدة الداخلية والحائط للحفاظ على الارتفاع الفعال للمكيف. عند الانتهاء من التركيب، يجب اختبار الوحدة للتأكد من عملية التشغيل السليمة وإزالة أي تسربات في الهواء.
  تركيب اغطية مكيفات بالمدينة المنورة

 4. Just a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding pattern. „Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad.” by Christina Georgina Rossetti.

 5. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! „A thing is not necessarily true because a man dies for it.” by Oscar Fingall O’Flahertie Wills Wilde.

 6. I’m typically to blogging and i actually recognize your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your site and preserve checking for brand spanking new information.

 7. What i don’t realize is in truth how you’re not really much more neatly-preferred than you may be right now. You are very intelligent. You know thus significantly relating to this subject, made me in my opinion believe it from so many numerous angles. Its like women and men aren’t interested unless it¦s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time care for it up!

 8. Hi, i believe that i saw you visited my blog thus i came to “return the desire”.I am trying to in finding issues to improve my web site!I guess its good enough to make use of a few of your ideas!!

 9. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 10. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 11. I used to be very pleased to search out this net-site.I wanted to thanks on your time for this excellent learn!! I undoubtedly enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 12. Pingback: Arcade Game
 13. Great V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 14. I am extremely impressed along with your writing abilities and also with the structure in your blog. Is this a paid topic or did you modify it yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to look a nice weblog like this one nowadays..

 15. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 16. Whats up very cool website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds alsoKI am glad to search out numerous helpful information right here in the publish, we need develop extra techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 17. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 18. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 19. Along with every thing which seems to be building throughout this specific subject material, all your opinions tend to be very radical. However, I am sorry, because I can not subscribe to your entire suggestion, all be it radical none the less. It seems to everyone that your comments are generally not totally rationalized and in fact you are your self not really thoroughly confident of the assertion. In any event I did enjoy reading through it.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.