Zabieg przekłucia warg lub języka za pomocą kolczyka może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne w postaci powikłań miejscowych oraz ogólnoustrojowych. Jakie są najczęstsze komplikacje związane z kolczykami w obrębie jamy ustnej?
Lokalizacja i rodzaj kolczyków
Kolczyki w obrębie jamy ustnej mogą być umieszczane nie tylko na wargach i języku, ale również na wędzidełkach, policzkach oraz na języczku. Co istotne, kolczyki mogą być wykonane z różnych materiałów. Rodzaj wykorzystanego do produkcji kolczyka metalu może mieć duże znaczenie dla wystąpienia ewentualnych komplikacji. Kolczyki są najczęściej wykonane z tytanu, stali nierdzewnej, akrylu lub innych metali (np. nikiel).
Wczesne powikłania po założeniu kolczyka
Wczesne powikłania występują w ciągu 24 godzin od zabiegu i mogą się utrzymywać do dwóch tygodni. Po tym czasie zwykle ustępują samoistnie.
Do powikłań wczesnych zalicza się ból, obrzęk i krwawienie w miejscu przekłucia (w tym krwawienie przedłużone), a także miejscowe infekcje i stany zapalne. Tego rodzaju powikłania najczęściej dotyczą języka. Ma to związek z budową anatomiczną i bogatym unaczynieniem tej części ciała. Objawy te, jeśli dotyczą języka, mogą doprowadzić do wystąpienia epizodów duszności, które w części przypadków wymagają hospitalizacji.
Wśród rzadziej występujących powikłań wymienia się wzmożony wypływ śliny, a także podrażnienia i reakcje alergiczne (spowodowane najczęściej użyciem kolczyka z domieszką niklu lub palladu). W rzadkich przypadkach zabieg piercingu może spowodować poważne powikłania, takie jak angina Ludwiga, martwica i ropień języka, porażenie nerwu twarzowego, infekcyjne zapalenie wsierdzia, zakażenie wirusami WZW B, WZW C i HIV oraz tężcem.
Późne powikłania po założeniu kolczyka
Powikłania późne rozwijają się w ciągu kilku tygodni od założenia kolczyka. Mogą obejmować zaburzenia artykulacji, połykania i żucia, problemy z gojeniem rany po przekłuciu, a także powiększanie otworu, w którym znajduje się kolczyk. Do częstych powikłań należą także nawracające infekcje w okolicy piercingu oraz infekcje i zapalenia dziąseł, spowodowane odkładaniem się płytki bakteryjnej w okolicy kolczyka.
Kolczyki w obrębie jamy ustnej mogą również spowodować recesję dziąseł oraz zapalenie ślinianki, a także parestezje.
Źródło: K. Kaczor, A. Zawadzka, P. Rożniatowski, E. Korpowicz, D. Olczak-Kowalczyk, „Powikłania piercingu w obrębie jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa”, „Nowa Stomatologia” 2016, 21(4): 253-261.
Przeczytaj także: Co to jest rana i jak powinien przebiegać proces gojenia?

Great delivery. Solid arguments. Keep up the amazing spirit.
490017 497493It is hard to search out knowledgeable individuals on this topic, but you sound like you realize what you are speaking about! Thanks 430779
542641 560173Some truly nice stuff on this internet internet site , I like it. 477873
231760 235148The posh distributed could be described as distinctive; customers are actually yearning for bags can be a Native aspirations. Which strange surroundings is built that is to market diversity furthermore importance with travel and leisure market trends. hotels special offers 649943
404440 532286This web site is my breathing in, real amazing style and perfect content . 46853
434401 565231Aw, this was a quite good post. In thought I want to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make a really excellent article?nevertheless what can I say?I procrastinate alot and surely not appear to get 1 thing done. 131309