Polscy naukowcy stworzyli klips do diagnostyki czerniaka
Dermatologia Diagnostyka Eksperci Newsy Obok slidera

Polscy naukowcy stworzyli klips do diagnostyki czerniaka

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Badacze z Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowe urządzenie do diagnostyki nowotworów skóry. Jest nim specjalny klips, który daje bardziej dokładny obraz niż badanie dermatoskopowe, wykorzystywane w badaniu znamion barwnikowych na skórze.

– Urządzenie przypomina zwykłą klamerkę do bielizny. Łapiemy fałd skóry w miejscu, w którym znajduje się znamię – tłumaczy dr hab. inż. Robert Koprowski z Uniwersytetu Śląskiego. Wyemitowana wiązka światła jest kierowana do licznych odbiorników zlokalizowanych w jednym z ramion klipsa. To z kolei pozwala określić grubość zmiany i inne jej parametry oraz decydować o podjęciu leczenia lub dalszej obserwacji.

Grubość zmiany ma wpływ na szanse wyleczenia

Podczas badania zmiany na skórze za pomocą opracowanego klipsa analizowana jest asymetria nacieku, różnice w zabarwieniu, nierówność brzegów, ale także co równie ważne jej głębokość. Tej głębokości i wewnętrznej struktury nacieku dermatoskopia nie jest w stanie zmierzyć. Natomiast to właśnie w zależności od głębokości guza, szanse na wyleczenie nowotworu różnią się.

– Dzięki temu diagnostyka takich nowotworów skóry, jak czerniak złośliwy, będzie szybsza i obarczona mniejszymi błędami – dodał Koprowski.

Badanie klipsem jest nieinwazyjne i bezpieczne

Opracowany przez naukowców z Katowic klips gwarantuje nieinwazyjną i bezpieczną metodę badania, nawet w przypadku miejsc zmienionych chorobowo. Urządzenie będzie można wykorzystać również do monitorowania postępów leczenia w warunkach domowych oraz szpitalnych.

Urządzenie zostało objęte prawem ochronnym. Jego autorami są naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. inż. Robert Koprowski i prof. inż. Zygmunt Wróbel, a także badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: dr hab. Sławomir Wilczyński i prof. Barbara Błońska-Fajfrowska.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Przeczytaj także: Czy rozdrapanie pieprzyka ma związek z czerniakiem skóry?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

9 thoughts on “Polscy naukowcy stworzyli klips do diagnostyki czerniaka

  1. I cherished as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. however, you command get bought an edginess over that you want be turning in the following. unwell without a doubt come further until now again as exactly the same nearly a lot incessantly inside case you protect this increase.

  2. 107699 749684This is often a fantastic blog, could you be interested in working on an interview about just how you developed it? If so e-mail myself! 164577

  3. Good ?V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.