Nowy program lekowy w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych
Dermatologia Diagnostyka Newsy Obok slidera

Nowy program lekowy w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Zgodnie ze styczniową listą refundacyjną od 1 stycznie 2021 r. dostępne jest długo oczekiwane leczenie adjuwantowe czerniaka: immunoterapią (niwolumabem lub pembrolizumabem) oraz terapiami ukierunkowanymi molekularnie (dabrafenibem w skojarzeniu z trametynibem) u pacjentów z obecnością mutacji BRAF V600.

Leczenie adjuwantowe czerniaka stosowane jest po leczeniu chirurgicznym u pacjentów z przerzutami do węzłów chłonnych oraz przerzutami odległymi, u których istnieje wysokie ryzyko wznowy miejscowej.

Leczenie adjuwantowe najnowocześniejszym i najskuteczniejszym programem lekowym w leczeniu czerniaka

Jak zwrócił uwagę prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski „ta długo oczekiwana decyzja Ministra Zdrowia bardzo nas cieszy. Pacjenci otrzymają dostęp do skutecznych terapii w ramach programu lekowego, a nie jak dotychczas – długotrwałych procedur RDTL”.

– A dzięki tej zmianie, Polska będzie mogła pochwalić się najnowocześniejszym i najskuteczniejszym programem lekowym dla naszych pacjentów chorych na czerniaki w całym regionie Europy” – dodał.

2400 przypadków czerniaka rocznie

Pomimo tego, że zachorowalność na czerniaka w Polsce jest stosunkowo niska, choroba ta charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu liczby zachorowań. W latach 1982-2002 liczba pacjentów z czerniakiem zwiększyła się blisko trzykrotnie. Nowotwór ten występuje najczęściej u osób w wieku ok. 50 r.ż.

Ryzyko zachorowania na czerniaka rośnie w przypadku intensywnego działania promieniowania ultrafioletowego naturalnego (promienie słoneczne) oraz sztucznego (promieniowanie w solarium). Ponadto wpływ na rozwój tego nowotworu ma również nieustanne drażnienie mechaniczne lub chemiczne, niska zawartość barwnika w skórze, a także predyspozycje genetyczne (m.in. rodzinny zespół znamion atypowych).

Należy pamiętać, iż szanse na wyleczenie czerniaka skóry będą zdecydowanie większe, dzięki wczesnej identyfikacji ogniska pierwotnego, jak również przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych.

Źródło: zrwotnikraka.pl, akademiaczerniaka.pl

Przeczytaj także: Leczenie rany urazowej podudzia z ubytkiem skórnym – case study i zdjęcia

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Biblioteka Faktów”:

7 thoughts on “Nowy program lekowy w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych

  1. Pingback: click reference

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.