Nie czekaj, aż stan rany się pogorszy. Jak skutecznie walczyć z opornym biofilmem?
Newsy Obok slidera Opatrunki

Nie czekaj, aż stan rany się pogorszy. Jak skutecznie walczyć z opornym biofilmem?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Leczenie ran z obecnością wielogatunkowego biofilmu może stanowić duże wyzwanie terapeutyczne. W szczególnie trudnych przypadkach rozwiązanie stanowią nowoczesne produkty, które jednocześnie zwalczają drobnoustroje i niszczą strukturę biofilmu.

Terapia ran, w łożysku których doszło do rozwoju biofilmu, jest utrudniona i może wiązać się z powikłaniami takimi jak przewlekłe zakażenia. Powodują one znaczne wydłużenie procesu leczenia i zwiększają jego koszty.

Skutecznym narzędziem w walce z biofilmem w ranach są specjalistyczne opatrunki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwbiofilmowych, które niszczą jego strukturę i zapobiegają odbudowie. W zwalczaniu biofilmu o złożonej strukturze, którą tworzą różne rodzaje drobnoustrojów, opatrunek przeciwbakteryjny może okazać się niewystarczający. W takim przypadku należy wybrać produkt o silniejszym, wielokierunkowym działaniu.

Skuteczne niszczenie opornego biofilmu – technologia WIĘCEJ NIŻ SREBRO™

Skuteczna walka z opornym, wielogatunkowym biofilmem wymaga zastosowania holistycznej strategii, łączącej środki przeciwdrobnoustrojowe ze środkami niszczącymi biofilm oraz środkami powierzchniowo czynnymi. Tylko produkt łączący wszystkie te właściwości pozwoli na eradykację złożonej struktury biofilmu. Takim produktem jest opatrunek AQUACEL® Ag+ Extra™, stworzony w technologii WIĘCEJ NIŻ SREBRO™.

Technologia, w której stworzono opatrunek, opiera się na połączeniu trzech składników: BEC, czyli surfaktantu, który wspomaga rozpuszczanie i usuwanie zanieczyszczeń poprzez redukcję napięcia powierzchniowego, EDTA, czyli środka chelatującego metale, który narusza strukturę biofilmu poprzez usuwanie jonów metali i wspomaga działanie surfaktantu, oraz srebra jonowego, będącego substancją o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego.

Dzięki takiemu połączeniu składników opatrunek skutecznie penetruje i niszczy strukturę nawet złożonego, wielogatunkowego biofilmu.

Najwyższa skuteczność przeciw biofilmowi – badanie PERFECTUS

Skuteczność opatrunku AQUACEL® Ag+ Extra™ w zwalczaniu struktur biofilmu została potwierdzona w badaniach naukowych.

Przeprowadzone w 2020 r. badanie Perfectus dowiodło, że z pięciu badanych opatrunków o właściwościach przeciwbakteryjnych  tylko AQUACEL® Ag+ Extra™ wykazał zdolność do uszkadzania struktury oraz trwałego niszczenia biofilmu wielogatunkowego.

Badanie wykazało, że skuteczność wszystkich badanych opatrunków była porównywalna w walce z jednogatunkowymi biofilmami S. aureus i P. aeruginosa, jednak w przypadku bardziej opornej na działanie przeciwdrobnoustrojowe struktury biofilmu C. albicans oraz biofilmów wielogatunkowych zdolność opatrunków do zmniejszania liczby żywych patogenów była zróżnicowana. Jedynie opatrunek AQUACEL® Ag+ Extra™ wyeliminował biofilm wielogatunkowy i wykazał największą skuteczność przeciwko biofilmowi C. albicans.

Nie czekaj, aż stan rany się pogorszy. Jak skutecznie walczyć z opornym biofilmem?
DFR – model reaktora przepływowego Drip FLow (Perfectus Biomed Limited)

Zarządzanie wysiękiem – technologia Hydrofiber®

Skuteczne leczenie rany wymaga nie tylko eradykacji biofilmu, ale również stworzenia optymalnego środowiska gojenia. Z tego powodu technologię WIĘCEJ NIŻ SREBRO™ połączono w opatrunku AQUACEL® Ag+ Extra™ z technologią Hydrofiber®, która pozwala na skuteczną kontrolę wysięku. Opatrunek umożliwia wchłonięcie i usunięcie zarówno wydzieliny z rany, jak i zniszczonej macierzy EPS oraz bakterii. Dzięki temu rana zachowuje optymalną wilgotność i nie jest zagrożona ryzykiem maceracji.

W przypadku ran silnie sączących opatrunek AQUACEL® Ag+ Extra™ można połączyć z opatrunkiem piankowym AQUACEL® Foam, który wzmocni właściwości chłonne i zapewni ranie pełne zabezpieczenie przed przeciekaniem oraz przed czynnikami zewnętrznymi.

Źródła:

L. Suleman, L. Purcell i in., “Use of internally validated in vitro biofilm models to assess antibiofilm performance of silvercontaining gelling fibre dressings”, “Journal of Wound Care” 2020, 29(3): 154-161.

Bowler PG, Parsons, D. Combatting wound biofilm and recalcitrance with a novel anti-biofilm Hydrofiber® wound dressing. Wound Medicine 14 (2016) 6–11

Parsons D, Meredith K, Rowlands VJ, Short D, Metcalf DG, Bowler PG. Enhanced Performance and Mode of Action of a Novel Antibiofilm Hydrofiber® Wound Dressing. Biomed Res Int. 2016;2016:7616471

Artykuł powstał we współpracy z firmą ConvaTec.

17 thoughts on “Nie czekaj, aż stan rany się pogorszy. Jak skutecznie walczyć z opornym biofilmem?

 1. 866281 267400You made various good points there. I did a search on the subject and identified a lot of people will have exactly the same opinion along with your blog. 483105

 2. May I simply say what a relief to find somebody who genuinely understands what
  they’re discussing on the internet. You actually realize how to
  bring an issue to light and make it important. More people need to check this out and
  understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular given that you surely possess the
  gift.

 3. Hello, i think that i noticed you visited my site
  thus i came to go back the choose?.I’m trying to in finding things to enhance my web site!I guess its ok to make use of some of your ideas!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.