Najczęstsze choroby skóry u seniorów
Leczenie ran Pod sliderem

Najczęstsze choroby skóry u seniorów

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Z uwagi na wzrost długości życia, jak również intensywną ekspozycją na promieniowanie UV coraz częściej mamy do czynienia ze wzrostem częstości występowania chorób skóry. Które z nich występują u seniorów najczęściej?

Choroby skóry głowy

U osób w podeszłym wieku, na owłosionej skórze głowy najczęściej pojawia się łojotokowe zapalenie skóry. Natomiast seniorzy z łysiną zazwyczaj cierpią na rogowacenie słoneczne, rak podstawnokomórkowy bądź rak kolczystkokomórkowy.

Dermatozy na twarzy

W związku z często źle dobranymi protezami dentystycznymi i co się z tym wiąże nadmiernym ślinieniem się u starszych osób często pojawiają się zajady, czyli zapalenie kątów ust. Bardzo często cierpią oni również na świetlne zapalenie czerwieni wargowej, trądzik różowaty, guzowatość nosa (rhinophyma), kępki żółte czy brodawki łojotokowe.

Wśród dermatoz występujących na twarzy seniorów jest również rogowiak kolczystokomórkowy, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, ale również czerniak, który wywodzi się ze złośliwej plamy soczewicowatej.

Zmiany skórne na tułowiu

W obszarze tułowia seniorzy najczęściej skarżą się na brodawki łojotokowe, zakażenia drożdżakowe,  grzybicę skóry gładkiej czy naczyniaki starcze. Osoby starsze cierpią często również na chorobę Bowena oraz chorobę Pageta. Towarzyszy im niekiedy również rak podstawnokomórkowy typu powierzchownego, czerniak szerzący się powierzchownie, czerniak guzkowy czy chłoniak.

Dermatozy na kończynach

U osób w podeszłym wieku na rękach i nogach najczęściej występują takie choroby skóry jak rak kolczystokomórkowy, rak podstawnokomórkowy, choroba Bowena oraz pozasutkowa choroba Pageta. Skóra na kończynach u seniorów często choruje również na czerniaka szerzącego się powierzchownie i czerniaka akralnego wywodzącego się z plamy soczewicowatej. Zaobserwowano również przypadki czerniaka podpaznokciowo-kończynowego, czerniaka guzkowego oraz chłoniaka.

Choroby skóry w okolicy anogenitalnej

Seniorom często doskwierają również choroby skóry w okolicy anogenitalnej. Wśród nich są zakażenia drożdżakowe, erytroplazja – czyli rak kolczystokomórkowy błony śluzowej w fazie in situ, liszaj twardzinowy, jak również pozasutkowa choroba Pageta, choroba Bowena, plazmatycznokomórkowe zapalenie żołędzi i zapalenie błony śluzowej.

W pozostałych okolicach na ciele osoby w podeszłym wieku najczęściej cierpią na erytrodemię, przyłuszczycę wielkoogniskową, chłoniak, półpasiec oraz markery paraneoplastyczne.

Źródło: Sterry W., Paus R., Burgdorf W., Dermatologia, Wydanie Pierwsze polskie Lublin 2009, s. 438-439

Przeczytaj także: Już dziś zamów pierwszy numer czasopisma Forum Leczenia Ran w promocyjnej cenie

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Szczepionki przeciwko grypie – rodzaje, bezpieczeństwo i skuteczność

10 thoughts on “Najczęstsze choroby skóry u seniorów

  1. Pingback: discover this
  2. 660844 855096Exceptional read, I just passed this onto a colleague who was performing a bit research on that. And he truly bought me lunch as I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 465904

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.