Eksperci Leczenie ran Newsy Pod sliderem Wywiady

„Każdą ranę trzeba traktować jak ranę wyjątkową” – rozmowa z mgr Bogumiłą Aziewicz-Gabis

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

„To, czy rana się wygoi, zależy przede wszystkim od pacjenta. Dlatego trzeba mu wytłumaczyć, dlaczego rana powstała i jak się ją leczy. Pacjent, który nie jest wyedukowany w zakresie swojej choroby, prędzej czy później wróci z nową raną” – tłumaczy w rozmowie z Forum Leczenia Ran mgr Bogumiła Aziewicz-Gabis, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej i paliatywnej oraz pielęgniarstwa geriatrycznego, członkini komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.

Marta Bogucka, ForumLeczeniaRan.pl: Jest pani doświadczoną w leczeniu ran pielęgniarką. Dlaczego zdecydowała się pani zająć tą dziedziną medycyny?

Moja pierwsza praca w zawodzie pielęgniarki to był blok operacyjny chirurgii urazowej, gdzie miałam możliwość uczenia się od najlepszych. Mój ówczesny przełożony wysłał mnie do kliniki ortopedii i rehabilitacji w Poznaniu, gdzie miałam zaszczyt poznać prof. Wiktora Degę i instrumentować przy prowadzonych przez niego operacjach. Prof. Dega, wybitny autorytet w dziedzinie ortopedii i traumatologii, był wówczas ordynatorem oddziału ortopedii. To praca z tymi ludźmi nauczyła mnie wielkiej pokory , którą kieruję się do dnia dzisiejszego, i tam nauczyłam się podstaw postępowania z raną. Te doświadczenia to pierwszy powód, dla którego zdecydowałam się zająć tą dziedziną medycyny.

A jaki był drugi powód Pani decyzji?

Potrzeba zajęcia się ranami trudno gojącymi się wynikła naturalnie w trakcie rozwoju mojej praktyki zawodowej. Zdobyłam specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, geriatrycznej, a także opieki długoterminowej. Założyłam podmiot leczniczy zajmujący się właśnie opieką długoterminową. Wielu pacjentów korzystających z tego rodzaju opieki cierpi z powodu ciężkich, niegojących ran, głównie odleżyn. To właśnie moi pacjenci namówili mnie, by do opieki długoterminowej dołączyć gabinet leczenia ran przewlekłych.

Zanim jednak wcieliłam ten plan w życie, podjęłam wszechstronną edukację w zakresie leczenia ran. Brałam udział w konferencjach i szkoleniach. Leczenia stopy cukrzycowej uczyłam się w szpitalu na Banacha w Warszawie. W Poznaniu z kolei odbywałam szkolenia z terapii podciśnieniowej. To był długi proces, zanim mogłam rzeczywiście rozpocząć praktykę leczenia ran.

Jakie wyzwania czekają na pielęgniarkę, która chciałaby się zająć leczeniem ran? Skąd mogą czerpać wiedzę, jak się kształcić, na co powinny zwrócić uwagę?

Podstawą jest edukacja. Młode adeptki muszą skończyć albo studia magisterskie, albo specjalizację, albo kurs kwalifikacyjny z zakresu leczenia ran. Uzyskanie dyplomu daje im uprawnienia do leczenia ran, jednak w rzeczywistości to dopiero początek drogi zawodowej. Dzięki ukończeniu studiów lub kursów kwalifikacyjnych młode pielęgniarki zyskują świadomość, jak wiele wiedzy i umiejętności muszą jeszcze zdobyć. Tak naprawdę dowiadują się, czego jeszcze nie wiedzą. I wtedy rozpoczyna się dalsza nauka.

Czy towarzystwa takie jak SNLR mogą wspomóc młode pielęgniarki w edukacji i zdobywaniu doświadczenia?

Towarzystwa naukowe takie jak Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran wyznaczają kierunek, pomagają promować nowoczesne metody leczenia i aktualne wytyczne, a to bardzo istotne. Także konferencje naukowe są bardzo ważne. Zdobywamy na nich przydatne kontakty z innymi specjalistami, otrzymujemy wiadomości, których nie ma jeszcze w żadnym podręczniku, bo na konferencjach często prezentowane są prace naukowe świeżo po ukończeniu badań, jeszcze nieopublikowane. Ważne jest również zdobywanie umiejętności praktycznych w dobrych, renomowanych klinikach leczenia ran. Takich, gdzie widać efekty leczenia. Warto także utrzymywać kontakty z przedstawicielami firm medycznych, które organizują kursy i szkolenia ze stosowania konkretnych opatrunków.

Na to, żeby nauczyć się leczenia ran, potrzeba czasu . Czasu i niemałych środków finansowych. Tylko wtedy będziemy w stanie zapewnić naszym pacjentom kompleksową, profesjonalną opiekę.

Co oprócz edukacji jest potrzebne w leczeniu ran? Co doradziłaby Pani młodszym koleżankom po fachu?

Bardzo ważna jest pokora. Do każdej rany trzeba podchodzić jak do rany wyjątkowej. Nawet jeżeli jest malutka, może się okazać, że sprawi podczas leczenia dużo problemów. Poza tym ważne są cierpliwość i uważność. Obserwacja rany każdego dnia może powiedzieć coś innego. Stale trzeba się zastanawiać, dlaczego ziarnina w ranie wygląda w taki, a nie inny sposób, dlaczego brzegi zmacerowały, czy opatrunek nie jest za mało chłonny. Nad raną trzeba nieustannie się pochylać, studiować ją, obserwować.

Jedną z metod, jakie stosuje Pani w leczeniu ran, jest larwoterapia. Jakie są jej zalety? Jak na decyzję o wdrożeniu takiego leczenia reagują pacjenci?

Larwoterapia może zdziałać „cuda” w leczeniu ran. To, czego ja jako pielęgniarka nie jestem w stanie zrobić przy ranie, czego nie jest w stanie zrobić chirurg, to robią larwy. Jestem zafascynowana tym, co można osiągnąć dzięki larwom, jak skutecznie oczyszczają one rany.

Jeżeli chodzi o reakcje pacjentów na larwy, nie spotykam się z odmową. Do mojego gabinetu trafiają pacjenci, którzy z ranami zmagają się przez lata, nawet przez dziesiątki lat. Są bardzo zmęczeni, zrezygnowani, pozbawieni nadziei. Przychodzą do mnie, kiedy wszystkie inne drogi leczenia zawodzą. Jeżeli powiem takiemu pacjentowi, że już tylko larwy mogą poprawić stan jego rany, przyspieszyć gojenie, to on się zgodzi, bo ważna jest dla niego każda szansa na wyleczenie. W oczach takiego pacjenta cel uświęca środki.

Nie tylko larwy mogą wzbudzić u pacjenta lęk – cały proces leczenia ran jest dla pacjenta trudny i stresujący. Jak wesprzeć pacjenta, który jest zdołowany, wstydzi się swojej rany?

Jeżeli pacjent wstydzi się swojej rany, jest zmęczony, zniechęcony, to przede wszystkim trzeba z nim rozmawiać. Trzeba informować, prosto, dokładnie i rzeczowo, czego pacjent może oczekiwać od leczenia, jak ono będzie przebiegało, jakie mogą być efekty, jakich komplikacji może się spodziewać. Każdy etap leczenia musi być dla pacjenta znany i zrozumiały, on musi wiedzieć, co się dzieje z jego ciałem i dlaczego.

Kiedy zaczynamy już wdrażać to leczenie i stan rany powoli postępuje, poprawia się, to dla takiego pacjenta ogromna zachęta. W pierwszej kolejności zazwyczaj ustępuje ból, a kiedy pacjenta przestaje boleć, to nie wątpi w sens leczenia. Stopniowo też przestaje się wstydzić.

A co jeżeli pacjentowi nie zależy na tym, żeby się wyleczyć?

Jeżeli pacjent nie jest zainteresowany leczeniem, to trzeba postawić sprawę jasno – nie ma sensu, aby to leczenie w ogóle było prowadzone. Terapia rany trudno gojącej się to przecież nie tylko zmiana opatrunków.

Najlepiej widać to w przypadku ran o podłożu cukrzycowym. Pacjenci z cukrzycą często wypierają chorobę, nie chcą przestrzegać zaleceń, lekceważą groźne objawy. Zdarza się, że nawet kiedy dochodzi do amputacji stopy, pacjenci nadal nie chcą przyjąć swojego stanu do wiadomości. Ja w takim przypadku nie mogę sprawić, że leczenie przyniesie efekty, bo to przede wszystkim pacjent ma wpływ na swoje zdrowie. Jeżeli je lekceważy, to dwugodzinna wizyta w gabinecie niczego nie zmieni.

Czy w takim razie powiedziałaby Pani, że edukacja pacjenta w zakresie zajmowania się raną jest ważna? W jaki sposób trzeba ją prowadzić?

Tak jak powiedziałam, pacjent musi być świadomy tego, co się z nim dzieje i dlaczego. Musi rozumieć, że rana jest efektem konkretnej choroby i w takim wypadku zmiana opatrunków i czyszczenie rany nie wystarczy.

Jeżeli u pacjenta występuje owrzodzenie żylne, można tę ranę wyleczyć, ale bez zastosowania kompresji ona się z powrotem otworzy. Trafiają do mnie pacjenci, którzy już wielokrotnie mieli przepisywane podkolanówki uciskowe, wykupowali je i nigdy w nich nie chodzili, bo cisnęły, były niewygodne. Nikt im wcześniej nie wytłumaczył, jaki jest mechanizm działania tych podkolanówek i że od ich noszenia zależy, czy rany się wyleczą, czy nie. Z mojego gabinetu pacjent wychodzi w podkolanówkach uciskowych, ale też z wiedzą, dlaczego musi je nosić.

Podobnie w przypadku stopy cukrzycowej. Pacjenci z wieloletnią cukrzycą w wielu przypadkach nie mają pojęcia o podstawowych zasadach pielęgnacji nóg w cukrzycy. Nie wiedzą, co należy robić, aby nie dopuścić do postępu choroby, do wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Dlatego edukację zaczynam od zupełnych podstaw – od zasad mycia i pielęgnacji nóg. Dopiero kiedy pacjent ma tę wiedzę, można liczyć na efekty leczenia.

Jest Pani specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego i geriatrycznego. Pacjenci z tych grup są w wysokim stopniu narażeni na trudno gojące się rany. Czy zdarzają się wśród nich przypadki, które są dla Pani emocjonalnie trudne – np. pacjenci onkologiczni w terminalnej fazie choroby?

Z pacjentami w terminalnej fazie choroby podpisuję swego rodzaju kontrakt. Zarówno taki pacjent, jak i ja mamy świadomość, że jego rany nie uda się w pełni wyleczyć. Mogę tylko poprawić jakość jego życia. Dlatego pytam, co mu najbardziej dokucza. Rany u takich pacjentów są charakterystyczne – sprawiają duże dolegliwości bólowe, mają bardzo nieprzyjemny zapach. Jeżeli pacjent mówi, że chciałby, żeby przestało boleć, to właśnie na tym się skupiamy. Stawiamy przed sobą małe wyzwania, tak żeby pacjent małymi kroczkami rzeczywiście odczuwał różnicę. Jeżeli to się udaje, to przy kolejnych wizytach pacjent czeka na mnie z uśmiechem, bo go nie boli. To jest dla niego ogromna ulga.

Jak wygląda leczenie ran w Polsce – czy widzi Pani jakieś problemy systemowe?

Problemem w opiece długoterminowej jest kwestia odpłatności za opatrunki. Pomimo dofinansowania te opatrunki są bardzo drogie. Na jedną ranę często trzeba założyć warstwowo dwa lub nawet trzy opatrunki, czasami wymagają zmiany  co dwa dni lub nawet codziennie, a bywają przypadki, że u jednego pacjenta jest ich kilka. To są bardzo duże koszty. W niektórych przypadkach skuteczne leczenie jest po prostu niemożliwe, bo pacjenta nie stać na odpowiednie opatrunki. Dlatego uważam, że opatrunki dla pacjentów z ranami trudno gojącymi się powinny być za darmo. Pacjent powinien dostawać te opatrunki, tak żeby każdy miał taki sam dostęp do leczenia.

Problem pojawia się także, jeżeli rodzina pacjenta nie chce lub nie jest w stanie się nim zaopiekować. W takich przypadkach rozmawia się z opiekunami pacjenta o umieszczeniu go w domu pomocy społecznej lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, ale to również wiąże się z kosztami. Z tego względu rodzina często nie wyraża zgody. Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy czy leczniczy bądź DPS to jest 70 proc. uposażenia pacjenta. I tu jest problem finansowy, bo rodzina często żyje z tych pieniędzy.

Z jakich jeszcze powodów rodzina może nie wyrazić zgody na przekazanie pacjenta do odpowiedniej placówki leczniczej?

Zdarza się, że rodzina nie jest mentalnie w stanie pogodzić się z decyzją o oddaniu bliskiej osoby do zakładu opiekuńczego, chociaż często jest to potrzebne i ze względu na stan zdrowia pacjenta, i potrzeby rodziny, która jest zwyczajnie zmęczona ciągłą opieką. W naszym systemie zdrowotnym nie ma wsparcia dla rodzin pacjentów objętych opieką długoterminową. W opiece hospicyjnej funkcjonują zespoły, w skład których oprócz pielęgniarki i lekarza wchodzą psycholog i rehabilitant. A w opiece długoterminowej są tylko pielęgniarka i lekarz POZ. Rodzina zostaje z opieką nad pacjentem sama. Jest  to dla nich ogromne obciążenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tym rodzinom jest bardzo trudno.W leczeniu ran w Polsce systemowo mamy przed sobą jeszcze wiele dużych wyzwań.

Przeczytaj także:

413 thoughts on “„Każdą ranę trzeba traktować jak ranę wyjątkową” – rozmowa z mgr Bogumiłą Aziewicz-Gabis

 1. Kiedy kogoś coś boli, to zwłaszcza popada w stany depresyjne. Mnie podczas pobytu za granicą zaatakowała kolka żółciowa. Okazało się, że konieczna będzie operacja, nie miałam ubezpieczenia. Musiałam wrócić do kraju. Nie było to łatwe w pandemię, jak nie latały samoloty, a ja już nie dawałam rady. Szybko znajoma umówiła mnie za pośrednictwem psychoterapeuta-online.pl do specjalisty. Chociaż psychicznie było mi lżej.

 2. brow pomade + microfine detailing pen brow pomade + microfine detailing pen Cruelty free, paraben free + phthalate free How to use:Simply use the felt tip to create fine hair strokes to make your brows look bigger and bolder! Do your homework, ask for referrals and make sure you’re comfortable. Once you’re ready you can expect to spend about $700 to $1000 dollars, again depending on the location and artist. Fox 8 Cleveland WJW This pen has one of the finest tips for creating precise strokes. The Anastasia Beverly Hills Micro-Stroking Detailing Brow Pen's formula adheres to both skin and hair, but don't worry — it won't stain either. It also comes in nine shades, so finding your match is a no-brainer. Call upon this multi-tasker for both instantly fuller, more defined brows as well as thicker hair growth over time. It combines a tinted gel with a hair-boosting vegan serum, continaing Red Clover Flower plus potent peptides.
  https://manuelqrhk356752.ezblogz.com/48338168/amazon-makeup-brush-set
  Image: ShutterstockIf you are looking for a more sharp or prominent jawline, then facial exercises can help in that department too. Some facial exercises will help sculpt and shape your jawline to look taught and toned. Along with facial expressions and massage techniques, facial massage and sculpting tools like Gua Sha or jade rollers will have a big impact. So, the exercises for a pronounced jawline are best with the aid of such tools. Gua sha is performed by rubbing or kneading specific areas of the body with a gua sha tool. It’s a simple process that you add in the middle of your facial skin routine. Below, tips (and videos!) on how to perform Gua Sha to help with forehead lines, under-eye bags, puffy eyes, and TMJ. Gua sha seems to be popping everywhere these days. However, this facial massage tool is based on centuries-old techniques to keep the skin youthful, radiant, and healthy. A facial gua sha has long been a skincare staple in many skincare routines.

 3. Evens out your skin tone Please guys restock this foundation please 😭 Victoria Jowett, beauty director: Ok, I’ll be honest, I wasn’t expecting to like this, Huda is known for her full-coverage flawless finishes, and as someone with dry skin I was worried a full coverage matte foundation stick might look cakey, but I was 100000% wrong. The foundation glided on easily, it was light coverage but super buildable (so the best of both worlds). Can oxidize over time Shade:11.2 Buildings Alyssa, Begonia & Shade range: 14 shades all equally split between light, medium, dark and deep. Sign in or sign up to save your recommendations. Simply apply foundation onto skin and blend with fingertips, foundation brush, or makeup sponge. COVERAGE: MEDIUM  
  https://josueijfd852952.blogofoto.com/47968720/thin-winged-eyeliner-for-hooded-eyes
  In times of extreme dryness and irritation, it is advised to steer clear of ingredients that compromise the skin’s barrier function, such as retinol and harsh exfoliants. However, experts warn definitively blacklisting ingredients for dry skin isn’t the way to go. “The hydration levels in the skin are constantly in flux, so there is no one ingredient to always avoid. Instead, listen to your skin. If it is feeling especially irritated, stop exfoliating and use hydrating ingredients that help reduce the feeling of parched skin,” Dr Ejikeme recommends. When shopping for skincare products, those with dry skin types will benefit from specific ingredients. Rhee recommends keeping an eye out for ingredients that will help retain moisture (humectants), that will restore your skin barrier, and that will lock the moisture in. Some examples of humectants include hyaluronic acid, glycerin/glycerol, sorbitol, and propylene glycol. Aloe vera also has humectant properties. Occlusives seal moisture in, and those include petrolatum or petroleum jelly.

 4. The Porsche 718 Cayman now comes in three flavors: the base-level Cayman, the more powerful Cayman S, the GTS, and the track-focused GT4. All are rear-wheel drive two-seat coupes. If you want a convertible, check out the Cayman’s twin, the 718 Boxster. These cars share everything except their rooflines and their names, and a GTS version of the Boxster is also available. For the v2.0 GTS, Porsche’s GT4 transplant develops 394bhp, down a mere 20bhp from the big-winged range-topper. That means the GTS is just 0.1 sec slower from zero to sixty, taking 4.5 seconds with the standard-fit six-speed manual gearbox.  Pure motorsport: the sport steering wheel is derived from the 918 Spyder. The optional GT Sport Steering Wheel with its smaller diameter further enhances the cockpit feel. It is included as standard in the 718 T and 718 GTS 4.0 models, and in the 718 GTS 4.0 models finished in Race-Tex, along with numerous other GTSspecific interior items. The instrument cluster includes three circular instruments with an integrated 4.6-inch color screen. Typical of Porsche: the tachometer in the middle.
  http://www.tsp-korea.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=43741
  VW’s e-up! uses the CCS charging standard, which consists of a combined AC and DC inlet port. The top portion of the inlet is for the Type 2 connector, which is used when charging at home, or at public slow and fast AC points. Both the upper and lower sections on the inlet are used to carry high power during rapid DC charging. The VW e-up!’s CCS charging inlet is found on the rear offside flank, where one could expect a conventional fuel filler cap. Volkswagen’s e-up! electric car looks just like the regular up!, though it does have a couple of electric-only accents that serve to differentiate the pure electric model from it’s ICE (Internal Combustion Engine) counterpart. The e-up! all-electric hatchback is an excellent run-around choice and ideal for those with a smaller commute, it seats 4 people with the option for 2 ISOFIX child seats in the rear.

 5. Еще один действенный способ увлажнить брови — во время мытья головы нанести маску или бальзам и на них. Эффект будет супер. Комплексные средства для бровей и ресниц Естественные широкие брови в тренде в течение нескольких лет, однако естественные – это не значит неухоженные. Если брови сложно уложить или отрастить до определенной густоты, то на помощь придет долговременная укладка. Эту процедуру полюбили многие обладательницы непослушных и густых бровей, она придаст бровям красивую форму, позволит их смоделировать и прибавит желаемый объем. Существует несколько рецептов масок на основе касторового масла, рекомендуемые для применения в восстановлении и укреплении ресниц и бровей. Выбирать следует один из далее представленных рецептов и использовать регулярно: Масло питательное для тела: подогретое базовое масло в смеси со вспомогательным нанесите на влажную после душа кожу, тщательно вотрите. Масло запирает влагу в коже и тем самым увлажняет и питает ее.
  http://www.girlscolor.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=23976
  Экстракт дикой розы содержит флавоноиды и является природным антиоксидантом. Увлажняет и восстанавливает, придавая ресницам и бровям ухоженный вид. Нет в наличии Пептиды Вайдлэш и Капиксил (4%) стимулируют фазу роста, укрепляют и удлиняют ресницы, увеличивают густоту бровей. Сыворотка для ресниц может ускорить их рост в фазе анагена, а также продлить период времени во время катагенной фазы. Формула продлевает жизненный цикл ресницы, поэтому они не выпадают и не теряют пигмент. Обладательницы редких, коротких и слабых ресничек с удовольствием используют сыворотку от Eveline Cosmetics. Опрошенные отмечают увеличение густоты, объема и изгиба ресничек сразу после наслоения сыворотки. Однако, согласно некоторым отзывам, эффект здесь больше визуальный, поэтому пролонгированного воздействия ждать не стоит. Очень удобная кисточка, жёсткая. Приятный, лёгкий аромат. Сыворотка не масленистая, после применения нет неприятных ощущений!

 6. hi!,I love your writing very a lot! percentage we communicate extra about your article on AOL? I need an expert in this area to resolve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to peer you.

 7. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a great web site.

 8. Can I simply say what a relief to find someone who really knows what theyre talking about on the internet. You positively know learn how to convey an issue to light and make it important. More individuals need to read this and perceive this facet of the story. I cant consider youre no more fashionable because you undoubtedly have the gift.

 9. I have to point out my love for your generosity giving support to those individuals that really need help with in this niche. Your personal commitment to getting the solution all around appeared to be amazingly useful and has really permitted others like me to achieve their aims. The helpful publication entails this much to me and substantially more to my office colleagues. Warm regards; from everyone of us.

 10. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 11. Needed to compose you this very little remark so as to thank you so much over again considering the fantastic concepts you’ve contributed at this time. It was simply surprisingly open-handed of you to present unhampered all that some people would have advertised for an e-book in order to make some profit for their own end, particularly considering that you might have tried it in case you wanted. The secrets additionally acted as the fantastic way to fully grasp that other people have similar interest the same as my own to know a whole lot more with regards to this condition. I am certain there are several more enjoyable sessions in the future for individuals that see your blog post.

 12. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

 13. What you posted made a ton of sense. But,
  think about this, what if you typed a catchier title? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but
  suppose you added a title to maybe grab folk’s attention? I mean "Każdą ranę trzeba
  traktować jak ranę wyjątkową" – rozmowa z mgr Bogumiłą Aziewicz-Gabis | Forum Leczenia Ran is kinda plain. You might peek at Yahoo’s front page and see how they create news titles to
  grab people to click. You might add a video or a picture
  or two to grab people interested about what you’ve written. In my opinion,
  it could bring your posts a little livelier.

 14. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues
  with hackers? My last blog (wordpress) was
  hacked and I ended up losing months of hard
  work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 15. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like
  yours. It is pretty worth enough for me. Personally,
  if all webmasters and bloggers made good content as you did,
  the web will be a lot more useful than ever before.

 16. I definitely wanted to jot down a message to be able to express gratitude to you for these great ideas you are giving out at this site. My incredibly long internet look up has now been recognized with reliable strategies to share with my two friends. I 'd assume that many of us website visitors actually are truly blessed to live in a magnificent network with so many marvellous people with insightful pointers. I feel very lucky to have used the website page and look forward to some more entertaining moments reading here. Thanks again for all the details.

 17. I wanted to type a comment to appreciate you for these lovely ideas you are placing on this website. My extensive internet lookup has now been recognized with good quality strategies to exchange with my good friends. I would express that most of us site visitors are undeniably lucky to live in a decent community with many perfect professionals with insightful basics. I feel pretty grateful to have seen your website page and look forward to tons of more pleasurable minutes reading here. Thanks once more for everything.

 18. Sight Care is a daily supplement proven in clinical trials and conclusive science to improve vision by nourishing the body from within. The Sight Care formula claims to reverse issues in eyesight, and every ingredient is completely natural.

 19. Hey There. I found your blog using msn. This is
  a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.

  Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 20. I am curious to find out what blog platform you are
  working with? I’m experiencing some minor security issues with
  my latest blog and I’d like to find something more secure.
  Do you have any recommendations?

 21. I and my buddies were looking at the excellent things from your web page and then got a terrible feeling I had not expressed respect to the website owner for them. Most of the women had been absolutely passionate to learn them and have now simply been tapping into these things. Many thanks for really being really thoughtful and also for making a decision on such essential ideas millions of individuals are really eager to understand about. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 22. Cortexi is a completely natural product that promotes healthy hearing, improves memory, and sharpens mental clarity. Cortexi hearing support formula is a combination of high-quality natural components that work together to offer you with a variety of health advantages, particularly for persons in their middle and late years. Cortex not only improves hearing but also decreases inflammation, eliminates brain fog, and gives natural memory protection.

 23. I truly wanted to make a small remark so as to thank you for the nice recommendations you are posting here. My incredibly long internet lookup has now been compensated with good details to talk about with my classmates and friends. I 'd assert that we website visitors are definitely fortunate to exist in a fantastic community with very many awesome people with interesting guidelines. I feel very fortunate to have used the website and look forward to really more awesome moments reading here. Thanks once more for a lot of things.

 24. Boostaro increases blood flow to the reproductive organs, leading to stronger and more vibrant erections. It provides a powerful boost that can make you feel like you’ve unlocked the secret to firm erections

 25. Amiclear is a dietary supplement designed to support healthy blood sugar levels and assist with glucose metabolism. It contains eight proprietary blends of ingredients that have been clinically proven to be effective.

 26. Nervogen Pro, A Cutting-Edge Supplement Dedicated To Enhancing Nerve Health And Providing Natural Relief From Discomfort. Our Mission Is To Empower You To Lead A Life Free From The Limitations Of Nerve-Related Challenges. With A Focus On Premium Ingredients And Scientific Expertise.

 27. TerraCalm is an antifungal mineral clay that may support the health of your toenails. It is for those who struggle with brittle, weak, and discoloured nails. It has a unique blend of natural ingredients that may work to nourish and strengthen your toenails.

 28. Claritox Pro™ is a natural dietary supplement that is formulated to support brain health and promote a healthy balance system to prevent dizziness, risk injuries, and disability. This formulation is made using naturally sourced and effective ingredients that are mixed in the right way and in the right amounts to deliver effective results.

 29. FitSpresso stands out as a remarkable dietary supplement designed to facilitate effective weight loss. Its unique blend incorporates a selection of natural elements including green tea extract, milk thistle, and other components with presumed weight loss benefits.

 30. The Quietum Plus supplement promotes healthy ears, enables clearer hearing, and combats tinnitus by utilizing only the purest natural ingredients. Supplements are widely used for various reasons, including boosting energy, lowering blood pressure, and boosting metabolism.

 31. GlucoBerry is one of the biggest all-natural dietary and biggest scientific breakthrough formulas ever in the health industry today. This is all because of its amazing high-quality cutting-edge formula that helps treat high blood sugar levels very naturally and effectively.

 32. Kerassentials are natural skin care products with ingredients such as vitamins and plants that help support good health and prevent the appearance of aging skin. They’re also 100% natural and safe to use. The manufacturer states that the product has no negative side effects and is safe to take on a daily basis. Kerassentials is a convenient, easy-to-use formula.

 33. I simply needed to thank you very much again. I’m not certain the things that I might have taken care of in the absence of the actual concepts documented by you directly on this theme. It was the distressing concern in my position, but being able to see a new specialised way you resolved that forced me to weep over contentment. I’m just thankful for this help and thus pray you realize what a great job your are carrying out instructing men and women using your web blog. Probably you have never come across all of us.

 34. I’m writing to let you understand of the magnificent discovery my cousin’s daughter found reading through your webblog. She came to find a good number of details, including what it’s like to possess a marvelous helping mindset to have other individuals very easily know precisely a variety of extremely tough matters. You undoubtedly exceeded our own desires. Many thanks for delivering these practical, safe, educational and also fun guidance on this topic to Jane.

 35. A lot of thanks for your own work on this website. Gloria take interest in participating in research and it is simple to grasp why. We all learn all relating to the powerful way you convey functional tactics on this web site and as well invigorate contribution from website visitors on the point plus our own simple princess is truly becoming educated a great deal. Have fun with the rest of the new year. You have been doing a fabulous job.

 36. Elevate your vitality with Alpha Tonic – the natural solution to supercharge your testosterone levels. When you follow our guidance, experience improved physical performance

 37. A lot of thanks for all of your efforts on this website. My daughter enjoys conducting investigation and it’s obvious why. My partner and i know all regarding the compelling manner you render valuable tips and tricks on your web blog and in addition attract contribution from some others on the theme then our daughter is understanding a lot of things. Have fun with the rest of the new year. You have been carrying out a superb job.

 38. ReFirmance is an outstanding lift serum that highly supports skin firmness and elasticity, smooths the presence of wrinkles, and provides deep rejuvenation properties.

 39. Needed to write you a bit of remark to help give many thanks the moment again on your marvelous tricks you’ve contributed above. It’s really extremely generous of people like you to grant freely all that most of us could have marketed as an ebook in making some dough for their own end, specifically now that you might have tried it in case you considered necessary. The guidelines as well worked as the great way to be certain that other people online have the identical passion just like my own to find out more and more concerning this problem. I’m certain there are millions of more fun moments ahead for people who browse through your website.

 40. A lot of thanks for all your effort on this website. My mum delights in going through investigation and it’s easy to see why. My spouse and i notice all of the powerful form you provide both interesting and useful tricks through the blog and as well inspire participation from others on this article so our favorite princess is really being taught a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re carrying out a fabulous job.

 41. My spouse and i felt quite joyous Emmanuel could carry out his research while using the ideas he had when using the web pages. It is now and again perplexing to simply always be making a gift of techniques which many people could have been selling. And we do understand we have you to thank because of that. Most of the illustrations you made, the easy website menu, the friendships you help create – it is all awesome, and it’s really assisting our son in addition to us understand this matter is cool, and that’s tremendously vital. Thank you for the whole lot!

 42. My husband and i were very fortunate when Edward managed to do his reports because of the ideas he made from your own web site. It’s not at all simplistic to simply find yourself giving freely points that people have been selling. And we already know we have got the website owner to be grateful to for this. Most of the explanations you have made, the simple blog menu, the friendships you can help create – it’s got many superb, and it is assisting our son in addition to the family imagine that the idea is cool, and that is particularly fundamental. Thank you for the whole lot!

 43. Impressive work! The article is both informative and well-articulated. Have you considered adding more visuals in your future articles? It could enhance the overall reader experience.

 44. I would like to express some appreciation to you just for rescuing me from such a instance. Because of researching throughout the search engines and meeting solutions that were not helpful, I figured my life was gone. Being alive devoid of the approaches to the problems you’ve fixed all through the short post is a crucial case, as well as those which could have negatively affected my career if I had not discovered your site. Your actual know-how and kindness in playing with all the pieces was useful. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can also now relish my future. Thanks a lot very much for your skilled and sensible guide. I will not think twice to propose the sites to anyone who will need recommendations on this issue.

 45. I just wanted to make a brief remark to be able to say thanks to you for all of the awesome tips and tricks you are giving out on this website. My time intensive internet look up has at the end been honored with excellent know-how to write about with my neighbours. I 'd declare that most of us readers actually are very fortunate to exist in a really good community with many wonderful people with useful tricks. I feel rather lucky to have seen the website and look forward to plenty of more enjoyable times reading here. Thanks again for all the details.

 46. I truly wanted to jot down a small remark to thank you for all of the pleasant information you are posting on this website. My particularly long internet research has at the end of the day been compensated with professional points to write about with my great friends. I 'd admit that we visitors actually are unequivocally endowed to live in a notable site with very many special professionals with valuable tips and hints. I feel rather privileged to have used the site and look forward to some more enjoyable times reading here. Thank you again for all the details.

 47. I wish to express my appreciation to the writer for bailing me out of this particular scenario. Because of looking throughout the the net and meeting methods that were not helpful, I figured my entire life was well over. Existing devoid of the strategies to the issues you’ve solved all through this guide is a serious case, and the kind that would have in a negative way affected my career if I hadn’t encountered your blog post. Your actual capability and kindness in playing with all the things was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for the professional and result oriented guide. I will not hesitate to recommend your web blog to any individual who ought to have guidelines on this matter.

 48. Pingback: ks lumina
 49. Thank you a lot for providing individuals with such a pleasant chance to read critical reviews from this website. It is always so awesome and also full of a great time for me and my office mates to visit your blog at a minimum 3 times in 7 days to see the latest issues you have. Of course, I am just actually fascinated considering the terrific knowledge served by you. Certain 1 points in this post are ultimately the best we’ve had.

 50. Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my site =). We can have a link alternate agreement between us!

 51. I love what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve you guys to my blogroll.

 52. It’s actually a great and useful piece of info. I am happy that you shared
  this useful info with us. Please keep us up to date like
  this. Thanks for sharing.

 53. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there.

 54. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information particularly the ultimate phase 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 55. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 56. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to in the hunt for extra of your great post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 57. What i don’t understood is actually how you’re not really much more well-liked than you may be now. You are so intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 58. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 59. Thanks a lot for sharing this with all people you actually recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also consult with my website =). We can have a hyperlink exchange agreement among us!

 60. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 61. What is ZenCortex? ZenCortex is a cutting-edge dietary supplement meticulously crafted to provide essential nutrients that support and enhance healthy hearing

 62. Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant transparent idea

 63. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 64. Reading your post has made this Monday even more marvelous. The insights are valuable and well-articulated. Including more visuals in upcoming posts could add an extra layer of appeal.

 65. Bravo for such an insightful post on this beautiful Monday! It sets a positive tone for the week ahead. Adding more visuals could make your future posts even more engaging and visually appealing.

 66. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 67. Appreciating the persistence you put into your website and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 68. I¦ll right away grasp your rss feed as I can not to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me realize so that I could subscribe. Thanks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.