Eksperci Leczenie ran Newsy Pod sliderem Wywiady

„Każdą ranę trzeba traktować jak ranę wyjątkową” – rozmowa z mgr Bogumiłą Aziewicz-Gabis

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

„To, czy rana się wygoi, zależy przede wszystkim od pacjenta. Dlatego trzeba mu wytłumaczyć, dlaczego rana powstała i jak się ją leczy. Pacjent, który nie jest wyedukowany w zakresie swojej choroby, prędzej czy później wróci z nową raną” – tłumaczy w rozmowie z Forum Leczenia Ran mgr Bogumiła Aziewicz-Gabis, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej i paliatywnej oraz pielęgniarstwa geriatrycznego, członkini komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.

Marta Bogucka, ForumLeczeniaRan.pl: Jest pani doświadczoną w leczeniu ran pielęgniarką. Dlaczego zdecydowała się pani zająć tą dziedziną medycyny?

Moja pierwsza praca w zawodzie pielęgniarki to był blok operacyjny chirurgii urazowej, gdzie miałam możliwość uczenia się od najlepszych. Mój ówczesny przełożony wysłał mnie do kliniki ortopedii i rehabilitacji w Poznaniu, gdzie miałam zaszczyt poznać prof. Wiktora Degę i instrumentować przy prowadzonych przez niego operacjach. Prof. Dega, wybitny autorytet w dziedzinie ortopedii i traumatologii, był wówczas ordynatorem oddziału ortopedii. To praca z tymi ludźmi nauczyła mnie wielkiej pokory , którą kieruję się do dnia dzisiejszego, i tam nauczyłam się podstaw postępowania z raną. Te doświadczenia to pierwszy powód, dla którego zdecydowałam się zająć tą dziedziną medycyny.

A jaki był drugi powód Pani decyzji?

Potrzeba zajęcia się ranami trudno gojącymi się wynikła naturalnie w trakcie rozwoju mojej praktyki zawodowej. Zdobyłam specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, geriatrycznej, a także opieki długoterminowej. Założyłam podmiot leczniczy zajmujący się właśnie opieką długoterminową. Wielu pacjentów korzystających z tego rodzaju opieki cierpi z powodu ciężkich, niegojących ran, głównie odleżyn. To właśnie moi pacjenci namówili mnie, by do opieki długoterminowej dołączyć gabinet leczenia ran przewlekłych.

Zanim jednak wcieliłam ten plan w życie, podjęłam wszechstronną edukację w zakresie leczenia ran. Brałam udział w konferencjach i szkoleniach. Leczenia stopy cukrzycowej uczyłam się w szpitalu na Banacha w Warszawie. W Poznaniu z kolei odbywałam szkolenia z terapii podciśnieniowej. To był długi proces, zanim mogłam rzeczywiście rozpocząć praktykę leczenia ran.

Jakie wyzwania czekają na pielęgniarkę, która chciałaby się zająć leczeniem ran? Skąd mogą czerpać wiedzę, jak się kształcić, na co powinny zwrócić uwagę?

Podstawą jest edukacja. Młode adeptki muszą skończyć albo studia magisterskie, albo specjalizację, albo kurs kwalifikacyjny z zakresu leczenia ran. Uzyskanie dyplomu daje im uprawnienia do leczenia ran, jednak w rzeczywistości to dopiero początek drogi zawodowej. Dzięki ukończeniu studiów lub kursów kwalifikacyjnych młode pielęgniarki zyskują świadomość, jak wiele wiedzy i umiejętności muszą jeszcze zdobyć. Tak naprawdę dowiadują się, czego jeszcze nie wiedzą. I wtedy rozpoczyna się dalsza nauka.

Czy towarzystwa takie jak SNLR mogą wspomóc młode pielęgniarki w edukacji i zdobywaniu doświadczenia?

Towarzystwa naukowe takie jak Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran wyznaczają kierunek, pomagają promować nowoczesne metody leczenia i aktualne wytyczne, a to bardzo istotne. Także konferencje naukowe są bardzo ważne. Zdobywamy na nich przydatne kontakty z innymi specjalistami, otrzymujemy wiadomości, których nie ma jeszcze w żadnym podręczniku, bo na konferencjach często prezentowane są prace naukowe świeżo po ukończeniu badań, jeszcze nieopublikowane. Ważne jest również zdobywanie umiejętności praktycznych w dobrych, renomowanych klinikach leczenia ran. Takich, gdzie widać efekty leczenia. Warto także utrzymywać kontakty z przedstawicielami firm medycznych, które organizują kursy i szkolenia ze stosowania konkretnych opatrunków.

Na to, żeby nauczyć się leczenia ran, potrzeba czasu . Czasu i niemałych środków finansowych. Tylko wtedy będziemy w stanie zapewnić naszym pacjentom kompleksową, profesjonalną opiekę.

Co oprócz edukacji jest potrzebne w leczeniu ran? Co doradziłaby Pani młodszym koleżankom po fachu?

Bardzo ważna jest pokora. Do każdej rany trzeba podchodzić jak do rany wyjątkowej. Nawet jeżeli jest malutka, może się okazać, że sprawi podczas leczenia dużo problemów. Poza tym ważne są cierpliwość i uważność. Obserwacja rany każdego dnia może powiedzieć coś innego. Stale trzeba się zastanawiać, dlaczego ziarnina w ranie wygląda w taki, a nie inny sposób, dlaczego brzegi zmacerowały, czy opatrunek nie jest za mało chłonny. Nad raną trzeba nieustannie się pochylać, studiować ją, obserwować.

Jedną z metod, jakie stosuje Pani w leczeniu ran, jest larwoterapia. Jakie są jej zalety? Jak na decyzję o wdrożeniu takiego leczenia reagują pacjenci?

Larwoterapia może zdziałać „cuda” w leczeniu ran. To, czego ja jako pielęgniarka nie jestem w stanie zrobić przy ranie, czego nie jest w stanie zrobić chirurg, to robią larwy. Jestem zafascynowana tym, co można osiągnąć dzięki larwom, jak skutecznie oczyszczają one rany.

Jeżeli chodzi o reakcje pacjentów na larwy, nie spotykam się z odmową. Do mojego gabinetu trafiają pacjenci, którzy z ranami zmagają się przez lata, nawet przez dziesiątki lat. Są bardzo zmęczeni, zrezygnowani, pozbawieni nadziei. Przychodzą do mnie, kiedy wszystkie inne drogi leczenia zawodzą. Jeżeli powiem takiemu pacjentowi, że już tylko larwy mogą poprawić stan jego rany, przyspieszyć gojenie, to on się zgodzi, bo ważna jest dla niego każda szansa na wyleczenie. W oczach takiego pacjenta cel uświęca środki.

Nie tylko larwy mogą wzbudzić u pacjenta lęk – cały proces leczenia ran jest dla pacjenta trudny i stresujący. Jak wesprzeć pacjenta, który jest zdołowany, wstydzi się swojej rany?

Jeżeli pacjent wstydzi się swojej rany, jest zmęczony, zniechęcony, to przede wszystkim trzeba z nim rozmawiać. Trzeba informować, prosto, dokładnie i rzeczowo, czego pacjent może oczekiwać od leczenia, jak ono będzie przebiegało, jakie mogą być efekty, jakich komplikacji może się spodziewać. Każdy etap leczenia musi być dla pacjenta znany i zrozumiały, on musi wiedzieć, co się dzieje z jego ciałem i dlaczego.

Kiedy zaczynamy już wdrażać to leczenie i stan rany powoli postępuje, poprawia się, to dla takiego pacjenta ogromna zachęta. W pierwszej kolejności zazwyczaj ustępuje ból, a kiedy pacjenta przestaje boleć, to nie wątpi w sens leczenia. Stopniowo też przestaje się wstydzić.

A co jeżeli pacjentowi nie zależy na tym, żeby się wyleczyć?

Jeżeli pacjent nie jest zainteresowany leczeniem, to trzeba postawić sprawę jasno – nie ma sensu, aby to leczenie w ogóle było prowadzone. Terapia rany trudno gojącej się to przecież nie tylko zmiana opatrunków.

Najlepiej widać to w przypadku ran o podłożu cukrzycowym. Pacjenci z cukrzycą często wypierają chorobę, nie chcą przestrzegać zaleceń, lekceważą groźne objawy. Zdarza się, że nawet kiedy dochodzi do amputacji stopy, pacjenci nadal nie chcą przyjąć swojego stanu do wiadomości. Ja w takim przypadku nie mogę sprawić, że leczenie przyniesie efekty, bo to przede wszystkim pacjent ma wpływ na swoje zdrowie. Jeżeli je lekceważy, to dwugodzinna wizyta w gabinecie niczego nie zmieni.

Czy w takim razie powiedziałaby Pani, że edukacja pacjenta w zakresie zajmowania się raną jest ważna? W jaki sposób trzeba ją prowadzić?

Tak jak powiedziałam, pacjent musi być świadomy tego, co się z nim dzieje i dlaczego. Musi rozumieć, że rana jest efektem konkretnej choroby i w takim wypadku zmiana opatrunków i czyszczenie rany nie wystarczy.

Jeżeli u pacjenta występuje owrzodzenie żylne, można tę ranę wyleczyć, ale bez zastosowania kompresji ona się z powrotem otworzy. Trafiają do mnie pacjenci, którzy już wielokrotnie mieli przepisywane podkolanówki uciskowe, wykupowali je i nigdy w nich nie chodzili, bo cisnęły, były niewygodne. Nikt im wcześniej nie wytłumaczył, jaki jest mechanizm działania tych podkolanówek i że od ich noszenia zależy, czy rany się wyleczą, czy nie. Z mojego gabinetu pacjent wychodzi w podkolanówkach uciskowych, ale też z wiedzą, dlaczego musi je nosić.

Podobnie w przypadku stopy cukrzycowej. Pacjenci z wieloletnią cukrzycą w wielu przypadkach nie mają pojęcia o podstawowych zasadach pielęgnacji nóg w cukrzycy. Nie wiedzą, co należy robić, aby nie dopuścić do postępu choroby, do wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Dlatego edukację zaczynam od zupełnych podstaw – od zasad mycia i pielęgnacji nóg. Dopiero kiedy pacjent ma tę wiedzę, można liczyć na efekty leczenia.

Jest Pani specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego i geriatrycznego. Pacjenci z tych grup są w wysokim stopniu narażeni na trudno gojące się rany. Czy zdarzają się wśród nich przypadki, które są dla Pani emocjonalnie trudne – np. pacjenci onkologiczni w terminalnej fazie choroby?

Z pacjentami w terminalnej fazie choroby podpisuję swego rodzaju kontrakt. Zarówno taki pacjent, jak i ja mamy świadomość, że jego rany nie uda się w pełni wyleczyć. Mogę tylko poprawić jakość jego życia. Dlatego pytam, co mu najbardziej dokucza. Rany u takich pacjentów są charakterystyczne – sprawiają duże dolegliwości bólowe, mają bardzo nieprzyjemny zapach. Jeżeli pacjent mówi, że chciałby, żeby przestało boleć, to właśnie na tym się skupiamy. Stawiamy przed sobą małe wyzwania, tak żeby pacjent małymi kroczkami rzeczywiście odczuwał różnicę. Jeżeli to się udaje, to przy kolejnych wizytach pacjent czeka na mnie z uśmiechem, bo go nie boli. To jest dla niego ogromna ulga.

Jak wygląda leczenie ran w Polsce – czy widzi Pani jakieś problemy systemowe?

Problemem w opiece długoterminowej jest kwestia odpłatności za opatrunki. Pomimo dofinansowania te opatrunki są bardzo drogie. Na jedną ranę często trzeba założyć warstwowo dwa lub nawet trzy opatrunki, czasami wymagają zmiany  co dwa dni lub nawet codziennie, a bywają przypadki, że u jednego pacjenta jest ich kilka. To są bardzo duże koszty. W niektórych przypadkach skuteczne leczenie jest po prostu niemożliwe, bo pacjenta nie stać na odpowiednie opatrunki. Dlatego uważam, że opatrunki dla pacjentów z ranami trudno gojącymi się powinny być za darmo. Pacjent powinien dostawać te opatrunki, tak żeby każdy miał taki sam dostęp do leczenia.

Problem pojawia się także, jeżeli rodzina pacjenta nie chce lub nie jest w stanie się nim zaopiekować. W takich przypadkach rozmawia się z opiekunami pacjenta o umieszczeniu go w domu pomocy społecznej lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, ale to również wiąże się z kosztami. Z tego względu rodzina często nie wyraża zgody. Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy czy leczniczy bądź DPS to jest 70 proc. uposażenia pacjenta. I tu jest problem finansowy, bo rodzina często żyje z tych pieniędzy.

Z jakich jeszcze powodów rodzina może nie wyrazić zgody na przekazanie pacjenta do odpowiedniej placówki leczniczej?

Zdarza się, że rodzina nie jest mentalnie w stanie pogodzić się z decyzją o oddaniu bliskiej osoby do zakładu opiekuńczego, chociaż często jest to potrzebne i ze względu na stan zdrowia pacjenta, i potrzeby rodziny, która jest zwyczajnie zmęczona ciągłą opieką. W naszym systemie zdrowotnym nie ma wsparcia dla rodzin pacjentów objętych opieką długoterminową. W opiece hospicyjnej funkcjonują zespoły, w skład których oprócz pielęgniarki i lekarza wchodzą psycholog i rehabilitant. A w opiece długoterminowej są tylko pielęgniarka i lekarz POZ. Rodzina zostaje z opieką nad pacjentem sama. Jest  to dla nich ogromne obciążenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tym rodzinom jest bardzo trudno.W leczeniu ran w Polsce systemowo mamy przed sobą jeszcze wiele dużych wyzwań.

Przeczytaj także:

19 thoughts on “„Każdą ranę trzeba traktować jak ranę wyjątkową” – rozmowa z mgr Bogumiłą Aziewicz-Gabis

  1. Kiedy kogoś coś boli, to zwłaszcza popada w stany depresyjne. Mnie podczas pobytu za granicą zaatakowała kolka żółciowa. Okazało się, że konieczna będzie operacja, nie miałam ubezpieczenia. Musiałam wrócić do kraju. Nie było to łatwe w pandemię, jak nie latały samoloty, a ja już nie dawałam rady. Szybko znajoma umówiła mnie za pośrednictwem psychoterapeuta-online.pl do specjalisty. Chociaż psychicznie było mi lżej.

  2. brow pomade + microfine detailing pen brow pomade + microfine detailing pen Cruelty free, paraben free + phthalate free How to use:Simply use the felt tip to create fine hair strokes to make your brows look bigger and bolder! Do your homework, ask for referrals and make sure you’re comfortable. Once you’re ready you can expect to spend about $700 to $1000 dollars, again depending on the location and artist. Fox 8 Cleveland WJW This pen has one of the finest tips for creating precise strokes. The Anastasia Beverly Hills Micro-Stroking Detailing Brow Pen's formula adheres to both skin and hair, but don't worry — it won't stain either. It also comes in nine shades, so finding your match is a no-brainer. Call upon this multi-tasker for both instantly fuller, more defined brows as well as thicker hair growth over time. It combines a tinted gel with a hair-boosting vegan serum, continaing Red Clover Flower plus potent peptides.
    https://manuelqrhk356752.ezblogz.com/48338168/amazon-makeup-brush-set
    Image: ShutterstockIf you are looking for a more sharp or prominent jawline, then facial exercises can help in that department too. Some facial exercises will help sculpt and shape your jawline to look taught and toned. Along with facial expressions and massage techniques, facial massage and sculpting tools like Gua Sha or jade rollers will have a big impact. So, the exercises for a pronounced jawline are best with the aid of such tools. Gua sha is performed by rubbing or kneading specific areas of the body with a gua sha tool. It’s a simple process that you add in the middle of your facial skin routine. Below, tips (and videos!) on how to perform Gua Sha to help with forehead lines, under-eye bags, puffy eyes, and TMJ. Gua sha seems to be popping everywhere these days. However, this facial massage tool is based on centuries-old techniques to keep the skin youthful, radiant, and healthy. A facial gua sha has long been a skincare staple in many skincare routines.

  3. Evens out your skin tone Please guys restock this foundation please 😭 Victoria Jowett, beauty director: Ok, I’ll be honest, I wasn’t expecting to like this, Huda is known for her full-coverage flawless finishes, and as someone with dry skin I was worried a full coverage matte foundation stick might look cakey, but I was 100000% wrong. The foundation glided on easily, it was light coverage but super buildable (so the best of both worlds). Can oxidize over time Shade:11.2 Buildings Alyssa, Begonia & Shade range: 14 shades all equally split between light, medium, dark and deep. Sign in or sign up to save your recommendations. Simply apply foundation onto skin and blend with fingertips, foundation brush, or makeup sponge. COVERAGE: MEDIUM  
    https://josueijfd852952.blogofoto.com/47968720/thin-winged-eyeliner-for-hooded-eyes
    In times of extreme dryness and irritation, it is advised to steer clear of ingredients that compromise the skin’s barrier function, such as retinol and harsh exfoliants. However, experts warn definitively blacklisting ingredients for dry skin isn’t the way to go. “The hydration levels in the skin are constantly in flux, so there is no one ingredient to always avoid. Instead, listen to your skin. If it is feeling especially irritated, stop exfoliating and use hydrating ingredients that help reduce the feeling of parched skin,” Dr Ejikeme recommends. When shopping for skincare products, those with dry skin types will benefit from specific ingredients. Rhee recommends keeping an eye out for ingredients that will help retain moisture (humectants), that will restore your skin barrier, and that will lock the moisture in. Some examples of humectants include hyaluronic acid, glycerin/glycerol, sorbitol, and propylene glycol. Aloe vera also has humectant properties. Occlusives seal moisture in, and those include petrolatum or petroleum jelly.

  4. The Porsche 718 Cayman now comes in three flavors: the base-level Cayman, the more powerful Cayman S, the GTS, and the track-focused GT4. All are rear-wheel drive two-seat coupes. If you want a convertible, check out the Cayman’s twin, the 718 Boxster. These cars share everything except their rooflines and their names, and a GTS version of the Boxster is also available. For the v2.0 GTS, Porsche’s GT4 transplant develops 394bhp, down a mere 20bhp from the big-winged range-topper. That means the GTS is just 0.1 sec slower from zero to sixty, taking 4.5 seconds with the standard-fit six-speed manual gearbox.  Pure motorsport: the sport steering wheel is derived from the 918 Spyder. The optional GT Sport Steering Wheel with its smaller diameter further enhances the cockpit feel. It is included as standard in the 718 T and 718 GTS 4.0 models, and in the 718 GTS 4.0 models finished in Race-Tex, along with numerous other GTSspecific interior items. The instrument cluster includes three circular instruments with an integrated 4.6-inch color screen. Typical of Porsche: the tachometer in the middle.
    http://www.tsp-korea.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=43741
    VW’s e-up! uses the CCS charging standard, which consists of a combined AC and DC inlet port. The top portion of the inlet is for the Type 2 connector, which is used when charging at home, or at public slow and fast AC points. Both the upper and lower sections on the inlet are used to carry high power during rapid DC charging. The VW e-up!’s CCS charging inlet is found on the rear offside flank, where one could expect a conventional fuel filler cap. Volkswagen’s e-up! electric car looks just like the regular up!, though it does have a couple of electric-only accents that serve to differentiate the pure electric model from it’s ICE (Internal Combustion Engine) counterpart. The e-up! all-electric hatchback is an excellent run-around choice and ideal for those with a smaller commute, it seats 4 people with the option for 2 ISOFIX child seats in the rear.

  5. Еще один действенный способ увлажнить брови — во время мытья головы нанести маску или бальзам и на них. Эффект будет супер. Комплексные средства для бровей и ресниц Естественные широкие брови в тренде в течение нескольких лет, однако естественные – это не значит неухоженные. Если брови сложно уложить или отрастить до определенной густоты, то на помощь придет долговременная укладка. Эту процедуру полюбили многие обладательницы непослушных и густых бровей, она придаст бровям красивую форму, позволит их смоделировать и прибавит желаемый объем. Существует несколько рецептов масок на основе касторового масла, рекомендуемые для применения в восстановлении и укреплении ресниц и бровей. Выбирать следует один из далее представленных рецептов и использовать регулярно: Масло питательное для тела: подогретое базовое масло в смеси со вспомогательным нанесите на влажную после душа кожу, тщательно вотрите. Масло запирает влагу в коже и тем самым увлажняет и питает ее.
    http://www.girlscolor.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=23976
    Экстракт дикой розы содержит флавоноиды и является природным антиоксидантом. Увлажняет и восстанавливает, придавая ресницам и бровям ухоженный вид. Нет в наличии Пептиды Вайдлэш и Капиксил (4%) стимулируют фазу роста, укрепляют и удлиняют ресницы, увеличивают густоту бровей. Сыворотка для ресниц может ускорить их рост в фазе анагена, а также продлить период времени во время катагенной фазы. Формула продлевает жизненный цикл ресницы, поэтому они не выпадают и не теряют пигмент. Обладательницы редких, коротких и слабых ресничек с удовольствием используют сыворотку от Eveline Cosmetics. Опрошенные отмечают увеличение густоты, объема и изгиба ресничек сразу после наслоения сыворотки. Однако, согласно некоторым отзывам, эффект здесь больше визуальный, поэтому пролонгированного воздействия ждать не стоит. Очень удобная кисточка, жёсткая. Приятный, лёгкий аромат. Сыворотка не масленистая, после применения нет неприятных ощущений!

  6. hi!,I love your writing very a lot! percentage we communicate extra about your article on AOL? I need an expert in this area to resolve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to peer you.

  7. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a great web site.

  8. Can I simply say what a relief to find someone who really knows what theyre talking about on the internet. You positively know learn how to convey an issue to light and make it important. More individuals need to read this and perceive this facet of the story. I cant consider youre no more fashionable because you undoubtedly have the gift.

  9. I have to point out my love for your generosity giving support to those individuals that really need help with in this niche. Your personal commitment to getting the solution all around appeared to be amazingly useful and has really permitted others like me to achieve their aims. The helpful publication entails this much to me and substantially more to my office colleagues. Warm regards; from everyone of us.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.