Jakie są przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?
Diagnostyka Newsy Pod sliderem Rodzaje ran

Jakie są najczęstsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W Europie na wrzodziejące zapalenie jelita grubego cierpi ok. 10 na 100 000 osób. Choroba ta jest przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej jelita grubego, towarzyszą jej owrzodzenia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego rozpoczyna się zazwyczaj między 20-40 r.ż. Natomiast 20% pacjentów cierpi na nią już jako dziecko. Zmiany w całym jelicie grubym występują u 15% chorych.

Jakie są przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Nie ma jasnej przyczyny występowania tej choroby, jednak należy wziąć pod uwagę udział czynników środowiskowych, genetycznych, immunologicznych, jak również skład flory bakteryjnej jelita.

Jak objawia się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Błona śluzowa u pacjenta z tym schorzeniem jest nierówna, obrzęknięta, przekrwiona i pokryta ropną wydzieliną. Bardzo łatwo dochodzi do krwawienia. Na błonie śluzowej pojawiają się płytkie owrzodzenia. U pacjentów, którzy leczą się od dłuższego czasu dochodzi do zaniku fałdów błony śluzowej.

W konsekwencji u chorego występują biegunki, którym towarzyszy śluz, krew i ropa. Pacjenci często skarżą się na bóle brzucha, bolesne parcie na stolec, a także stan podgorączkowy.

Osoby w ciężkich stadiach choroby najczęściej są odwodnieni. Pojawia się u nich gorączka, częstoskurcz oraz obrzęki. Podczas uciskania jamy brzusznej pacjenci odczuwają ból.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Kolonoskopię odbytnicy i dalszej części okrężnicy
 • Posiew kału – aby wykluczyć zakażenie bakteryjne
 • RTG jamy brzusznej
 • Wlew cieniujący jelita grubego
 • USG, TK
 • Badania laboratoryjne pod kątem niedokrwistości, leukocytozy i zwiększonego stężenia białka C-reaktywnego we krwi

Podczas badania kolonoskopii pobiera się wycinki do oceny histopatologicznej. Badanie tego nie zaleca się w ostrej fazie choroby, ponieważ istnieje ryzyko przebicia jelita.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która charakteryzuje się ostrymi rzutami, które trwają kilka tygodni, po których przychodzi okres całkowitej remisji. Nawroty choroby mogą mieć związek ze stresem, przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, infekcjami innych narządów, a także przyjmowaniem antybiotyków.

Jakie powikłania występują u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego?

– Jelitowe

 • Ostra toksyczna rozstrzeń/rozdęcie okrężnicy. Może ona doprowadzić do:
 • przedziurawienia jelita,
 • zapalenia otrzewnej,
 • wstrząsu septycznego.

– Zwężenie wewnątrz- i pozawątrobowych dróg żółciowych

– Ogólne

 • Zapalenie stawów,
 • zapalenie tęczówki,
 • rumień guzowaty.

Rak a wrzodziejące zapalenie jelita grubego

U pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zachodzi ryzyko wystąpienia raka. Dlatego niezbędne jest okresowe wziernikowanie jelita grubego oraz pobieranie wycinków do badania histopatologicznego.

Źródło: Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, Wydanie II uaktualnione, Warszawa 2019, s. 371-372

Przeczytaj także: Mięsak Kaposiego – czynniki ryzyka, rodzaje, objawy

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Znaczenie bakterii w patogenezie i przebiegu klinicznym nieswoistych chorób zapalnych jelit

1 146 thoughts on “Jakie są najczęstsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

 1. Wysyłam Państwu skład mieszanki ziołowej skomponowanej do leczenia WZJG którą zgłosiłem do urzędu patentowego. Nr zgłoszenia -428015.Niestety procedura trwa zbyt długo a mnie nie stać na przebadanie leku w urzędzie rejestracji leków ,nie mam też z kim skonsultować składu mieszanki ,Jak na razie mam jedno potwierdzenie że po dołączeniu jej do leczenia spowodowała półtoraroczną remisję, miesiąc temu syn miał nawrót choroby ,po dołączeniu jeszcze czterech ziół,udało mi się ją zatrzymać w ciągu tygodnia.Podaję skład podstawowy zgłoszony do urzędu patentowego, ułożenie go zajeło mi cztery lata.Chciałbym żeby z tej mieszanki zrobiono lek tak potrzebny wielu chorym.Listy do firm produkujących leki pozostały bez odpowiedzi, składam propozycję współpracy firmie która będzie chciała się tym zająć.Państwo traci około 140 milionów rocznie z powodu tej choroby ,uważam że można ją skutecznie leczyć .Wystarczy porównać okres remisji mojego syna z podobnymi przypadkami żeby mieć obraz działania mieszanki.

  W skład mieszanki ziołowej wchodzą w jednakowych ilościach:

  1. bodziszek cuchnący (ziele)
  2. Pokrzywa (ziele)
  3. Pierwiosnek lekarski (kwiat)
  4. Rumianek (kwiat)
  5. Arcydzięgiel (korzeń)
  6. Borówka czarna (owoc suszony)
  7. Łopian (korzeń)
  8. Prawoślaz lekarski (korzeń)
  9. Driakiew żółta (korzeń)
  10. Wielosił (korzeń)
  11. Malwa czarna ( kwiat)
  12. Szanta (ziele)
  13. Bukwica (ziele) (14 kuklik zwisły 15 siedmiopalecznik błotny 16 liście jabłoni 17 łupiny cebuli
  Dawkowanie
  Jedną łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wody i gotować pięć minut pod przykryciem. Odstawić na piętnaście minut, następnie wywar przecedzić i wypić. Mieszankę stosujemy raz dziennie po posiłku, stosować do ustąpienia objawów choroby maksymalnie przez dwa tygodnie po czym zrobić tygodniową przerwę.,Nie stosować u kobiet w ciąży
  Z wyrazami szacunku Józef

 2. Syn był leczony 2 lata antybiotykami, sterydami i w momencie kiedy już miał dostać leczenie biologiczne bo nic nie pomagało podałam mu apteczną kurkumę z piperyną, czyli zwykła przyprawa. Lekarka podczas kolonoskopii powiedziała, że tak czystego jelita u niego jeszcze nie widziała. Spróbujcie a sami zobaczycie. Czyli nie jest prawdą,że leku nie ma.
  Kurkumę z piperyną kupuje się w aptece, w kapsułkach, dawka jak na słoiczku napisane.

 3. Panie Józefie, jestem w trakcie kompletowania wszystkich ziół, które Pan podał, choruję od 8 lat, wszystkie dotychczasowe metody leczenia zawiodły. Chciałabym się z Panem skontaktować i zadać parę pytań. Pozdrawiam.

 4. Witam
  Moja żona chorowała na Colitis Ulcerosa ok. 10 lat temu. Miała już bardzo poważne dolegliwości pomijając zażywanie sterydów między innymi tabletki budenofalk które faktycznie pomagały lecz po jakims czasie tak czy tak lądowała na oddziele w szpitalu. Można powiedzieć że w pewnym momencie lekarz prowadzący moją żonę powiedział szokująca informację że wszelkie środki farmakologiczne się się wyczerpały i pozostaje tylko stomia.
  Gdy dowiedzieliśmy się o zaistniałej sytuacji zacząłem szukać na internecie wszystkiego co by mogło w tej sytuacji pomóc żeby tylko od tej stomii się uchronić. Wiadomo z tym da się żyć ale gdy się ma 40 lat to nie ukrywajmy nie usmiecha się nikomu chodzić z workiem przy pasie. Natknąłem się na jeden ciekawy artykuł że w tej sytuacji może pomagać NIKOTYNA. Właśnie tak skojarzyłem fakty że faktycznie ok.3-6 miesięcy wcześniej żona rzuciła papierosy. Po nocy czytania i przeglądnia internetu powiedziałem żonie żeby odstawiła wszystkie sterydy i powiedziałem żeby zaczęła palić papierosy. Może mi Pani wierzyć albo nie ale od czasu jak zona zaczęła palić papierosy choroba całkowicie się wycofała. Żona niestety pali do dzisiaj i nie ma zamiaru przestać wiedząc co to jest chodzenie co chwilę do toalety o krwi nie wspominając.Nie wiem czy Pani choroba nie pojawiła się też po zaprzestaniu palenia ale chciałem się tylko podzielić opinią jaka zaistniała w przypadku mojej żony.Oczywiście lekarz nie pochwalał tego że żona zaczęła palić ale od tamtego momentu minęło już ponad 10lat i dzięki bogu choroba już nie wróciła. Zeby nie było że Panią namawiam do palenia papierosów broń Boże ale taka sytuacja zaistniała.
  Pozdrawiam Jarosław Matysik
  Pozdrawiam

 5. Witam ponownie
  Chciałem jeszcze dodać że przerabialiśmy też chodzenia po znachorach , płacenie za różnego rodzaju wizyty i ziółka które mogą wiecej zaszkodzić niż pomóc . Wiem że w takiej sytuacji człowiek łapie się wszystkich możliwych sposobów żeby pozbyć się tej paskudnej choroby. Żonie się udało gdy zaczęłą palić papierosy , nie wiem być może jest ta choroba spowodowana nadmiernym stresem po odstawieniu papierosów w niektórych przypadkach.
  Mam nadzieję że mój artykuł co niektórym pomoże wyleczyć się z tej paskudnej choroby. Dajcie proszę znać jeżeli komuś pomogłem bo bardzo mnie interesuje czy tylko to zadziałało w przypadku mojej żony i miała tak wielkie szczęście .

 6. Ja niestety kiedy zachorowałam byłam osobą palącą. Rzuciłam, bo obawiałam się, że palenie może nasilać objawy. Nie palę już 3 lata. Tak naprawdę nie zauważyłam żadnej poprawy. Całe moje życie jest podporządkowane chorobie. Cieszę się, że byłam zdolna urodzić dwoje zdrowych dzieci, będąc w drugiej ciąży miałam ciężkie zaostrzenie, które utrzymywało się przez wiele miesięcy. Bardzo bałam się wtedy o dzidziusia, praktycznie nic nie mogłam jeść.

 7. Witam, u mojej żony choroba zaczęła się ponad 8 lat temu gdy była w ciąży. Na początku ciąży żona rzuciła palenia po 15 latach palenia. Też kojarzymy te dwa fakty ze sobą. Też czytaliśmy o powiązaniu nikotyny z chorobą ale nie zdecydowaliśmy się na powrót do palenia. Chociaż wasze doświadczenie Jarku daje mi wiele do myślenia czy nie spróbować. Po drugiej stronie są wszystkie choroby związane z paleniem. Moze jest jakaś forma przyjmowania nikotyny bez palenia? Żona dokopala się do amerykanki Jinni Patel Thompson. Jeśli ktoś czyta materiały anglojęzyczne to polecam. Sprowadzamy od niej absorb plus. Jak ktoś jest zainteresowany to niech poczyta.

 8. Witam, Panie Józefie zebrałam prawie wszystkie zioła prócz driakiew , wielosił i liście jabłoni, niema w żadnej zielelarni czy mogę prosić o poradę co mogę zrobić?

 9. Jestem dopiero w 4. dniu picia ziół zaproponowanych przez pana Józefa. Równocześnie przyjmuję leki od naturopaty. Odstawiłam wszystkie leki steroidowe, próbuję z mieszanką ziół wymienionych powyżej. Leki od naturopaty będę zażywać przez miesiąc, mieszankę ziół planuję przyjmować przez dwa tygodnie i zrobić przerwę, tak jak opisał to autor powyżej. Za kilka dni napiszę na tym forum jak się czuję. Moje stałe dolegliwości to: wodnista, wybuchowa bardzo intensywna biegunka, skurcze jelit, bóle brzucha, osłabienie i wiele innych. Choruję od 8 lat. Pozdrawiam wszystkich Państwa zmagających się z tą straszną chorobą.

 10. Almost all of the things you state happens to be supprisingly precise and that makes me wonder the reason why I had not looked at this in this light before. This particular article truly did switch the light on for me personally as far as this particular subject goes. However at this time there is actually one factor I am not necessarily too cozy with so whilst I try to reconcile that with the central idea of the position, allow me observe what the rest of the visitors have to say.Nicely done.

 11. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 12. I?¦ve read a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you set to make this sort of excellent informative site.

 13. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this site? I’m
  getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 14. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this
  kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Reading this information So i’m happy to express that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I so much for sure will make sure to do not put out of your mind this web
  site and give it a look on a continuing basis.

 15. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 16. I seriously love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my
  very own website and would like to learn where you got this from or what the theme is named.
  Thanks!

 17. Good blog! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 18. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 19. Greetings I am so grateful I found your blog, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many
  thanks for a fantastic post and a all round thrilling
  blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic job.

 20. Some genuinely wonderful information, Gladiola I discovered this. „Doctrine is nothing but the skin of truth set up and stuffed.” by Henry Ward Beecher.

 21. Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I’m hoping to give one thing back and help others such as you aided me.

 22. I am extremely impressed with your writing skills
  as well as with the layout on your blog. Is
  this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one these days.

 23. Sight Care is a daily supplement proven in clinical trials and conclusive science to improve vision by nourishing the body from within. The Sight Care formula claims to reverse issues in eyesight, and every ingredient is completely natural.

 24. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks However I’m experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 25. Prostadine is a dietary supplement meticulously formulated to support prostate health, enhance bladder function, and promote overall urinary system well-being. Crafted from a blend of entirely natural ingredients, Prostadine draws upon a recent groundbreaking discovery by Harvard scientists. This discovery identified toxic minerals present in hard water as a key contributor to prostate issues.

 26. FitSpresso stands out as a remarkable dietary supplement designed to facilitate effective weight loss. Its unique blend incorporates a selection of natural elements including green tea extract, milk thistle, and other components with presumed weight loss benefits.

 27. Neotonics is an essential probiotic supplement that works to support the microbiome in the gut and also works as an anti-aging formula. The formula targets the cause of the aging of the skin.

 28. SonoVive™ is an all-natural supplement made to address the root cause of tinnitus and other inflammatory effects on the brain and promises to reduce tinnitus, improve hearing, and provide peace of mind.

 29. InchaGrow is an advanced male enhancement supplement. Discover the natural way to boost your sexual health. Increase desire, improve erections, and experience more intense orgasms.

 30. Nervogen Pro, A Cutting-Edge Supplement Dedicated To Enhancing Nerve Health And Providing Natural Relief From Discomfort. Our Mission Is To Empower You To Lead A Life Free From The Limitations Of Nerve-Related Challenges. With A Focus On Premium Ingredients And Scientific Expertise.

 31. TropiSlim is a unique dietary supplement designed to address specific health concerns, primarily focusing on weight management and related issues in women, particularly those over the age of 40. TropiSlim targets a unique concept it refers to as the „menopause parasite” or K-40 compound, which is purported to be the root cause of several health problems, including unexplained weight gain, slow metabolism, and hormonal imbalances in this demographic.

 32. Kerassentials are natural skin care products with ingredients such as vitamins and plants that help support good health and prevent the appearance of aging skin. They’re also 100% natural and safe to use. The manufacturer states that the product has no negative side effects and is safe to take on a daily basis. Kerassentials is a convenient, easy-to-use formula.

 33. AquaPeace is the most in-demand ear health supplement on the market. Owing to its natural deep-sea formula and nutritious nature, it has become an instant favorite of everyone who is struggling with degraded or damaged ear health.

 34. Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would
  be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 35. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness for your
  post is just excellent and i can think you are a professional in this subject.
  Fine with your permission allow me to take hold of your feed to
  keep up to date with drawing close post. Thanks one million and please keep up
  the gratifying work.

 36. Good V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 37. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 38. Aw, this was an exceptionally nice post.
  Spending some time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I
  procrastinate a lot and never manage to get nearly anything done.

 39. Pingback: Real estate in UAE
 40. A lot of thanks for each of your work on this web site. My aunt enjoys setting aside time for internet research and it is simple to grasp why. We know all regarding the dynamic mode you convey valuable guidelines via this web site and as well strongly encourage contribution from some others about this situation plus our own daughter has been starting to learn a whole lot. Enjoy the rest of the year. Your conducting a tremendous job.

 41. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 42. Wow, incredible blog format! How lengthy have you been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The full look of your site is fantastic, as neatly as the content
  material! You can see similar here dobry sklep

 43. I want to express thanks to you just for rescuing me from this particular difficulty. Because of looking through the internet and seeing solutions which were not powerful, I was thinking my entire life was done. Existing devoid of the solutions to the difficulties you’ve resolved as a result of your entire report is a crucial case, and those that would have in a wrong way affected my career if I had not discovered your blog post. That natural talent and kindness in handling all things was precious. I am not sure what I would’ve done if I had not discovered such a stuff like this. I can at this time relish my future. Thank you very much for this expert and sensible help. I will not hesitate to refer your web site to anybody who should get care on this matter.

 44. Wow, marvelous blog structure! How long have you ever
  been blogging for? you made blogging look easy.
  The whole look of your web site is wonderful, as well as the content material!
  You can see similar here e-commerce

 45. Hiya very nice website!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
  I will bookmark your web site and take the feeds also? I am glad to
  search out numerous helpful info here in the submit, we need work out more techniques on this regard,
  thank you for sharing. . . . . . I saw similar here: Sklep internetowy

 46. Hello there! Do you know if they make any plugins
  to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Cheers! You can read similar text here: E-commerce