Jak objawia się potnica?
Dermatologia Newsy Pod sliderem Zakażenia

Jak objawia się potnica?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Potnica to dermatologiczna choroba skóry. Charakteryzuje się pęcherzami, wysypką, a niekiedy uporczywym świądem, nadżerkami i stanem zapalnym. Objawy te występują na dłoniach i stopach. Potnica nie jest chorobą zakaźną. Najczęściej występuje u osób młodych i w średnim wieku. Nie dotyczy dzieci.  

Jakie są przyczyny pojawienia się wyprysku pęcherzykowego?

Wyprysk potnicowy tworzy się zazwyczaj na skutek zakażenia bakteryjnego i grzybiczego, przyjmowanych leków czy produktów alergizujących, najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Czynnikiem sprzyjającym pojawienia się tej choroby jest wysoka temperatura otoczenia, która powoduje nadmierną potliwość dłoni i stóp. Nie jest to jednak jej główna przyczyna.

Dotychczas nie wyjaśniono etiologii wyprysku pęcherzykowego. Pomimo tego, specjaliści wyróżniają wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, które mogą wywołać tę chorobę. Wewnętrznymi czynnikami będzie zakażenie bakteryjne i grzybicze, a także odczyn alergiczny. Natomiast czynnikiem zewnętrznym przyjmowane leki oraz produkty wywołujące alergię kontaktową.

Jak objawia się potnica?

Głównym objawem choroby jest wysypka, charakteryzująca się licznymi, drobnymi grudkami lub pęcherzykami, które są ułożone symetrycznie i osadzone głęboko. W środku wypełnione są przezroczystym płynem. Niekiedy dochodzi do złuszczania się wysypki. Czasem też skóra jest czerwona, co oznacza stan zapalny.

Potnica na dłoniach zazwyczaj pojawia się na bocznych krawędziach palców oraz ich końcach, najczęściej drugiego i piątego palca. Wyprysk nie dotyka wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dłoni. Wyprysk potnicowy na stopach dotyka podeszwową stronę stóp, najczęściej łuk stopy. Niekiedy dochodzi do połączenia kilku drobnych pęcherzyków w jeden.

Jakie badania potwierdzą potnicę?

Aby potwierdzić wyprysk pęcherzykowy, należy wykonać testy alergiczne, badania w kierunku grzybicy, a także pobrać wycinek ze zmiany w celu oceny histopatologicznej. Odpowiednia diagnoza jest niezwykle ważne, ponieważ choroba ta ma tendencję do nawrotu. A żeby temu zapobiec, należy rozpocząć leczenie choroby podstawowej, która jest przyczyną wyprysku.

Jak leczy się potnicę?

W leczeniu wyprysku pęcherzykowego zaleca się stosowanie maści i kremów z antybiotykami lub glikokortykosteroidami. Warto również stosować maść cynkową, maść z wyciągiem z aloesu lub maści przeciwświądowe. W przypadku rozległych wykwitów niezbędne będzie nacięcie i usunięcie płynu surowiczego, który znajduje się w pęcherzach.

W radzeniu sobie z potnicą sprawdzi się również fototerapia, a także okłady z roztworu soli, nadmanganianu potasu lub pasty z sody. Istotne jest również osuszanie miejsca wyprysku i odkażanie powstałych nadżerek, ponieważ może dojść do wtórnego nadkażania ran.

W zależności od nasilenia objawów, potnicy mogą towarzyszyć nadżerki oraz twarda skorupa na skórze. Mogą one pękać powodując ból.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Przeczytaj także: Jak dobrać opatrunek w przypadku odleżyn?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

5 thoughts on “Jak objawia się potnica?

  1. 840968 929815Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but soon after I clicked submit my comment didnt appear. Grrrr nicely Im not writing all that over once more. Regardless, just wanted to say wonderful weblog! 548346

  2. Pingback: slotjili
  3. 877436 594153I discovered your weblog website on google and check a few of your early posts. Continue to maintain up the really good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading a lot more from you later on! 552558

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.