Podstawowym objawem, który może świadczyć o kontaktowym zapaleniu skóry jest wyprysk na skórze. Najważniejszą wówczas kwestią jest unikanie kontaktu z alergenem bądź substancjami drażniącymi, a także zastosowanie leczenia objawowego. Na czym ono polega?
W celu złagodzenia objawów kontaktowego zapalenia skóry stosuje się leczenie objawowe, jednak powinno one zostać poprzedzone dokładnym spłukaniem zmienionej skóry wodą. To jakie środki zostaną zastosowane w ramach leczenia objawowego zależy od tego, czy źródłem wyprysku jest podłoże alergiczne czy podrażnienie jakąś substancją.
Niezależnie od źródła kontaktowego zapalenia skóry w leczeniu objawowym stosuje się kremy i maści. Ich celem jest zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego skóry oraz świądu. Dodatkowo zmienioną skórę, której towarzyszą pęcherze z wysiękiem można obłożyć okładem ściągającym namoczonym wodą z 0,9 proc. roztworem soli fizjologicznej. W przypadku kontaktowego zapalenia skóry zalecane jest również stosowanie emolientów, które nawilżą skórę i odbudują jej naturalną barierę ochronną.
Jak określić przyczynę kontaktowego zapalenia skóry?
Aby potwierdzić bądź wykluczyć reakcję alergiczną, wykonuje się test paskowy, tzw. kontaktowy, naklejany na plecy pacjenta. Ten plaster z komorami, które wypełnione są alergenami w odpowiednich stężeniach pozostaje na plecach przez ok. 24-48 godzin. Jeżeli po zdjęciu plastra pojawi się reakcja zapalna, świadczy to o uczuleniu na którąś z substancji. Po dwóch, czasem trzech dniach lekarz kontroluję stan skóry pacjenta na plecach, w celu sprawdzenia ewentualnej opóźnionej reakcji zapalnej.
Jeżeli u pacjenta podejrzewa się fotoalergię, stosuje się testy płatkowe. Wówczas tylko jeden plaster jest naświetlany promieniowaniem UVA.
W badaniu źródła uczulenia stosuje się również badanie zewnątrzskórne, które polega na naniesieniu kropki z alergenem na przedramię lub plecy i nakłuciu skóry. Jeżeli 15 minut później na skórze pojawi się bąbel, będzie on potwierdzeniem składnika uczulającego. Niejednoznaczny wynik testu skórnego można potwierdzić badaniami krwi, a dokładniej oznaczeniem przeciwciał IgE.
Leczenie objawowe uczulenia
U pacjentów, których źródłem kontaktowego zapalenia skóry jest alergia na daną substancję stosuje się leki antyhistaminowe, w celu zatrzymania reakcji alergicznej. Jeżeli obszar wyprysku przekracza 1/3 powierzchni ciała, niekiedy konieczne będzie zastosowanie kortykosterydów.
Ponadto w leczeniu reakcji alergicznych stosuje się również leki immunosupresyjne, które w pewnym stopniu obniżają aktywność układu odpornościowego, jak również odczulanie. Ta forma leczenia polega natomiast na przyjmowaniu przez pacjenta alergenu w minimalnych dawkach, w celu uodpornienia na alergen.
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Przeczytaj także: Rzadkie przyczyny trudno gojących się ran: czerniak dystalnych części kończyn

217867 666949Yeah bookmaking this wasnt a bad decision wonderful post! . 479824
Find out how Motric Recovery changes the recovery process, presenting innovative solutions for your physical health.
You describe this concept as clearly. Great job!
736941 68487This internet site is truly a walk-through for all with the data you wanted about it and didnt know who to question. Glimpse here, and you will surely discover it. 512323
Helpful information. Fortunate me I discovered your web
site accidentally, and I am stunned why this coincidence did not took place earlier!
I bookmarked it.
Hey,
I was researching about adult toys this afternoon and stumbled upon your blog – a great collection of high-quality articles.
I am reaching out to you because I’d love to contribute a guest post to your blog.
I promise to fill the piece with solid points and actionable tips. I contribute regularly to blogs .
Here are some topics:
[Why do people like to use sex toys?]
[How do I introduce my wife to sex toys?]
[Sex Bloggers name their favorite Sex Toys]
Let me know and I’ll be sending you the draft as soon as possible.
I look forward to hearing from you soon.
Adutoys Team