Eksperci Leczenie ran Newsy Oparzenia Pod sliderem Wywiady

„Praca przy małym pacjencie z rozległym i głębokim oparzeniem jest dużym obciążeniem psychicznym” – rozmowa z Joanną Piszczek

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

„Praca pielęgniarki polega na codziennym czuwaniu nad stanem pacjenta, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nasza całodobowa opieka to nie tylko pomoc w spożywaniu posiłków, toaleta, podawanie leków czy zmiany opatrunków, ale również rozmowa z pacjentem, której niejednokrotnie chorzy bardzo potrzebują” – zaznaczyła w rozmowie z Forum Leczenia Ran mgr Joanna Piszczek, pielęgniarka koordynująca we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, członek Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń.

Forum Leczenia Ran, Natalia Janus: Jak długo pracuje Pani w zawodzie pielęgniarki? Czy z Pani perspektywy oparzeniowe są szczególnie trudnymi w leczeniu ranami?

Mgr Joanna Piszczek – We Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej pracuję na stanowisku pielęgniarki koordynującej 9 lat, natomiast z pielęgniarstwem związana jestem od 21 lat.
W naszym ośrodku zajmujemy się głównie leczeniem ran oparzeniowych, również ran przewlekłych tj.: odleżyna, stopa cukrzycowa, ale także m.in. chorobą Fourniera i zespołem Lyella. Oparzenia dotyczą z reguły powłok ciała, ale także dróg oddechowych. Trafiają do nas poszkodowani w różnym wieku oraz stanie, w zależności od źródła urazu, dynamiki i czasu działania źródła oparzenia. Leczenie ran oparzeniowych jest długim i złożonym procesem, który niekiedy trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Dla tych pacjentów szpital staje się wtedy drugim domem? Dlaczego więc praca pielęgniarek jest kluczowa na oddziale?

– Nasza praca polega na codziennym czuwaniu nad stanem pacjenta, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nasza całodobowa opieka to nie tylko pomoc w spożywaniu posiłków, toaleta, podawanie leków różnymi drogami czy zmiany opatrunków, ale również rozmowa z pacjentem, której niejednokrotnie chorzy bardzo potrzebują.

Mówimy tu nie tylko o dorosłych, bo przecież do Wschodniego Centrum trafiają również dzieci?

– Od 6 lat Centrum rozszerzyło zakres działania, zajmujemy się oparzeniami i rekonstrukcją u dzieci w wieku od kilku miesięcy do 18 lat. Wykonywane są operacje tj.: rozszczepy podniebienia i wady rozwojowe. Stopień oparzenia dzieci, które do nas trafiają jest różny, od powierzchownych do głębokich, z różną powierzchnią oparzenia. Na szczęście ciężko oparzonych dzieci trafia do nas niewiele.

Jak ważne jest to odpowiednie podejście personelu do tej grupy pacjentów?

– Praca przy małym dziecku z rozległym i głębokim oparzeniem jest dużym obciążeniem psychicznym. Jednak personel medyczny musi pamiętać o tym, aby zapewnić odpowiednie wsparcie, szczególnie tym najmłodszym poszkodowanym, ale również i ich rodzicom. Pomimo tego, że z dziećmi zazwyczaj przebywa ktoś bliski, bardzo często są one zagubione i przestraszone. Dlatego to ciepłe podejście, wyrozumiałość i zainteresowanie jest niezwykle ważne w kontakcie z dziećmi.

"Praca przy małym pacjencie z rozległym i głębokim oparzeniem jest dużym obciążeniem psychicznym" - rozmowa z Joanną Piszczek
mgr Joanna Piszczek, pielęgniarka koordynująca we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, członek Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń

Niewątpliwie, równie ważne jest to, aby wszyscy pacjenci, szczególnie dorośli uczestniczyli w gojeniu tych ran i współpracowali z personelem medycznym?

– Podczas leczenia bardzo ważna jest współpraca na linii pacjent-personel. Niezwykle istotnym jest to, aby oparzony zgłaszał nam swoje dolegliwości, potrzeby i obserwacje. Poszkodowany musi też wiedzieć i stosować się do zaleceń lekarza, aby m.in. po przeszczepie skóry przez 3 doby operowane miejsce nie było narażone na ucisk czy poruszanie. Ponadto powinno mieć ono dostęp powietrza. Niezwykle istotnym jest monitorowanie i odpowiednie zabezpieczenie miejsca operowanego, by nie dopuścić do zakażenia.

Oparzeni wymagają rehabilitacji od pierwszych dni od zdarzenia. Mamy kolejny przykład, bez współpracy pacjent-fizjoterapeuta niczego nie osiągniemy, pacjent musi współpracować z fizjoterapeutą i wykonywać jego polecenia. Ogromny wpływ na proces leczenia ma również żywienie poszkodowanego. Chory musi wiedzieć o konieczności stosowania diety bogatobiałkowej oraz przyjmowania preparatów uzupełniających białko, które jest niezbędne w procesie gojenia ran.

W leczeniu rany oparzeniowej bardzo ważne jest również przestrzeganie zasad aseptyki i lawaseptyki w celu zapobiegania zakażeniom. Dlaczego?

– Zakażenie rany oparzeniowej jest groźnym powikłaniem w leczeniu ran, które wydłuża czas gojenia rany i może wywołać zakażenie ogólne organizmu. Każda rana oparzeniowa jest raną skolonizowaną przez bakterie, natomiast nie w każdej musi rozwinąć się zakażenie. Najbardziej podatne na rozwój zakażenia są oparzenia w których powstała martwica skóry, ponieważ martwe tkanki są idealną pożywką dla drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby, m.in. Acinetobacter baumani, pseudomonas aeruginosa, staphylococcus aureus czy candida albicans.

Co zrobić, aby do niego nie dopuścić?

– Stosujemy dwie metody leczenia: zachowawcze i chirurgiczne. Wskazaniem do zachowawczego leczenia rany oparzeniowej są oparzenia powierzchowne I i IIa, niektóre oparzenia głębokie pośredniej grubości IIb, a także oparzenia mozaikowe pośredniej grubości. Polega ono na stosowaniu lawaseptyki i antyseptyki, które mają za zadanie zapobiegać gromadzeniu się bakterii, wspomagać oczyszczenie rany, a także zapewnić korzystne środowisko gojenia się rany. Rana zostaje wówczas oczyszczona z tkanek martwych za pomocą dermatomu, noża elektrycznego lub lasera.

Jakie natomiast czynniki świadczą o tym, że należy zastosować oczyszczanie chirurgiczne?

– Chirurgiczne opracowanie rany oparzeniowej jest wskazaniem w III i IV stopniu oparzenia. Poszkodowany narażony jest wtedy na utratę krwi podczas zabiegu, dlatego należy zabezpieczyć go w preparaty krwiopochodne. Każda rana III i IV stopnia po wycięciu martwicy wymaga zamknięcia ubytku przeszczepem skóry. Miejsce do pobrania przeszczepu wcześniej jest przygotowane poprzez ogolenie skóry, umycie i dezynfekcję. Ranę oparzeniową oraz miejsce pobrania przeszczepu natłuszczamy oraz odpowiednio zabezpieczamy, poprzez zastosowanie odpowiednich opatrunków.

"Praca przy małym pacjencie z rozległym i głębokim oparzeniem jest dużym obciążeniem psychicznym" - rozmowa z Joanną Piszczek
mgr Joanna Piszczek, pielęgniarka koordynująca we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, członek Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń

No właśnie, ale zarówno dostępność nowoczesnych opatrunków, jak i ogólnie rynek medyczny w Polsce zmienia się. Dlatego jakie znaczenie ma aktualizacja wiedzy przez personel medyczny?

– Zawód pielęgniarki/pielęgniarza wymaga ciągłego rozwoju zawodowego, poszerzania i pogłębiania wiedzy, jak również doskonalenia umiejętności. Są to kluczowe czynniki, które pozwolą na wykonywanie naszego zawodu zgodnie z najnowszymi standardami. Podnoszenie kwalifikacji poprzez samokształcenie, uczestnictwo w konferencjach i zjazdach naukowych pozwala nam na poznanie nowych metod leczenia, innowacyjnych środków i opatrunków, ale również na niezwykle cenną w naszym zawodzie wymianę doświadczeń.

Oprócz wymiany doświadczeń niewątpliwie ważna jest również współpraca w opiece nad pacjentem. Dlaczego jest ona tak ważna?

– Nasz zespół jest zespołem interdyscyplinarnym, w skład którego wchodzą pielęgniarki, lekarze, rehabilitant, psycholog, sanitariuszki szpitalne. Każdy z nas ma równie ważne zadania do wykonania i jest niezbędny w procesie leczenia chorego. Współpraca w zespole efektywnie wpływa na proces leczenia oparzonych.

Czy zapadł Pani w pamięć jakiś szczególny przypadek, którego leczenie ostatecznie zakończyło się powodzeniem?

– Oparzony, którego zawsze będę miała w swojej pamięci to 13 letni chłopiec, który doznał urazu na skutek rozpalania pieca. Wypadek spowodował bardzo duże okaleczenie ciała, blizny, utratę dłoni, wiele przykurczów. Jednak największy uraz, który pozostanie z Nim na zawsze to uraz psychiczny – problemy z akceptacją siebie i lęk przez otoczeniem. Nasi pacjenci potrzebują ogromnego wsparcia, rozmów, potwierdzenia własnej wartości. W naszym Centrum nad poszkodowanymi czuwa Pani psycholog.

Czy każdemu pacjentowi mogą Państwo pomóc?

– Każdy oparzony traktowany jest indywidualnie. Udzielamy pomocy z zastosowaniem wiedzy i umiejętności zdobywanych od Pana Profesora Jerzego Strużyny oraz podczas udziału w konferencjach i zjazdach naukowych w kraju i za granicą. Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc, szczególnie poszkodowanym z głębokim, wielonarządowym oparzeniem, w podeszłym wieku i obciążonych chorobami współistniejącymi.

Przeczytaj także:

320 thoughts on “„Praca przy małym pacjencie z rozległym i głębokim oparzeniem jest dużym obciążeniem psychicznym” – rozmowa z Joanną Piszczek

 1. The magnitude of reduction in blood pressure with amlodipine is also correlated with the height of pretreatment elevation; thus, individuals with moderate hypertension diastolic pressure 105 mmHg to 114 mmHg had about 50 greater response than patients with mild hypertension diastolic pressure 90 mmHg to 104 mmHg viagra for dogs When cancer spreads to another part of the body, it is called metastasis

 2. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 3. Hottie strips for cameraConnie nielpsen nudeFuck viids celebsNeighbour
  cpck wankSllut thumbnailsSex determination in a
  skullBe nudeMard gas ree boow jobsCo-d analBack tranny hardcoreSearch forr sex offenders in neighborhoodFreee sex cclpis
  89Making craft with vintage silverplate flatwareAsian lettuce recipeUk amateur cuntFreee amercan bukkake vidsGay traveel brusselPudaa s cockAnewtt suckBravo eroitic videosStorirs aboiut
  teen suicideOder latin nude link picsIncubs hary snape aphrodisiac eroticJapanese
  grouip sex moviesFreee viddo clips pussy fuckedNudde scene fromm blades
  of gloryVintagye unlimite hydroplaneAdult male modelBargirls tgpShamwow penis pump3 addult password forumsPiccs girls nuyde in showerStrippewr pole home videoWild cherries teen thumbnqil galleryFree amateur porn with previewSusanna hoffs nude
  picsSloppy blolwjob tubne videosFree nudfe picts girlsSexyy ady magic citymp3Sapphyic erotica alissaSecret
  grancma sex videoFreee girls masterbating potn videoSarfah haeussler
  nudesFree adullt greannys photoss galleriesCheeap ssummer camps ffor teensGurrl rides harrd pornTeen duve coversDmination femalle male overSouth east asiian modern literatureGay kansas city therapy maitresseanais Bikini
  espresso girlsEquis nudeVintage poetryEritic cougarFreee download
  sex arqbic 3gpJessejane boobsSydneey opera house nuyde tubeFreee fully ccolthed sex tgp gallieryPennsulvania facial paikn centerStuoid sex tgpPornn tar namwd heatherMen nais
  ddigging sexAdult channels comcastFrree galleries hube titsMilk my cock pornSociaql escort malaysiaJapanese girls never seen cockFrree movie oof mikfs fuckingAsss rimmihg 2008 jerlsoft
  enterprises ltdNaled nurse iin whitre outfitMoost degrading pornWanda nra vikdeo pornoBreast carfinoma metastasisTara scott blonee escortTeeen orzl cumshotBreast cancher
  in lymph node recurrenceBusty teens fuckingImmortal ron fiet 15Unwantdd creampies porn videosTipss for eating
  pussyy videosAsss pictures videosMadison scot teen pornAdut online chat adrult oline chatCathy’s doog iin tthe comic stripFree young erotic storyBestt asian porntubeJadde nyomi marrcela lesbian scene reviewCaetoonp pussyBloog puss inn mouthActresxs inmdian nnude paradiseEroticc
  mind contrkl story archive orestes shakenFilees private ssex vidsRebecca romijn stamos frree nudeCoock shpw offsBeest addult film
  2005Swallowed aan adujlt tooth60 s porn vidsWhhy gaay marage iis wrong phdAsiaan huge
  breawt video clipsBare boobs private picsBig women performing orazl sexNsfww videwo amateur desiLaurra bush transgenderDied redd teenTv ratings teensLindsqy lohan nude vidso nnew
  yorkI love swallowiong mmy boyfrijends cumOutoor sexTordent tortre xxxSpaish gayy slangFuumy ass hellHeidi wheeler nue picturesSeexy spanish maidsSeex
  painNudde island escortSt patricks daay shockoe
  bottomNakd deamsJimmey kimmel fuckingIndependcent escortt missouriSexxy photos real world
  new orleansSexx stories astrdCosta rica erotjc guidesFamopus impson xxxVoyur
  pictures off aked womanStraapon femdom butt plugsFemale masturbation while commutingWomen who orgasm with small penisAsian recipe tofuThee naked brothers band
  nakedBig boob’s paradiseSexxy older mipfs pussyUndeer
  myy skirt breast tightDasha’s sex tourWord sex guideBonus hentaiBreas from
  leakingCaamp leadershhip nudiist youthDickk gaughan tabsBreast cancer wapk in montrose coMouth dildo camJejnifer anisttons sexBllowjob liud hotYoour
  amateur matture pornThee girls nsxt door nudfe galleryHi
  ssexy womanA teen looking for a jobUranys hentaiGay cammping
  in michiganWoken eld hostage ffor ssex xxxxIm not gay i just wksh i wereFoot bttom freezer refrigerator2006 artss
  asia champiolnship martialGarlic vaginal dischargeMatu freee sexPunching titsWommen lingerie sexAdult hockey league minesota wildDo women like podn videoWhjte
  stuff under foreskin oof penisMonster dildos 04Black big tit pirn starsNina merxedez boobsParris hilton nude
  moviesMale shorts fetishBlck shemale movie galleriesGuttierez nakedSexy old ranniesDooor bottom insetCubby women forAduot correctuon crossbitee inFree aadult fantasy
  sitesErros bedHelmet geiha to goBeest phhoenix trabny
  clubsReflctive stripsJap beautties nakedNubian milff picsWoods red head titsTaking nde photoOlld fattty bbwO pee
  chee jaromir jagrAsian lesbian floggingWide oplen cubt fucking videosFreee teens after gym
  videoHot sexyy fiirst timne teensHoot picture sex videoPeee shes takingDwarves
  fuckExtreme cum chuggingPornography addicition dopamineAnna nihole beast implantGayy right marriagesHartford lesbianBikini line photos freeSoccer seex xvideosUk nake sportsHandjolb
  ass freeonesTransbestite escdort brightonPooem titeed
  see itt throughVintage theodolite

 4. Family guuy sexx tooFreee video girls sex partyVintage ibanez tube kingTraier tenns xxxCryng
  painful fuckHeath ledger nude deathPornwtars lie iit
  biig savannahBrandi belle nude photosAsikan gameshow sexWeapon of
  asss destruction 2 gaugeSexx zen a buhllet in tthe headBisexual
  escott agenciesFilipinos gay moviesBangiun whiote
  toght assDanicia patrick bikiniLaundrry nakedAmsterdam stripper barr camsBilly mwdison pornBabies
  lactse intolerant breastPlump wojan pissig videosAnie girls fucked bby tentcalesZont breasst cancer walk keey westAmaateur grou masturbationHoot
  housewivess milfFreee movfie small teeen tit xxxSims nudde hackBi boobedNked ziey 101 boobsThhe temporary
  virginBig hairy pussy picBit tits on teensEscorts inn centurion soujth africaCock thiesf
  dildoAlide in wonderland party pornAnnal sexx russian teen videops freeIsla fischer nudeHeart bikini
  topDisgusting gay pornFree nude brazilian fit babesNott bleeding after losing youur virginityWorld
  wwar ii destroyr escortsBig bow cocdk job videoChatroulettfe seex picturesItalian womazn fucking4
  virgin nudistIndian stories xxxTeenie sex videos freeSex dsorder stressFemale sexcual dysfunction doctorsSexy wett tshirt video 90’s softcore movies
  Zhhang yu sex tawpe torrentBigfooot sex movieNuese andd mawle chbest nude
  picsEary sexx magazinesSexual predators iin west palm beachFaciall
  manhattan photoBlowjob on a couchAdult thong galleriesNurist family partysNicee fuickable assJacki zembron nudeInsurance gaysSafee porn sites like pornhubAnnal
  ffist christRomeo laeon nudeBlogg andd zane fucksTale off pussyy
  torturePottdry barn teenns onlinee couponsHardcore sexpartyVintage seaars hihh
  chairWorkpace sexuhal harrassment laws in spanishCating hairyChhat free lesbia linne phoneAsian garliic shrimpp recipeLalouisae gayCockk
  hardd retroSelewna gomez red bikiniAvril lvigne naked bodyAmteur aian free
  pornAnal secretsBlack explkoited princes teenSeducfive big titsXxxx cream piee surprisePalo alto fzcial peelYmcca golden strip branchShort haifed bllone slutsCowgirls fuckingVoluptuoous stripperSpray aircrafft
  paaint stripperAsian feeminine girls ladyboyBuffaoo rock bottles vintagePoolk county oregon sexx predatorsLacii peterson bikini picturesLook att womjen breas thatfs fat and blackGayy boyys uck adults pornFree dreww baqrrymore nakedFree teen asan poen movie galleriesBuddyy icons and yankeers suckFrree gay anal cumshot
  videosHoot aian oily sexBreast lversCoock rings giod oor badVagunal doalator setLugar gay b bCruxifix masturbationSexuaal arousal thins to ddo tto a personBloknde
  hott suckBoody contest photo sexy voyeur webLesgian seduces brideBb brifitte ssex tapeOmron thnumb wheelTwoo girls sexx storiesPunk bajd cheap sexRaven sympne sexy picturesAdulpt dog
  chewingTeendreams hardcoreErotic model posesBlake riley fuckingMasturbate correctlyConaay ar sex
  toysFucked when drunkLass vegaws adullt strip barsSenior
  teern searchMature mobile see videosSpontaneous orgasm dayFoor
  his assholeI want tto bbuy smll condomReeat seex with hpvv infected personCamm chat
  cruish live ssex sey showLesbin match datingPolljana porn picDrunken college orgyPunk girl eroticLoong white
  dickSlave women and homosexualsTxtt virgin girlDiip strip wolverhamptonBoy haing seex witgh mumAtk lesbianTooni braton nudeKateeina threesomeCocck make other ailor sailir ship suck that theirFaat grl leys dog lick pussy4 cubes
  porn site freeFucking bouncding breatsHardcfore pporn pixAsioan market tampa floridaEstate agents devon charles
  bottomErotic transformayion hynpnois femaleYoung swoss escortHott sexy assHoot sex with asianTeeen fuccking horde
  pornCarttoon star war xxxTeenn with 8 incfh cockWomeen sex with donPam anderdson boatt sexx sceneBlack teedn mothersVivid hardcoreJessica rabbit nude dollFemdom hamd job
  pokrn tubeLastt kunoichhi epp 2 hentai movieFree adut movies lpXxx frewe porn pics nno emailCharacter download
  hentai mugenCrate vintage 20Straightjacket
  big breastWww sex position comHoreds blowjobFree ebony xxx massage cuum videosNudee female mokuntian bikerNature latexSexy yoga poseHartdcore tranny groupBannesd prn movieBluee bbat stripPink
  baby shower latex balloonsWomen who mastuurbate piccs and
  vidieosFree streaming porn rachel steeleAdult asaswa cafce continued pave webPics wojen nuyde sexSexx films onn
  nettlix streamingWestcoast + pornWebcam live free nudeUnkmown teenFree sex
  pics ordinry girls1998 foord escort lxx belt diagramRevieews off
  pittsburgh escortsErotic derriereGay experiencesTubbe 8 small boobsBabilon girls escortVirgin island poisonous fish guideCockk man owwn suckingFree tught asin videosTaboo moother fucking sonDixie boobGay muscled jerkig off cumSex love sencesCute skinny conic
  fann nude gallery

 5. Great V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 6. You are so awesome! I don’t suppose I have read through something like that before.
  So great to find somebody with unique thoughts on this subject matter.
  Seriously.. thank you for starting this up. This
  web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 7. Good day I am so grateful I found your weblog,
  I really found you by error, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read more, Please do keep up the awesome job.

 8. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d
  like to send you an email. I’ve got some suggestions for
  your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it grow
  over time.

 9. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my
  mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful blog!

 10. Howdy! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My blog looks weird when viewing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 11. I do not even know how I stopped up right here, however I assumed this submit was good. I don’t realize who you’re however definitely you are going to a well-known blogger in case you aren’t already 😉 Cheers!

 12. An fascinating dialogue is worth comment. I think that it’s best to write extra on this matter, it might not be a taboo subject however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 13. I think this is one of the most vital information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 14. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Fantastic work!

 15. You really make it appear really easy along with your presentation however I find this matter to be really something which I
  feel I would by no means understand. It sort of feels too complex and extremely broad for me.
  I am having a look forward for your next post, I will try to get the dangle of it!

 16. When someone writes an article he/she retains the idea of a user in his/her mind that how
  a user can be aware of it. So that’s why this paragraph is great.
  Thanks!

 17. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to
  write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Thanks!

 18. Hello there I am so glad I found your blog page, I really found you by accident, while I was searching on Aol for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

 19. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire
  out a designer to create your theme? Outstanding work!

 20. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and
  starting a new initiative in a community in the same
  niche. Your blog provided us beneficial information to
  work on. You have done a wonderful job!

 21. I simply needed to say thanks once more. I do not know the things I would’ve taken care of without those concepts shown by you concerning that subject. Entirely was a traumatic case for me personally, but taking note of the very specialized approach you treated it forced me to cry for happiness. I am happier for the help and in addition trust you find out what a powerful job you happen to be undertaking training many people via your site. I am certain you’ve never come across any of us.

 22. I would like to thank you for the efforts you’ve put
  in writing this blog. I’m hoping to view the same high-grade content by you later on as well.

  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 23. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 24. I actually wanted to post a quick word to be able to thank you for all the lovely tricks you are placing at this website. My time-consuming internet lookup has at the end been paid with wonderful details to go over with my family and friends. I 'd admit that we readers actually are extremely blessed to exist in a magnificent site with very many outstanding individuals with helpful guidelines. I feel truly privileged to have come across your webpage and look forward to tons of more amazing times reading here. Thanks once again for a lot of things.

 25. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your
  intelligence on just posting videos to your site when you could be
  giving us something enlightening to read?

 26. Hi there, I discovered your site by the use of Google at the same time
  as searching for a similar topic, your site came up,
  it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate for those who
  continue this in future. Many people will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 27. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I
  recieve four emails with the same comment. Is there a
  way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 28. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers

 29. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over
  that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this
  increase.

 30. I always used to study article in news papers but now
  as I am a user of internet therefore from now I am using net for content, thanks to web.

 31. Thanks for another excellent post. Where else could anybody get that kind of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 32. Good day very cool website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds also…I’m glad to search out so many helpful information right here in the submit, we need develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.

 33. After checking out a handful of the blog posts on your blog, I honestly like your technique of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know your opinion.

 34. Howdy very nice web site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds also?KI’m glad to seek out numerous helpful info here within the publish, we want develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.