Eksperci z Belgii opracowali inteligentny opatrunek, który określi rodzaj rany w kilka sekund
Newsy Obok slidera Opatrunki

Eksperci z Belgii opracowali inteligentny opatrunek, który określi rodzaj rany w kilka sekund

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z belgijskich uniwersytetów pracują nad stworzeniem „inteligentnego opatrunku”, który w zaledwie w kilka sekund wskaże rodzaj rany, jej stopień nawodnienia i zakwaszenia. Dzięki temu określone zostanie wymagane leczenie. Dzięki zastosowaniu go u pacjentów z ciężkimi ranami, możliwe będzie niezwłoczne zlecenie terapii komórkami macierzystymi, które skrócą czas zabliźniania z 30 do 10 dni.

– Pomiar dokonywany będzie przez płynne kryształy. Dzięki informacji o temperaturze, określonej kolorem na opatrunku, będziemy mogli określić stan skaleczenia – powiedziała Vanja Misković z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli.

Jak dodała Nefele Giarratana, biotechnolog z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, „takie komórki pobrane od pacjentów muszą zostać szybko wykorzystane, dlatego angażujemy w to roboty, by przyspieszyć proces i sprawić by był skuteczniejszy.”

Wsparcie NATO w finansowaniu procesu opracowania „inteligentnego opatrunku”

Tak połączone ze sobą technologie trafią pierwotnie do wyposażenia szpitali wojskowych. Z uwagi na to, że opatrunki byłyby przydatne na froncie wojennym, prace nad nimi finansuje m.in. NATO.

– Ta technologia pomoże we wczesnym wykryciu u wojskowych czy cywilów takich ran, których leczenie jest nieuchronne i dzięki temu może przyczynić się do ograniczenia śmiertelności – dr Eyup Turmus, przedstawicielka NATO.

Zainteresowana opatrunkiem jest również Europejska Agencja Kosmiczna

– W czasie ataków w Europie, najpierw w Paryżu, a potem w Brukseli zrozumieliśmy, że taka technologia może pomóc w awaryjnych sytuacjach, ale również w czasie dalszego leczenia pacjenta, pozostającego w domu, czyli jako część telemedycyny – dodał dr Carlo Saverio Iorio, szef projektu badawczego.

Źródło: polsatnews.pl

Przeczytaj także: Poczucie godności u pacjenta z ranami przewlekłymi. Jak je zapewnić i dlaczego jest tak ważne? [WYWIAD z Anetą Zymon]

1 695 thoughts on “Eksperci z Belgii opracowali inteligentny opatrunek, który określi rodzaj rany w kilka sekund

  1. What side effects can this medication cause? Read now.
    ivermectin nz
    drug information and news for professionals and consumers. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

  2. п»їMedicament prescribing information. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
    canadian drug prices
    Definitive journal of drugs and therapeutics. Some are medicines that help people when doctors prescribe.