Newsy Nowe technologie Opatrunki Pod sliderem

Efektywniejsza produkcja celulozy bakteryjnej

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego poszukują sposobu na wydajniejsze wytwarzanie celulozy bakteryjnej. Wyniki ich badań mogą się przyczynić do rozwoju terapii ran przewlekłych i oparzeń.

Nowa metoda produkcji

Zespół naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego opracował nowatorską metodę produkcji biocelulozy, która jest efektywniejsza i mniej obciążająca finansowo niż dotychczas stosowane technologie.

Naukowcy z ZUT skonstruowali bioreaktor wyposażony w generator wirującego pola magnetycznego. Urządzenie stymuluje komórki celulozy bakteryjnej do wzrostu i pobudza ich aktywność metaboliczną. Dzięki temu namnażanie komórek przebiega w wydajniejszy sposób, a cały proces produkcji jest bardziej efektywny. Stwarza to możliwość rozszerzenia produkcji na skalę przemysłową.

Wiele zastosowań

Celuloza bakteryjna to nanobiomateriał wytwarzany przez niepatogenne bakterie z gatunku Komagataeibacter xylinus, które występują naturalnie w środowisku. Ten biomateriał wykazuje specyficzne właściwości mechaniczne, fizyczne i biologiczne, które umożliwiają efektywne wykorzystanie go w wielu dziedzinach medycyny, takich jak leczenie ran i implantologia.

Celuloza bakteryjna charakteryzuje się wysoką biozgodnością i nie pobudza reakcji systemu immunologicznego. Nie jest cytotoksyczna, a ponadto stymuluje wzrost komórek.

Dzięki zdolności szczelnego przylegania do powierzchni i wysokiemu stopniowi uwodnienia opatrunki na bazie celulozy bakteryjnej mają właściwości łagodzące ból i zapewniają pacjentowi komfort podczas zmiany opatrunku. Dużą zaletą jest również porowatość biomateriału, która w przypadku stosowania go w formie opatrunku umożliwia utrzymanie wymiany gazowej pomiędzy raną a środowiskiem zewnętrznym. Opatrunki na bazie celulozy bakteryjnej wpływają na skrócenie czasu leczenia rany, przyspieszają proces jej gojenia i ograniczają ryzyko wystąpienia powikłań takich jak infekcje.

Dzięki zastosowaniu wirującego pola magnetycznego możliwe jest modyfikowanie właściwości fizyko-chemicznych celulozy bakteryjnej pod kątem optymalniejszego zastosowania w biomedycynie. Dzięki ekspozycji na pole magnetyczne zmianie mogą ulec właściwości wodne celulozy (zdolność do pochłaniania i utrzymania wody). Zmodyfikowany w ten sposób materiał znajduje zastosowanie w produkcji wysokochłonnych opatrunków wykorzystywanych w terapii ran o szczególnie dużym wysięku.

Ze względu na znaczną wytrzymałość mechaniczną, plastyczność i rozciągliwość celuloza bakteryjna może także znaleźć zastosowanie w implantologii. Wszczepy z celulozy bakteryjnej mogą być produkowane w dowolnych kształtach, dzięki czemu nadają się między innymi do stosowania jako protezy chrząstek, uszu, nosa i naczyń krwionośnych. Badania laboratoryjne wskazują na dobrą tolerancję implantów celulozowych i przyspieszenie regeneracji nerwów obwodowych.

Celuloza bakteryjna może także być wykorzystywana w produkcji medycznych materiałów kompozytowych, wykorzystywanych np. do regeneracji ubytków kości z powodu osteoporozy.

Źródła: http://naukawpolsce.pap.pl/, https://biotechnologia.pl/

Przeczytaj także: Przetoki – główne rodzaje i etiologia

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Biomedyczne zastosowanie bakteryjnej celulozy

15 thoughts on “Efektywniejsza produkcja celulozy bakteryjnej

  1. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained.

    Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
    I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
    Too cool!

  2. |When it comes to hair accessories, there are millions of options available. Hair accessories are things like hair bows, headbands and ponytail holders, but they also include hair extensions. An arsenal of hair accessories makes it easier to look great every day–no more bad hair days! The real benefit here is that you can make a quick little accessory change and completely change your entire look! You can go from a sporty look with your hair pulled back to a classier look with one accessory change. If you’re going out for the night, pick a headband that goes with the outfit you’re wearing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.