Leczenie ran Newsy Obok slidera Opatrunki Wywiady

Dobór specjalistycznego opatrunku ważny dla sukcesu terapii. Wywiad z mgr Sylwią Rogowską i case study

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Mgr Sylwia Rogowska, specjalistka pielęgniarstwa opieki paliatywnej, wykładowczyni Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, osoba z wieloletnią praktyką w leczeniu ran,  wyjaśnia najważniejsze zasady postępowania z trudnymi przypadkami ran, w których występują różnorodne problemy terapeutyczne, takie jak obecność martwicy, obfity wysięk lub zakażenie.

Co zrobić, jeżeli mamy do czynienia z raną silnie zanieczyszczoną, w której występuje tkanka martwicza i włóknik?

Rany zanieczyszczone to takie, w których faktycznie są martwe tkanki, martwica rozpływna, włóknik, a także patogeny, mogące tworzyć biofilm. Dlatego w opiece nad takimi ranami najważniejsze jest ich oczyszczanie. Proces oczyszczania jest wpisany w strategię TIME i można go wykonać na wiele sposobów. Jednakże bez względu na to którym z nich się posługujemy, zawsze warto zadbać o właściwe środowisko w łożysku rany, aby usprawnić proces leczenia, dzięki czemu oszczędzamy czas, nie tylko ten spędzony fizycznie nad usuwaniem z rany martwych tkanek, ale także całkowity czas leczenia. Można to osiągnąć zabezpieczając ranę nowoczesnym, odpowiednio dobranym do potrzeb rany opatrunkiem, który szybko zapanuje nad fazą oczyszczania i dzięki temu wprowadzi ranę do kolejnego etapu jakim jest faza ziarninowania.

Jaki opatrunek należy wybrać w takim przypadku?

Ze swojego doświadczenia mogę polecić UrgoClean Ag. Opatrunek ten oczyszcza ranę z martwych szczątków tkankowych i patogenów dzięki włóknom poliabsorbcyjnym, które pokryte są macierzą lipidokoloidową i jonami srebra. Jest to połączenie, które pozwala bardzo skutecznie usunąć z ran nawet zwłókniałą tkankę martwiczą. Po założeniu UrgoClean Ag, już przy kolejnej zmianie rana jest wilgotna i mniej czasu zajmuje przygotowanie jej do oczyszczania. To oczyszczanie włóknami poliabsorbcyjnymi w połączeniu z działaniem przeciwdrobnoustrojowym jonów srebra jest nieraz tak mocne, że rana nie zdąży znacznie zmienić swojego rozmiaru, natomiast jej obraz zmienia się diametralnie. Widać jak ten opatrunek oczyszcza – nawet taką zwłókniałą tkankę martwiczą. Zmienia się wówczas charakter rany, widać jak szybko przechodzi ona na zupełnie inny poziom. Można zauważyć jak brzegi rany zaczynają pracować, widać nie tylko świeży naskórek, ale także jak stabilizuje się tkanka.

Dużym wyzwaniem w leczeniu ran jest biofilm. Rany, w których występuje warstwa biofilmu, goją się opornie, w niektórych przypadkach proces gojenia może być nawet całkowicie zahamowany. Dodatkowym utrudnieniem może być oporność bakterii na antybiotyki. Jak Pani radzi sobie w takich przypadkach?

Biofilm może być obecny w ranie nawet jeżeli jest ona opracowywana zgodnie ze strategią TIME, co niestety często się zdarza. Po mechanicznym oczyszczeniu rany, już po 24 godzinach biofilm formuje się na nowo. Ważne aby ten proces odtwarzania się biofilmu skutecznie zahamować. Na rynku dostępne są jednak opatrunki, które doskonale sobie radzą w takich sytuacjach i UrgoClean Ag do nich należy. Opatrunek ten dzięki specyficznej budowie sprawia, że jony srebra bardzo głęboko wnikają w głąb rany i działają przeciwdrobnoustrojowo nawet na oporne szczepy bakterii, takie jak MRSA, VRE czy ESBL. Opatrunek ten bardzo dobrze rozpuszcza i ściąga biofilm, a jednocześnie przeciwdziała jego odbudowie. Poza tym UrgoClean Ag jest stabilny w ranie, umie się dopasować. Jak chwyci wilgoć z rany – to dopasowuje się do łożyska i nie odstaje, w związku z tym pomiędzy powierzchnią rany a opatrunkiem nie ma pustych przestrzeni, w których biofilm mógłby się zbierać.

Jak poradzić sobie z raną, która bardzo obficie się sączy? Jakie problemy pielęgnacyjne i terapeutyczne może stwarzać obfity wysięk?

W ranach z obfitym wysiękiem może wystąpić problem z odpowiednim zaopatrzeniem rany. Wiele opatrunków pod wpływem dużej ilości wydzieliny może spływać z rany albo się przesuwać. Zarządzanie obfitym wysiękiem może być trudne również z tego powodu, że nie każdy opatrunek umożliwia obserwowanie, ile wydzieliny zostało wchłonięte. W swojej praktyce na tego rodzaju rany stosuję zazwyczaj opatrunek UrgoClean Ag, ponieważ pozwala mi on skutecznie radzić sobie z tymi problemami. Nie przesuwa się po ranie niezależnie od ilości wysięku, zostaje w miejscu zastosowania. W przypadku ran z obfitym wysiękiem, wydzielina przechodzi pionowo do góry, do kolejnego opatrunku. Co ważne, struktura opatrunku umożliwia mi też obserwowanie, ile jest tej wydzieliny. Dzięki temu wiem, jak długo opatrunek może na ranie zostać, a ja mogę określić kiedy należy dokonać zmiany. Dla mnie jest to informacja, czy muszę jechać do pacjenta, czy opatrunek może zostać na kolejny dzień. W czasach epidemii to szczególnie ważne.

Kolejny problem terapeutyczny w leczeniu ran to dolegliwości bólowe pacjenta, które mogą się nasilać zwłaszcza podczas zmiany opatrunku. Jakie stosuje Pani metody, by zwiększyć komfort pacjenta w trakcie leczenia rany?

Trzeba zwrócić uwagę, że obniżony komfort pacjenta wiąże się nie tylko z dolegliwościami bólowymi. Bardzo często rana w fazie oczyszczania jest zainfekowana, co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, a to poza uczuciem dyskomfortu wywołuje u pacjentów także wstyd i niechęć do otoczenia. Dlatego w leczeniu trudno gojących się ran należy wybierać opatrunki, które tworzą optymalnie wilgotne środowisko w łożysku rany, dzięki czemu obniżają dolegliwości bólowe pacjenta, takie jak na przykład opatrunki w technologii lipidokoloidowej (TLC).

Dlaczego dobór opatrunku jest w tym przypadku istotny?

Istotne jest zastosowanie optymalnie działającego opatrunku, ponieważ ważny jest nie tylko sam moment jego zdejmowania, ale także komfort chorego w trakcie procesu leczenia pomiędzy kolejnymi zmianami opatrunku. Wiadomo – najlepiej aby opatrunek zdjąć z rany w sposób  bezbolesny i atraumatyczny, bez uszkadzania nowopowstałej ziarniny. UrgoClean Ag jest zbudowany w taki sposób, że nie przykleja się do rany, dzięki czemu można go bezboleśnie usunąć. Pacjent nie musi się obawiać, że zmiana opatrunku będzie nieprzyjemna, bolesna, zachowuje komfort psychiczny. Ponadto UrgoClean Ag pochłania nieprzyjemny zapach z rany. Ma to związek z jego działaniem oczyszczającym i przeciwdrobnoustrojowym, o którym wspominałam wcześniej.

Czy może Pani przytoczyć przypadek z własnej praktyki, który stanowił dla Pani wyzwanie terapeutyczne?

Opiekowałam się 72-letnią pacjentką, która była osobą mieszkającą samotnie. Na nogę spadło jej wiaderko z węglem. Zaczęło się od małej ranki, która stopniowo się powiększała. Pojawił się nieprzyjemny zapach, obfity wysięk, znaczne dolegliwości bólowe. W ranie widoczny był biofilm w dużej ilości.

Case study mgr Sylwii Rogowskiej

1. Początkowo niewielka rana zaczęła się powiększać, pojawił się biofilm, nieprzyjemny zapach, obfity wysięk i ból.

Zaleciłam stosowanie opatrunku UrgoClean Ag ze względu na jego działanie antybiofilmowe i oczyszczające. Opatrunek dobrze dopasował się do łożyska rany, nie pozostawiając pustych przestrzeni, w których mógłby odbudowywać się biofilm bakteryjny. Zmiany opatrunku następowały co 2 dni. Brzegi rany zabezpieczałam dodatkowo preparatem Ocentenilin Gel. Przy każdej zmianie opatrunku rana była przeze mnie oczyszczana za pomocą gąbki WoundPad.

2. Ze względu na dużą ilość biofilmu zastosowałam UrgoClean Ag, który dobrze dopasował się do rany nie pozostawiając pustych przestrzeni w których mógłby się odbudować biofilm bakteryjny.

3. Po każdym zdjęciu opatrunku ranę oczyszczałam gąbką WoundPad.

Opatrunek UrgoClean Ag całkowicie spełnił moje oczekiwania tak w zakresie działania oczyszczającego, jak i kontroli infekcji. Pomimo intensywnego sączenia opatrunek utrzymywał się na ranie, nie przesuwał się, a wydzielina nie rozlewała na brzegi rany i nie powodowała ich maceracji.

4. UrgoClean Ag utrzymywał się na ranie, nie przesuwał się, a wydzielina nie rozlewała się na brzegi rany dzięki czemu uniknęliśmy maceracji.

5. UrgoClean Ag dobrze dopasował się do rany nie pozostawiając pustych przestrzeni w których mógłby się odbudować biofilm bakteryjny.

6. Już po 3-4 zmianach opatrunku widoczne były efekty oczyszczającego i przeciwdrobnoustrojowego działania opatrunku UrgoClean Ag.

Już po kilku, 3-4 zmianach opatrunku widoczne były efekty działania oczyszczającego, ponieważ rana zaczęła się wypełniać zdrową ziarniną, zmniejszyły się również dolegliwości bólowe pacjentki.

Rana uległa całkowitemu wygojeniu. W trakcie całego leczenia pacjentka była bardzo zadowolona z efektów, z braku bólu przy zmianach opatrunków, a także z wyglądu skóry, która była elastyczna i napięta.

Skuteczność opatrunku UrgoClean Ag

została udowodniona w badaniach klinicznych

Referencje:

1. UrgoClean Ag, data on file, 2014
2. Desroche N., et al., Characterization of the antimicrobial spectrum and anti-biofilm activity of a new silver-containing dressing with poly-absorbent fibres and antimicrobial silver matrix. Poster EWMA 2016.
3. Bartoszewicz M., Banasiewicz T., Bielecki K. i wsp. Zasady postepowania miejscowego i ogólnego w ranach/owrzodzeniach przewlekłych objętych procesem infekcji. Forum Zakażeń 2019;10(1): 1-30
4.Bartoszewicz M., Junka A., Dydak K., Fijałkowski K. Ocena skuteczności opatrunku UrgoClean® Ag względem form biofilmowych patogenów ran przewlekłych. Leczenie Ran 2018;15(2):45–50
5.Dalac S., Sigal L., Addala A., et al Clinical evaluation of a dressing with poly-absorbent fibres and a silver matrix for managing chronic wounds at risk of infection: a non comparative trial. J Wound Care, Vol 25, No 9,  September 2016
6. Desroche N. et al., Comparison of in vitro anti-biofilm activities of a new poly-absorbent dressing with a silver matrix and a silver-containing CMC dressing. Poster EWMA May 2017

Artykuł powstał we współpracy z firmą Laboratoria Polfa Łódź Sp. z o.o. 

131 thoughts on “Dobór specjalistycznego opatrunku ważny dla sukcesu terapii. Wywiad z mgr Sylwią Rogowską i case study

 1. W swojej pracy zawodowej, jestem pielęgniarką środowiskową ale i w środowisku własnego domu, moja mama cierpi na owrzodzenie podudzi już od jakiegoś czasu opatrunki typu Urgo Clean Ag, Urgo Tul są podstawowym wyposażeniem mojej torby pielęgniarskiej, stosuje je co przynosi pozytywne efekty w leczeniu ran

 2. Wonderful goods from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you are simply too fantastic. I really like what you have obtained right here, really like what you’re stating and the way in which in which you say it. You’re making it entertaining and you still care for to stay it wise. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 3. Clinical safety and efficacy of Kanglaite Coix Seed Oil injection combined with chemotherapy in treating patients with gastric cancer pastillas viagra Five databases, MEDLINE Pubmed, Web of Science, Scopus, EMBASE and Cochrane Central Register of Controlled Trials CENTRAL, were searched to detect potentially relevant randomized clinical trial, involving adults with periodontitis

 4. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 5. I do enjoy the way you have framed this specific situation plus it really does supply me some fodder for consideration. Nevertheless, through what precisely I have witnessed, I just simply hope as other reviews pile on that folks keep on issue and in no way start on a tirade associated with the news du jour. Anyway, thank you for this outstanding piece and although I do not concur with this in totality, I respect your standpoint.

 6. you’re in reality a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a excellent activity on this subject!

 7. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is really irritating. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 8. I’ve been browsing on-line more than three hours as of late, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It¦s beautiful worth sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the net will be much more helpful than ever before.

 9. Thank you for another informative site. The place else may I get that type of info written in such a perfect way? I’ve a challenge that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 10. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Great job.

 11. Aw, this was a really nice post. In idea I want to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and on no account seem to get something done.

 12. I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 13. Good post. I learn one thing more challenging on totally different blogs everyday. It would at all times be stimulating to learn content material from different writers and practice just a little something from their store. I’d want to make use of some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link in your net blog. Thanks for sharing.

 14. Sight Care is a daily supplement proven in clinical trials and conclusive science to improve vision by nourishing the body from within. The Sight Care formula claims to reverse issues in eyesight, and every ingredient is completely natural.

 15. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 16. Cortexi is a completely natural product that promotes healthy hearing, improves memory, and sharpens mental clarity. Cortexi hearing support formula is a combination of high-quality natural components that work together to offer you with a variety of health advantages, particularly for persons in their middle and late years. Cortex not only improves hearing but also decreases inflammation, eliminates brain fog, and gives natural memory protection.

 17. Boostaro increases blood flow to the reproductive organs, leading to stronger and more vibrant erections. It provides a powerful boost that can make you feel like you’ve unlocked the secret to firm erections

 18. Puravive introduced an innovative approach to weight loss and management that set it apart from other supplements. It enhances the production and storage of brown fat in the body, a stark contrast to the unhealthy white fat that contributes to obesity.

 19. FitSpresso stands out as a remarkable dietary supplement designed to facilitate effective weight loss. Its unique blend incorporates a selection of natural elements including green tea extract, milk thistle, and other components with presumed weight loss benefits.

 20. Prostadine is a dietary supplement meticulously formulated to support prostate health, enhance bladder function, and promote overall urinary system well-being. Crafted from a blend of entirely natural ingredients, Prostadine draws upon a recent groundbreaking discovery by Harvard scientists. This discovery identified toxic minerals present in hard water as a key contributor to prostate issues.

 21. Dentitox Pro is a liquid dietary solution created as a serum to support healthy gums and teeth. Dentitox Pro formula is made in the best natural way with unique, powerful botanical ingredients that can support healthy teeth.

 22. Nervogen Pro, A Cutting-Edge Supplement Dedicated To Enhancing Nerve Health And Providing Natural Relief From Discomfort. Our Mission Is To Empower You To Lead A Life Free From The Limitations Of Nerve-Related Challenges. With A Focus On Premium Ingredients And Scientific Expertise.

 23. TerraCalm is an antifungal mineral clay that may support the health of your toenails. It is for those who struggle with brittle, weak, and discoloured nails. It has a unique blend of natural ingredients that may work to nourish and strengthen your toenails.

 24. SonoVive™ is an all-natural supplement made to address the root cause of tinnitus and other inflammatory effects on the brain and promises to reduce tinnitus, improve hearing, and provide peace of mind.

 25. The Quietum Plus supplement promotes healthy ears, enables clearer hearing, and combats tinnitus by utilizing only the purest natural ingredients. Supplements are widely used for various reasons, including boosting energy, lowering blood pressure, and boosting metabolism.

 26. GlucoBerry is one of the biggest all-natural dietary and biggest scientific breakthrough formulas ever in the health industry today. This is all because of its amazing high-quality cutting-edge formula that helps treat high blood sugar levels very naturally and effectively.

 27. Kerassentials are natural skin care products with ingredients such as vitamins and plants that help support good health and prevent the appearance of aging skin. They’re also 100% natural and safe to use. The manufacturer states that the product has no negative side effects and is safe to take on a daily basis. Kerassentials is a convenient, easy-to-use formula.

 28. AquaPeace is the most in-demand ear health supplement on the market. Owing to its natural deep-sea formula and nutritious nature, it has become an instant favorite of everyone who is struggling with degraded or damaged ear health.

 29. ReFirmance is an outstanding lift serum that highly supports skin firmness and elasticity, smooths the presence of wrinkles, and provides deep rejuvenation properties.

 30. What i do not understood is actually how you are not really a lot more well-appreciated than you might be now. You’re so intelligent. You realize therefore significantly in the case of this matter, made me in my view imagine it from so many numerous angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it is something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time handle it up!

 31. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 32. Thanks , I have recently been looking for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon till now. However, what about the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 33. I simply could not leave your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard info an individual provide on your guests? Is gonna be back steadily in order to check out new posts.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.