Czym jest i na czym polega mobilizacja blizny?
Blizny Newsy Obok slidera Wywiady

Czym jest i na czym polega mobilizacja blizny?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Mobilizacja blizny jest tylko jednym z licznych sposobów prowadzenia terapii blizn. Polega ona na jej mechanicznym odkształcaniu z pomocą rąk terapeuty, specjalnych przyborów terapeutycznych lub przyrządów – wyjaśniła w rozmowie z Forum Leczenia Ran Katarzyna Młotek, fizjoterapeutka, naturoterapeutka oraz instruktor autorskiego szkolenia w zakresie terapii blizn – Integracyjna Terapia Blizn.

Forum Leczenia Ran, Natalia Janus: Czy każda blizna może być poddana takiej terapii?

Katarzyna Młotek: Manualna terapia blizny jest wykonywana przede wszystkim wtedy, kiedy mamy zaburzoną przesuwalność tkanki powstałej w procesie reparacji, czyli samej blizny, bądź często również tkanek okolicznych. Terapia ta ma na celu w możliwe jak największym stopniu przywrócić odkształcalność tkanek w porównaniu do stanu sprzed powstania uszkodzenia.

Nie każda blizna może być poddana tego rodzaju terapii, ale też nie każda blizna takiej terapii potrzebuje. Ważne żeby umieć ocenić stan blizny, aby zdecydować jaki rodzaj terapii będzie najważniejszy.

Jakie są ogólne przeciwskazania do terapii blizn?

– Nie mobilizujemy blizn przy obecności przeciwskazań ogólnych do terapii, czyli w przypadku występowania gorączki, ostrych stanów chorobowych, ale także m.in. w przypadku skóry pergaminowej, przy intensywnych przerostach blizn w fazie proliferacji, przy zbytniej bolesności odczuwanej przez pacjenta.

Ponadto przeciwwskazaniem do terapii blizn będą problemy z gojeniem blizny świeżej (rozejściem blizny, sączeniem płynów z blizny), kiedy obecne są jeszcze strupy lub szwy, po zażyciu mocnych środków przeciwbólowych, w zespole Sudecka, stosowaniu silnych leków przeciwkrzepliwych czy w ciężkim przebiegu cukrzycy.

Ile trwa skuteczna mobilizacja blizny i od czego zależy?

– Trudno jest określić jednolicie czas przeprowadzania takiej terapii, ponieważ każda blizna ma inną historię, każdy pacjent ma indywidualne predyspozycje, które będą wspierać reparację uszkodzonej części ciała lub ją utrudniać. Przy bliznach świeżych manualna terapia blizn może pomagać szybciej, ponieważ krótki był czas, aby powstałe sklejenia- zwłóknienia się utwardziły. Wtedy przy dobrych warunkach przebiegu procesu gojenia już po pierwszych działaniach terapeutycznych, nawet jeżeli będą delikatne, można zauważać poprawę mobilności blizny.

W starych, przerosłych, sklejonych, sklerotycznych lub zrośniętych bliznach terapia manualna może trwać bardzo długo. Ale przy odpowiednio dobranych technikach i długości ich stosowania również może dojść do poprawy mobilności nawet takiej starszej blizny. Taka sumienna praca nad blizna może trwać nawet do paru tygodni.

Katarzyna Młotek, fizjoterapeutka, naturoterapeutka oraz instruktor autorskiego szkolenia w zakresie terapii blizn – Integracyjna Terapia Blizn

Blizny mogą wywoływać zaburzenia w odległych sobie miejscach. Jakie? Czym to jest spowodowane?

– Żadna część naszego ciała nie istnieje sama dla siebie. Nasz organizm to zespół komórek, tkanek, narządów, układów, które cały czas poprzez różne poziomy, ze sobą współpracują i się komunikują. Zaburzenia tzw. przeniesione mogą pojawiać się w miejscach, które na drodze rozwoju embriologicznego są „wspólne”, czyli pochodzą od jednego somitu.

Tym samym blizna może mieć wpływ poprzez dermatomy, miotomy, sklerotomy, itd. na odpowiednie segmenty kręgosłupa, a tym samym również na narządy, części ciała, które z tych samych poziomów są unerwione. Mówimy tu o zależności poprzez oddziaływanie np. łuku odruchowego skórno-trzewnego, skórno-somatycznego. Poprzez współczulne unerwienie danych części ciała możemy również znaleźć takie zależności.

I tak na przykład blizna po endoprotezoplastyce stawu kolanowego może (oczywiście nie zawsze musi) mieć wpływ na stan kręgosłupa lędźwowego na wysokości około L3-L5, natomiast poprzez unerwienie współczulne, które nie pokrywa się z unerwieniem z dermatomów blizna na kończynie dolnej może mieć wpływ na segmenty Th10-L2(3).

Inną drogą poszukiwania przeniesionych zaburzeń powstałych przez blizny będą taśmy mięśniowo-powięziowe. Czyli blizna po operacji w okolicy stopy, a dokładniej kostki przyśrodkowej może mieć wpływ nawet na funkcjonowanie stawu żuchwowo-skorniowego po tej samej stronie.

Czym jest terapia ITB?

– Integracyjna Terapia Blizn to koncept ukazujący różnorodność zaburzeń, które mogą wywoływać blizny i sposoby na eliminacje tychże zaburzeń. Blizna zyskuje zasłużone znaczenie w procesie całej terapii. Do niedawna jeszcze niezbyt często terapeuta interesował się w wywiadzie i ustalaniu przebiegu terapii bliznami, a bardzo sporadycznie już tymi mającymi po kilka, -naście, – dziesiąt lat. A przecież z każdej rany dochodzącej odpowiednio głęboko powstaje blizna.

Jakie powikłania mogą się wiązać z pojawieniem się blizny?

– W trakcie rozwoju technik terapeutycznych na tkankach miękkich, zwłaszcza na powięziach,  zauważono, że blizna może mieć negatywny wpływ nie tylko na miejsce, w którym powstała, ale także na odległe części ciała. I to nie tylko „świeża” blizna może być źródłem problemu, ale też taka, o której już często zapomnieliśmy, że posiadamy. Terapeuci na szczęście coraz częściej stosują co najmniej terapię manualną blizny. Szkolenie ITB daje możliwość poznania większej ilości technik, którymi można blizny „wyregulować”.

ITB pomaga też zrozumieć zależności występujące pomiędzy różnymi układami, tkankami, częściami ciała, które mogą wpływać na pojawianie się dolegliwości niekoniecznie w miejscach gdzie blizny się znajdują. Właśnie z takim podejściem, gdzie blizna zostanie zdiagnozowana nie tylko na poziomie lokalnym, ale też na przykład na poziomie zaburzonych ładunków, wegetatywnym czy psycho-emocjonalnym może być poddana dobrej, integracyjnej terapii pomagającej osiągnąć tak ważny dla pacjenta cel, czyli po prostu redukcję uciążliwych symptomów.

W jakich jeszcze przypadkach warto zastosować Integracyjną Terapię Blizn?

– ITB sprawdza się nie tylko wtedy, kiedy pierwotnym powodem zgłoszenia się do terapeuty są właśnie blizny (powstałe po urazach, po zabiegach operacyjnych, po wykonaniu tatuażu lub piercingu), ale też w przypadkach, kiedy terapia pacjentów, nie tylko  z dolegliwościami bólowymi – nie przynosi oczekiwanych efektów przy zastosowaniu metod standardowych.

ITB pomaga także przygotować pacjenta na powstanie blizny w związku z zaplanowanym zabiegiem operacyjnym lub innym powodującym uszkodzenie. Tu skupiamy się przede wszystkim na redukcji faktorów zaburzających proces gojenia ran, ale nie tylko.

W jaki sposób i w jakim jeszcze celu można pracować z blizną?

– Z blizną można pracować na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego z jakimi spotykamy się zaburzeniami. Jeżeli mamy zaburzenia odkształcalności wtedy stosujemy różne techniki z zakresu terapii manualnych, czyli odpowiednio dobrane chwyty, przybory (pałeczka diagnostyczna, kinesiotape, medicall flossing, techniki z zakresu pinoterapii oraz inne techniki narzędziowe na tkankach miękkich).

Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami na poziomie wegetatywnym, wtedy będziemy sprawdzać funkcjonowanie układu autonomicznego ogólne, a przy braku równowagi najpierw to doprowadzać do normy, a później bliznę lokalnie prowadzić terapeutycznie. Zaburzenie wegetatywne blizny polega na zaburzeniu odbierania bodźców z otoczenia i przekształcania na odpowiedź ustroju. Objawem takim może być np. odruch Nogiera, to znaczy odpowiedź autonomicznego układu nerwowego, objawiająca się zmianami rytmu serca.

Możemy mieć do czynienia z nieprawidłową strukturą utworzonej blizny. Jaką terapię wówczas zaleca Pani swoim pacjentom?

Przy bliznach przerostowych będziemy stosować m.in. terapię uciskową lub różne formy terapii indukcji kolagenu (laser frakcyjny, mikronakłuwania,…). Przy bliznach keloidowych (czyli bliznowcach) kierujemy pacjenta do specjalistów zajmujących się prowadzeniem terapii skojarzonych, czyli np. terapii odpowiednio dobranymi lekami, radioterapii, chirurgii, krioterapii, itd.

Blizny mogą być również zaburzone na poziomie ładunków elektrycznych. Co to oznacza?

– Oznacza to, że występuje wówczas zbyt małe lub zbyt duże napięcie w obrębie tkanek. Fleckenstein, fizjolog, najlepiej znany z odkrycia blokerów kanału wapniowego, zmierzył, że w bliźnie może zgromadzić się ładunek równy nawet 1,5 V. Natomiast teoria piezoelektryki potwierdza, że w miejscach, gdzie powięź ulega mocnym odkształceniom mogą również w zbyt dużej liczbie gromadzić się ładunki jednoimienne, co tym samym może doprowadzić do odczuwania dolegliwości.

Z blizną można pracować również pośrednio poprzez wcześniej wspomniane połączone „poziomy”. Czyli jeżeli z daną blizną nie mogę popracować lokalnie wybierając inny poziom mogę na nią wpłynąć pośrednio poprzez łuki odruchowe lub też np. zmniejszenie napięć powięziowych na przebiegu danej taśmy.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do specjalisty?

– Tak na prawdę praca z blizną powinna zaczynać się, oczywiście jeżeli tylko to możliwe, jeszcze przed powstaniem uszkodzenia ciała, czyli w przypadku pacjentów z planowanymi zabiegami operacyjnymi. Wtedy pacjent może przygotować się, aby proces rekonwalescencji przebiegał jak najlepiej. Wśród takich przygotowań będzie m.in. zmiana odżywiania, jeżeli nie było ono wcześniej pełnowartościowe, odpowiednie nawodnienie organizmu, umiarkowana aktywność fizyczna, rezygnacja z używek.

Do tego etapu zalicza się zapoznanie z przebiegiem procesu gojenia, aby pacjent miał świadomość co jest normą (zaczerwienienie blizny w początkowym okresie, przykurczanie się rany blizny w pierwszych tygodniach), a z jakim objawem powinien udać się do specjalisty. Kiedy może zacząć znowu obciążać uszkodzone miejsce, a kiedy będzie to za wcześnie i doprowadzi do rany przewlekłej, blizny atroficznej bądź do rozejścia blizny. Równie korzystna będzie nauka stabilizacji i pielęgnacji ran i blizny. Czasami jest wskazane przygotowanie miejsca gdzie będzie operacja chirurgiczna, które z pomocą technik manualnych poprawi trofikę skóry, udrożni limfatycznie, a tym samym również pozytywnie wpłynie na odpowiedź organizmu na uszkodzenie. W praktyce również, dobrze jest porozmawiać z lekarzem prowadzącym o wpływie leków na gojenie ran i dobranie takich specyfików przeciwbólowych, które będą jak najmniej zaburzać fizjologiczny stan zapalny w procesie gojenia.

Jakie znaczenie w tym wypadku będzie miało nastawienie pacjenta do zabiegu, rany i późniejszej blizny?

– Z badań wynika, że przygotowanie mentalne ma duży wpływ na rekonwalescencje pacjenta. Pacjent dobrze poinformowany, któremu przedstawiło się przebieg leczenia, możliwe objawy, a także odpowiedziano na wszelkie dręczące go pytania w empatycznym podejściu w związku z czekającą go operacją lepiej przechodzi proces rekonwalescencji.

Opcji pracy z blizną jest mnóstwo. Do każdego pacjenta należy mimo wszystko podchodzić indywidualnie, aby jak najprostszymi metodami, ale zarazem najbardziej skutecznymi doprowadzić do pełnej integracji blizny z ciałem pacjenta.

 

Przeczytaj także: Pielęgnacja ran i blizn pooparzeniowych – o czym należy pamiętać?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

177 thoughts on “Czym jest i na czym polega mobilizacja blizny?

 1. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Kudos

 2. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 3. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of the subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!

 4. F*ckin’ amazing issues here. I am very glad to look your article. Thank you a lot and i’m having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 5. I do trust all the ideas you have introduced in your post. They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 6. I used to be more than happy to seek out this net-site.I needed to thanks to your time for this glorious read!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 7. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 8. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 9. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. But think about if you added some great graphics or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could undeniably be one of the very best in its niche. Fantastic blog!

 10. Thank you, I’ve just been looking for info approximately this topic for ages and yours is the best I’ve discovered till now. However, what concerning the conclusion? Are you certain in regards to the supply?

 11. This website online is known as a walk-by means of for the entire information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively uncover it.

 12. Your style is so unique compared to many other people. Thank you for publishing when you have the opportunity,Guess I will just make this bookmarked.2

 13. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just couldn’t come across. What an ideal site.

 14. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp so much about this, like you wrote the guide in it or something. I feel that you could do with a few percent to power the message home a little bit, but other than that, that is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 15. You can certainly see your skills in the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 16. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is really a great website.

 17. Glucofort Blood Sugar Support is an all-natural dietary formula that works to support healthy blood sugar levels. It also supports glucose metabolism. According to the manufacturer, this supplement can help users keep their blood sugar levels healthy and within a normal range with herbs, vitamins, plant extracts, and other natural ingredients. https://glucofortbuynow.us/

 18. naturally like your website but you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth then again I’ll certainly come back again.

 19. I am absolutely thrilled to introduce you to the incredible Sumatra Slim Belly Tonic! This powdered weight loss formula is like no other, featuring a powerful blend of eight natural ingredients that are scientifically linked to fat burning, weight management, and overall weight loss. Just imagine the possibilities! With Sumatra Slim Belly Tonic, you have the opportunity to finally achieve your weight loss goals and transform your body into the best version of yourself.

 20. Wow, awesome weblog format! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The full glance of your website is magnificent, as smartly as the content!

 21. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I’m experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 22. I have read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you set to make this type of excellent informative web site.

 23. I carry on listening to the news talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 24. Discover Prostadine, your go-to supplement for maintaining optimal prostate health as you age. With nine natural ingredients dedicated to protecting and enhancing prostate well-being, this formula is your proactive solution for preventing issues and ensuring a healthy prostate as you grow older. Prioritize your prostate health with Prostadine for a vibrant, worry-free future.

 25. Sugar Defender orchestrates a reduction in blood sugar levels through multifaceted pathways. Its initial impact revolves around enhancing insulin sensitivity, optimizing the body’s efficient use of insulin, ultimately leading to a decrease in blood sugar levels. This proactive strategy works to prevent the storage of glucose as fat, mitigating the risk of developing type 2 diabetes.

 26. Alpilean, a remarkable natural weight loss supplement, harnesses the power of exceptional components sourced from the pristine Alps. These potent substances work synergistically to invigorate your metabolism, incinerate fat, and foster cardiovascular well-being. Remarkably, Alpilean aids in appetite control, effectively curbing cravings for unhealthy foods, thereby facilitating a wholesome and sustainable weight loss journey. Rest assured, the formula is free from any potentially harmful chemicals or additives, having undergone rigorous safety testing. Its unparalleled blend of nutrients renders it an advantageous choice for individuals aspiring to shed weight while elevating their overall health and well-being.

 27. Fluxactive Complete is a completely natural nutritional supplement designed specifically for men of all ages who want to improve their prostate and reproductive health.

 28. It means so much to receive positive feedback and know that my content is appreciated. I strive to bring new ideas and insights to my readers.

 29. What¦s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist different users like its aided me. Good job.

 30. Sugar Defender stands as a beacon of natural, side-effect-free blood sugar support. Crafted from a blend of pure, plant-based ingredients, this formula not only helps regulate blood sugar levels but also empowers you on your journey to weight loss, increased vitality, and overall life improvement.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.