Leczenie ran Newsy Obok slidera Owrzodzenia

Czy termowizja może być skuteczna w leczeniu ran trudno gojących się w warunkach domowych?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Australijscy naukowcy z RMIT University i Bolton Clarke przeprowadzili badania nad zastosowaniem termowizji w leczeniu ran trudno gojących się w warunkach domowych. Analiza wykazała, że metoda ta może pomóc przewidzieć, czy owrzodzenie żylne zagoi się w ciągu 12 tygodni.

Technika termowizyjna może zyskać ogromne znaczenie w dziedzinie leczenia ran trudno gojących się w warunkach domowych. Australijscy naukowcy postanowili przetestować ją wśród pacjentów zmagających się z owrzodzeniem żylnym goleni.

Rana zmienia temperaturę w procesie gojenia

W badaniu udział wzięło 60 pacjentów z żylnym owrzodzeniem goleni. Uczestnicy byli obserwowani przez 12 tygodni. Naukowcy porównali stosowane obecnie metody obserwacji rany (np. regularne jej fotografowanie czy metoda planimetrii cyfrowej, która wymaga kontaktu fizycznego z raną) z metodą termowizji.

Badania pokazały, że temperatura w ranie zmienia się w trakcie gojenia. Wyższa temepratura może wskazywać na stan zapalny lub infekcję, niska natomiast na wolniejsze gojenie się rany z powodu mniejszej ilości tlenu.

Termowizja dostosowana do leczenia w domu

Australijskie badanie udowadnia, że termiczna analiza obrazów owrzodzeń żylnych może wskazać, czy pacjent potrzebuje dodatkowego leczenia rany, a także pozwoli przewidzieć, czy rana zagoi się w ciągu 12 tygodni.

Prof. Dinesh Kumar z Uniwersytetu RMIT wskazuje, że regularne fotografowanie rany może nie dawać dokładnych wyników co do wielkości rany i innych jej parametrów. Ponadto, jak zaznacza dr Rajna Ogrin z Instytutu Badawczego Bolton Clarke, termowizja jest przystosowana do stosowania w warunkach domowych – nie wymaga kontaktu z raną, zatem nie naraża jej na infekcję. Naukowcy wskazują, że analiza termiczna jest opłacalną metodą oceny gojenia rany, która poprawia wyniki pacjentów, ponieważ pomaga wprowadzić odpowiednie leczenie.

Termowizja w oparzeniach i RZS

Termowizja już wcześniej zwróciła uwagę naukowców jako przydatne narzędzie w diagnostyce ran. Naukowcy z McGill University zalecają stosowanie nieinwazyjnej cyfrowej termografii w podczerwieni w diagnostyce ran oparzeniowych. Zastosowanie wynalazku w ciągu pierwszych trzech dni po tym, jak doszło do oparzenia, pozwala ustalić najskuteczniejszą metodę leczenia.

Termowizja znajduje również zastosowanie w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów. Naukowcy z Staffordshire University przeprowadzili badania, które wykazały, że zarówno temperatura dłoni, jak i palców znacznie wzrasta u pacjentów z RZS. Zauważono, że również proces zapalny powoduje zmiany termiczne.

Źródła: RMIT University, termedia.pl

Przeczytaj także: Lekarze krakowskiego szpitala usunęli pacjentce 15-kilogramowego guza jajnika

Forum Zakażeń

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

14 thoughts on “Czy termowizja może być skuteczna w leczeniu ran trudno gojących się w warunkach domowych?

  1. obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the truth on the other hand I will surely come again again.

  2. I got what you mean , appreciate it for posting.Woh I am delighted to find this website through google. „Do not be too timid and squeamish about your actions. All life is an experiment.” by Ralph Waldo Emerson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.