Leczenie ran Pod sliderem

Choroba Behçeta – etiologia, kryteria rozpoznania, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Choroba Behçeta, zapalenie układowe małych, średnich i dużych naczyń, to rzadkie schorzenie, które może się manifestować poprzez zróżnicowane objawy skórne oraz zmiany chorobowe narządów wewnętrznych. Jakie są kryteria jego rozpoznania i jak przebiega terapia?

Etiologia choroby Behçeta

Przyczyny choroby Behçeta nie zostały do tej pory sprecyzowane. Specjaliści wskazują na możliwy związek rozwoju tego schorzenia z zaburzeniami funkcjonowania układu immunologicznego, takimi jak wzrost produkcji cytokin prozapalnych i specyficznych przeciwciał. Brakuje jednak zgodności co do tego, czy procesy te są źródłem, czy też wtórnym objawem choroby Behçeta.

Inna hipoteza dotyczy genetycznych uwarunkowań schorzenia. Przemawiają za tym dane epidemiologiczne, wskazujące na częstsze występowanie choroby na określonych obszarach i w konkretnych populacjach. Według statystyk choroba Behçeta najczęściej występuje w Turcji (80-370 przypadków/100 tys. mieszkańców) i w krajach Bliskiego Wschodu .W Europie i Stanach Zjednoczonych choroba ta występuje znacznie rzadziej (poniżej 10 przypadków na 100 tys. obywateli).

Wskazuje się także, że choroba Behçeta może mieć związek z zarażeniem patogenami bakteryjnymi i wirusowymi ze szczepów Herpes simplex virus (HSV), Streptococcus, Staphylococcus i Escherichia coli, które może spowodować krzyżową reakcję immunologiczną.

Objawy choroby Behçeta

Choroba Behçeta w początkowym stadium w zdecydowanej większości przypadków objawia się wystąpieniem w jamie ustnej bolesnych aft o charakterze nawrotowym (co najmniej trzy w ciągu roku). Powszechnie występującym objawem są także owrzodzenia narządów płciowych.

W przebiegu choroby mogą się także pojawić zmiany  w obrębie oczu (zapalenie błony naczyniowej lub naczyń siatkówki) oraz zaburzenia funkcjonowania tego narządu (podwójne widzenie, światłowstręt), zmiany skórne (rumień guzowaty w obrębie kończyn dolnych, zmiany krostne przypominające trądzik, patergia), zaburzenia układu pokarmowego (ból w okolicy podbrzusza, biegunka, owrzodzenia, krwawienia).

Możliwym objawem są również zapalenia dużych stawów (z ostrym lub podostrym przebiegiem) oraz mięśni (w niewielu przypadkach). Występuje także zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Rzadko rozwijają się zmiany w płucach i sercu.

Diagnostyka i leczenie

Nie istnieją swoiste testy laboratoryjne ani histopatologiczne dla choroby Behçeta. Aktualnie diagnostyka tego schorzenia opiera się na wprowadzonych w 2013 roku kryteriach (The International Criteria for Behçet’s Disease, ICBD), co do których opracowano system punktowy.

Kryteria obejmują występowanie zmian w obrębie jamy ustnej, genitaliów, oczu, skóry, naczyń żylnych, a także zaburzeń neurologicznych. Zmianom w jamie ustnej, owrzodzeniom genitaliów oraz objawom dotyczącym oczu przyznaje się po 2 punkty, natomiast pozostałym symptomom po 1 punkt. Jeżeli w przebiegu procesu diagnostycznego pacjent otrzyma 4 punkty lub więcej, stwierdza się obecność choroby Behçeta.

Schorzenie należy różnicować z zespołem Reitera, artropatią seronegatywną, sarkoidozą, łuszczycowym zapaleniem stawów, chorobami zapalnymi jelit, reaktywnym zapaleniem stawów, zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi, a także z powikłanymi reakcjami na leki.

Leczenie ma charakter objawowy. W praktyce terapeutycznej wykorzystywane są m.in. kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, cyklosporyna, sulfasalazyna, cyklofosfamid, kolchicyna, antykoagulanty oraz leki przeciwpłytkowe.

Źródła: https://www.poradnikzdrowie.pl/, https://www.mp.pl/ , https://emedicine.medscape.com/, https://behcets.org.uk/, https://www.mayoclinic.org/

Przeczytaj także: Efektywniejsza produkcja celulozy bakteryjnej

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Listerioza u noworodka – studium przypadku

1 040 thoughts on “Choroba Behçeta – etiologia, kryteria rozpoznania, leczenie

 1. Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read information now.
  viagra online 365
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. What side effects can this medication cause?

 2. drug information and news for professionals and consumers. safe and effective drugs are available.
  tadalafil otc usa
  Drugs information sheet. drug information and news for professionals and consumers.

 3. Definitive journal of drugs and therapeutics. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

  zithromax z-pak
  Everything what you want to know about pills. Get warning information here.

 4. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through troubles with your RSS. I donít
  understand why I am unable to join it. Is there anybody else getting identical RSS problems?
  „성인망가” Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 5. You have somke reaⅼly good posts and I belіeve I would bе a gooⅾ asset. If yoᥙ ever wɑnt too take somе oof
  tһe load off, Ι’d absolutеly love카지노사이트 tⲟ ѡrite sߋme c᧐ntent for your
  blog in exchange for a link Ьack to mіne. Please send me an email іf іnterested. Tһank ʏou!

 6. Incredible post. Articles that have significant and savvy remarks are more agreeable, at any rate to me.
  It’s fascinating to peruse what other individuals thought„성인웹툰”I really enjoyed your post.

 7. Hi, I do believe this is a great website. „오피뷰”
  I stumbledupon it I may revisit once again since I bookmarked it. Money
  and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 8. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  „밤의전쟁” Please reply as I’m looking to create my own blog and would
  like to find out where u got this from. cheers