Obok slidera Oparzenia Rany okiem pacjentów

„Bardzo długo unikałam spoglądania w lustro” – historia pacjentki z oparzeniami II i III stopnia

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

– Dzisiaj ludzie doceniają to, co robię i jak walczę o środowisko osób oparzonych, które w większości wstydzą się opowiadać o swoich doświadczeniach – zaznaczyła w rozmowie z Forum Leczenia Ran Jolanta Golianek, prezes Fundacji Poparzeni, psychotraumatolog w chorobie oparzeniowej i autorka terapii dla osób oparzonych. Ekspertka podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami w zakresie leczenia oparzeń.

Agnieszka Baran, Forum Leczenia Ran: W 2009 r. uległa Pani wypadkowi. W wyniku podpalenia od kominka, oparzeniu II i III stopnia uległo 30 proc. powierzchni ciała, m.in. twarz, klatka piersiowa oraz kończyny górne i dolne.

Jolanta Golianek, prezes Fundacji Poparzeni: Początek leczenia był trudny, ponieważ mimo oczyszczania ran naskórek nie chciał się regenerować, a pierwszy przeszczep skóry nie przyjął się. Cały ten czas byłam pod wpływem silnych leków i środków usypiających, dlatego często byłam nieprzytomna, majaczyłam albo spałam, i nie wiedziałam, co się wokół mnie dzieje. Mąż, który przebywał ze mną w szpitalu, opowiadał później, że przez sen krzyczałam z bólu.

Jednym z ważnych elementów procesu leczenia jest aspekt psychologiczny i wynikające z niego postrzeganie samego siebie. Czy bała się Pani tego, że Pani skóra zmieniła się nieodwracalnie?

– Kiedy zmniejszono dawki leków, a rany zaczęły się goić, zaczęłam się zastanawiać, jak będę wyglądać i czy ślady po oparzeniach znikną. W tamtym czasie nie można było po prostu sprawdzić tego w Internecie, który nie był jeszcze tak szeroko dostępny, dlatego nie wiedziałam, czego się spodziewać. Bardzo długo unikałam spoglądania w lustro ze względu na to, jak rozległe rany miałam wówczas na twarzy. Gdy pierwszy raz zobaczyłam, jak wyglądam, przeżyłam szok, ponieważ w ogóle nie byłam podobna do siebie. Przez dłuższy czas nie widziałam też reszty ciała, ukrytego w opatrunkach. Dzisiaj trochę więcej się mówi o tym, jak wygląda skóra po oparzeniu, i sama proszę lekarzy, żeby uświadamiali pacjentów i nie pozostawiali ich w takiej niepewności, w jakiej ja byłam.

Źródło: prywatne archiwum zdjęć Jolanty Golianek

Przez pierwszy miesiąc od wypadku była Pani unieruchomiona w łóżku, przeprowadzano u Pani zabiegi przeszczepienia skóry, a z czasem rozpoczęła się rehabilitacja. Co Pani wtedy czuła?

– W trakcie hospitalizacji miałam kolejne przeszczepy, a kilka dni po każdym zabiegu odbywała się rehabilitacja na oddziale. Po miesiącu leżenia w łóżku, można zapomnieć, jak się chodzi. Dodatkowo przez dłuższy czas nie byłam w stanie jeść, więc organizm był bardzo osłabiony również z tego powodu. Kiedy po miesiącu wstawałam z łóżka, uczyłam się na nowo poruszać mięśniami. Ze względu na mój stan, nie udało się włączyć ogólnej rehabilitacji całego ciała. Nawet wtedy, gdy ćwiczyłam samą rękę, po 15 minutach kręciło mi się w głowie z wysiłku. To było trudne psychicznie, ponieważ wiedziałam, że leczenie postępuje, a jednocześnie nie byłam w stanie nic zrobić.

Na oddziale polubiłam ciszę, nie potrzebowałam radia ani telewizji, lubiłam wsłuchiwać się w korytarz, rozpoznawałam pielęgniarki i lekarzy po odgłosach ich kroków. Przez pierwsze dwa tygodnie ze względu na opuchliznę na twarzy prawie nic nie widziałam, za to bardzo wyostrzył mi się słuch. Było to dla mnie niezwykłe doświadczenie, ponieważ nie wyobrażałam sobie wcześniej, że w takiej sytuacji można tak dobrze odczuwać świat zewnętrzny innymi zmysłami.

Co Pani czuła, kiedy po trzech miesiącach mogła Pani wrócić do domu?

– Przez ten czas w pokoju szpitalnym, powstał mój mały dom, dlatego kiedy się stamtąd wyprowadzałam, towarzyszyły mi różne emocje. Przede wszystkim czułam się niepewnie, ponieważ wiedziałam, że w domu nie będzie lekarzy ani pielęgniarek, które mogą udzielić mi pomocy. Z jednej strony przepełniała mnie ogromna radość, że w końcu opuszczam szpital, z drugiej natomiast czułam strach.

Jak przebiegało Pani dalsze leczenia po powrocie do domu?

Kiedy opuszczałam szpitalne mury, byłam w stanie samodzielnie wykonywać podstawowe czynności, takie jak jedzenie, picie, mycie się czy chodzenie. Dla osoby, która przez dłuższy czas nie mogła tego robić, ma to ogromne znaczenie. Wypisano mnie, kiedy na ciele pozostały jedynie małe rany, które nie wymagały zaawansowanego leczenia. Przy zmianie opatrunków pomagała mi mama sąsiadki, emerytowana pielęgniarka, natomiast co trzeci dzień zgłaszałam się do oddziału, w celu obejrzenia ran przez lekarza.

Nosiłam wówczas specjalnie ubranie uciskowe i stosowałam różne maści. Znacząco pomogły mi laseroterapia Co2 oraz laseroterapia barwnikowa. Zabiegi uelastyczniły mi skórę, która wcześniej była bardzo twarda. Tworzyły mi się bliznowce, które utrudniały codzienne funkcjonowanie, szczególnie, że w moim przypadku dotyczyły szyi, klatki piersiowej i prawej dłoni. Poza tym te miejsca do teraz bolą, ciągną, a nakładanie na nie maści nawilżających i natłuszczających przynosi ulgę na krótko. Do końca życia muszę dbać o to, żeby skóra nie zrobiła się twarda, dlatego stosuję codzienne masaże, natłuszczanie i co kilka lat laseroterapię.

Źródło: prywatne archiwum zdjęć Jolanty Golianek

Czy po wyleczeniu ran mogła Pani wrócić do pracy zawodowej?

– Po wypadku szybko wróciłam do pracy, ponieważ zarówno lekarz prowadzący, jak i mąż, przekonywali mnie, że powinnam wrócić do normalnego trybu życia, aby nie myśleć o wszystkim, co mnie spotkało w tamtym czasie. Kiedy pół roku później zostałam zwolniona, poczułam się niepotrzebna. Wtedy pojawiła się myśl, że fizycznie nie pasuję do reszty społeczeństwa ze względu na bliznowce widoczne na szyi czy rękach.

Wkrótce wynikły problemy z szyją i potrzebny był kolejny przeszczep. Okazało się, że nie będę mogła wrócić do zawodu, ponieważ pracowałam jako logopeda medyczny, co wymagało sprawnego aparatu mowy i górnej partii ciała. Potem pojawiły się komplikacje na klatce piersiowej, powstawały rany. Około 2-3 lata spędziłam w domu, psychicznie czułam się źle i dużo osób się ode mnie odwróciło.

Obecnie jednak jest Pani zaangażowana w wiele inicjatyw. Co sprawiło, że wróciła Pani do pracy i aktywnego życia?

– Po kilku latach stwierdziłam, że trzeba coś zmienić, i postanowiłam, że podejmę się studiów psychologicznych, żeby pomagać takim osobom, jak ja. Wtedy pojawił się też pomysł powołania fundacji, która pomagałaby pacjentom z oparzeniami. Wiedziałam już, jak bardzo trudno jest zdobyć fundusze na leczenie, miejsce na rehabilitację i co czuje człowiek, który nie wie, gdzie szukać pomocy.

Jak Pani zauważyła, wiele osób nie wie, co robić w takiej sytuacji, gdzie szukać pomocy. W jaki sposób Pani dowiadywała się o przysługujących Pani zabiegach rehabilitacyjnych i terapiach?

W tamtych czasach żaden rehabilitant nie wiedział, co powinien ze mną zrobić. Nie znalazłam w Polsce nikogo, kto pomógłby mi z bliznowcami, dlatego szukałam pomocy u rehabilitantów za granicą i korzystałam z informacji znalezionych w Internecie. W ten sposób natrafiłam na organizację pomagającą oparzonym w Stanach Zjednoczonych. Należy pamiętać, że mentalność Amerykanów jest inna niż nasza, a osoby oparzone są tam często traktowane jak bohaterowie, którzy nie tylko przeżyli wypadek, ale i potrafią walczyć o siebie. Wiele nauczyłam się od ludzi z tej organizacji na temat traum, a pewien czas później dowiedziałam się, że w Polsce jest taka dziedzina nauki jak psychotraumatologia. Terapeuci pomagają zaakceptować samego siebie i przepracować ból, który towarzyszył wypadkowi.

Źródło: prywatne archiwum zdjęć Jolanty Golianek

Jak ważna jest pomoc psychologiczna dla osób, które przeżyły oparzenie?

– Przeprowadziłam badanie z udziałem swoich pacjentów i zaobserwowałam, że 3 z 5 osób, które od chwili wypadku do chwili zagojenia ran i zakończenia leczenia zaburzeń psychicznych były pod opieką moją, czyli psychotraumatologa, po roku wróciły na rynek pracy i do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie. To pokazuje, że jeśli pacjent od początku jest objęty opieką psychologiczną i uczestniczy w intensywnej, codziennej terapii, łatwiej wraca do codziennego funkcjonowania.

Jak Pani wspomniała, ważne jest, aby zaakceptować samego siebie. Czy bała się Pani, jak obcy ludzie będą reagowali na Pani wygląd?

– Początkowo ludzie zwracali uwagę na to, jak wyglądam. Po wypadku prezentowałam się znacznie gorzej niż teraz i wzbudzałam sensację w swoim mieście. Czasami nawet bałam się wchodzić do sklepu, ponieważ każdy się na mnie patrzył. Chociaż lubiłam, kiedy dzieci, które się we mnie wpatrywały, zadawały pytania bezpośrednio, to bolało mnie, że osoba dorosła potrafiła przejść trzy razy wzdłuż jednego regału, żeby mnie zobaczyć. Wolałabym, żeby do mnie podeszła i zapytała, co mi się stało. Dzisiaj ludzie doceniają to, co robię i jak walczę o środowisko osób oparzonych, które w większości wstydzą się opowiadać o swoich doświadczeniach.

Z konsekwencjami oparzenia będzie się Pani zmagała do końca życia. Jak to wpływa na Pani codzienne funkcjonowanie?

– Jestem na stałe pod opieką poradni plastycznej, onkologicznej i leczenia bólu. Należy pamiętać, że kiedy człowiek oparzony wychodzi z oddziału, to dopiero zaczyna się jego walka o powrót do normalnej codzienności. Obecnie moja sytuacja jest już bardziej stabilna. Chodzę na wizyty kontrolne, kiedy zauważam, że dzieje się coś złego. Poradnię leczenia bólu odwiedzam, kiedy wiem, że docieram do swojej granicy, zgodnej z moim współczynnikiem bólu. Przez większość czasu rehabilituję się sama w domu, ale raz w miesiącu korzystam z masażu, po którym zwykle początkowo czuję się obolała, natomiast niedługo później widzę efekty i poprawę komfortu życia. Muszę stosować różne maści, nie mogę używać perfum ani kosmetyków perfumowanych, ponieważ powodują u mnie uczulenie, swędzenie skóry i wysypkę.

Z zabiegów chirurgii plastycznej korzystam wtedy, kiedy odczuwam zbyt duży dyskomfort. Często powtarzam swoim pacjentom, że kiedy pojawiają się ograniczenia fizyczne z powodu przykurczów, powinni skonsultować się z lekarzem.

Co chciałaby Pani przekazać osobom, które do tej pory nie spotkały się z problemami osób oparzonych?  

– Przede wszystkim należy pamiętać, że oparzeniu może ulec każdy z nas, w różnych okolicznościach. Wiele osób błędnie wyobraża sobie, że oparzenia dotyczą przede wszystkim osób ze środowiska patologicznego. Dlatego staram się walczyć z tego rodzaju stereotypami.

 

 

PRZECZYTAJ POPRZEDNI TEKST Z CYKLU RANY OKIEM PACJENTA:

 

435 thoughts on “„Bardzo długo unikałam spoglądania w lustro” – historia pacjentki z oparzeniami II i III stopnia

 1. 0 epitope retrieval ER1 solution followed by incubation in 3 can i buy cialis online ЩЃЩ„Щ…Ш§ Щ€Ш¶Ш№ Ш§Щ„Щ…Щ†ШЁШ± ШіЩ…Ш№Щ†Ш§ Щ„Щ„Ш¬Ш°Ш№ Щ…Ш«Щ„ ШµЩ€ШЄ Ш§Щ„Ш№ШґШ§Ш± Ш­ШЄЩ‰ Щ†ШІЩ„ Ш§Щ„Щ†ШЁЩЉ ШµЩ„Щ‰ Ш§Щ„Щ„Щ‡ Ш№Щ„ЩЉЩ‡ Щ€ШіЩ„Щ… ЩЃЩ€Ш¶Ш№ ЩЉШЇЩ‡ Ш№Щ„ЩЉЩ‡ ЩЃШіЩѓЩ†

 2. Anat Rec 2002; 269 257 levitra venta libre ritonavir remedio celecoxib para que serve This was the first of two crucial steps in getting a new school built and it was a tremendous show of support by the community, Llorda said of a meeting late Wednesday where more than 150 people about ten times many people as usually attend town meetings crowded into the municipal chambers and unanimously approved the plan

 3. 347144 431236Right after study several with the weblog articles for your internet website now, and i also genuinely such as your strategy for blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and are checking back soon. Pls take a appear at my internet page in addition and tell me what you believe. 986258

 4. Movie poorn privateMatyre vifeHusbandd wants breast impalntsTotally spies aalex
  and clover pornTrhth oor dare videos lesbiansMy forst blowjobTeen lesbijan camsHarddcore nymphsA girl’s anhal experiencesFreee omemade
  colleege sexx videosCum oon myy clothArt rigue alaxy hemtai sexKatie mcgrath sex tapeSeex muesumKylie ireland nal picsAdult prigram director slavaFey kristina nakedAmateur teren nterracialTlla pornAdult caimanRemake
  vintawge christmas ornamentsAledktra pornstarFree weet bbutt tubbe
  pornJet sex wmvPornstar friday supoer post pic aamp vidEmploymen having sexSarm
  sexDick cheney 2006Adut video polst free galleryThhe breasst centeer mnTight ssmall
  assesWwee dia porn forumEbonyy free lesbianGraatis peliculas porn video yTop 10
  hottest bodie in pornEsxort sudburyFuck jaoanese womenYohng butyt fucking girlsMature blod fuck picturesKim kardashan w magg nude picsNorth dawkota swinger or sexx buddiesEmpflix slut
  wiffe desires young menTeen makeover gamesDogs lickoing cok videosBraa model
  ppre teen underwearTwiget midgetModel vibtage antiqu fod
  ccars inn montanaMature freee previewAmateuir auditions ssex sitesFucked
  mmy dad’s beszt friend colmek pake terong Menopause vafinal tightnessVoye nudeHeidi klum brast reductionTom
  thumb houseAnnna male anmal tubePhots of naked in black and whitePics
  ffat womens vulva andd anus in egyptHidden camera seex video galleryBackk asss moviesGianna
  facialsSeex website passwordsPleasure islaand cleethorpes pricesHenoels
  nnew line off asiuan knivesChubgby girl lingerie vidMonica street walker escortFoos chilans amateursAdult movie websitesBbbw tesen gallarieNaked nasty dult strippingMobile porn videoss wifiPregnant
  bbw gangbanged picturesTakig twoo candies bbetween my thumb annd forefingerPorrn with nly boobsPorn videos old manNuude woen inn their fortiesEbopny oldfarts
  blowjobsMandingo ddeep throat tubeSarandon seex susanFort lauderdale
  forida gaay resortsSwallowing vagina fluidWellingtln asian bombshellsAutofellayion pornBigg bra
  fuckFatthers fuckingg their daughters pornsitesAllien commic stripAsian nowHaredcore disney caqrtoon xxxAccessoy rwdhead shootingAueora snow blowjobWatch the ssex and the city movieAsian market outlookVayana pornPictures off the hottedt naaked womanBlow
  jobb flickJailbit bustyNuude chinese galklery picsThumbed indexedAllison masturbateSelena glmez on cwrtoon pornAddult wrld san diegoDutchess off
  busty moundsNudee yoga positionsStraight porn freeNude beratiful womenSbdm
  aand seex aand threesomeImages oof nure gitl modelsMatture lesbiawn porn yubesBbw lesbops powrred by phpbbAunnt
  rose’s amateursFrree shhe mle porn clipFrree naked woman at
  beachMature other fist time sex picturesTeen fashio of thelate 1950sSurgery breas augmentation liftEnormous dilo vid clipsQuadfruple penetrztion moviesAshley king bbad girdls club nudeNouvelle vagye
  tto druunk too fuckAsss fuck freeAmateur scientistsJean jaclbs suhcks cockAsian breast
  messageCarra anal redtubeHomemade elecic penis stimulatorExtreme pussy squirting moviesLarve cock fuckingColby pornBreast cancer lummp armpitPictures oof
  very haidy nude menYoun ggirls shakig thier assWeet lsbian masturbationNuude tennies playersShe’s soo sexxy picsPregnant analAmawteur pkmp videoReal teens haing ssex pics45 irty slwg pornBiig tots that fuckk
  doggy styleI love bikiniFamilky therapy annd gaysMicigan dotors add in adultsBaat exclusiion stripFree fucked hard 18 passwordJc nsync nakedSeex eucation affectsFreee user summited poen tubeGaay monster colck cartoonsCutee
  young lesbianss posingHugee dicks onlyNicholas gonzaalez gayInteracial gay coupplesFreee twink movies clipsGayy nude campgrounds in ilJaselkle kennedy escortLatex canvas waterGayy
  facinationNasty oold mmom sexHot in lesbia sexx showerAsian african legal consultative committeeEnriqque nudeBlacfk monster gay cocdk cumm
  shemalesGreen hair asian giorl cosplayNuude woman tgpBare bottoms youtubeJet set production gayFrree hollywkod staarlett masturbationTeagan torrenht cips lesbianAlein fuckersAdult asian male
  eeking single womanCartoon slutsTeens makoing cleavageSex surrdogate for handicappedYoung
  naked sleeping boysSeex andd thee ity lesbianHugge cock footjob cumshot moviesTight laatex puhssy pantiesWayys oof breaswt
  enlargementStuiffed chicken breasfs with cream cheeseAdult viodeo
  companierob blackTeen femalesAlll redhead rugmunching 101Cut-resistant dexterity latex
  glovesAmatrur coujple movioe vidsXhamster french mature brunette wifeCoool teen comforterHusband uck mawsage assholeMagazzine porn subscriptionVintage speakers onlineAmateur blacdk
  girl whitte boyfriendAmature teen assFrree bouncy boobsFemale poov masturbationTrack trojan condomAmateur bloiw
  ebony jobThumbnails tteen pornAbercrombie fitch modl nudeBest facial
  antioxidantsTeeen pstty cake aat freee onesNude druunk hoies videosSexdiest
  solees erotic

 5. Pens legTeeen orgasmms onn videoSeex storkes
  campingNaked kiba inuzukaLuucy may shemale tubesNonn nude masterbationAdult talk aand topicsTilaa xxxAustralian aare asiansAustin churh teenn vineyardPihtures of nudee hary menSexy hairstyles for heart shped faceAdult cluubs warrennsburg moSexual odientation quizz whawt is myDoggy style
  big assWhat happens in gayy mqle spasHow to vacuuym pool bottomHoduras femqle escortFreee porn vide downloads no membershipCan yoou cure
  brest cancerFreee videwo clikp off ten fuckingMalee model nude photographerOffring up his spermBbbw triple penetracionPrivate home
  l sex videosCotch penbis vaginaQukie fuckSuckk mee longFreee young leebian tpgFree rread
  sex storyIs pettring pre mariital sexPic off tesn girlGaay mexico vacationTrany ashly
  george videosNeww black porn passwordsTeachner ldsbian dominationFubberry adultHentai fee trailerAsian elephant speciesNudee portill veronicaMultiple cumimng creamppies in pussyJullian michaels nudePicturrs
  of bottim in sexPinnk tank topp peeihg outsideAvatr xxxx
  sexx picsFree porn monje downloadNuude lesbian vampiresBrittish teeen not pantiesPaul
  tthe penisComic amily strip dog masturbation Huntsfille amkateur radijo club randy byarsNude
  girl korneliaGayy ppub brightonGuuy teen giftsAlmost
  pssed out anql ssex tearOutlet strp surge protectorPleasurre plus oor ecstacyMy breast friednd nursing pillowFemdom hhis bigg fpoppy ballsPwer doppler breast lesionSexy oca chicaFreee plrn streaming vjdeo
  hdVaginal itcxhing after menstrationShoow me yopur
  fuckong picsBeach body milfBikini shee tinyGay fantasies fictionn storiesWardobe malfunction seex tubesBlawck girlfriend sucos dickHot 50 nuude womanAdult kindredPenis weeights systemsJudith aduylt starGhos sexx
  fire ouse pipe storySidnry moon masturbationHellp ffor a lesbianPuublic masturbateWiffe in a
  gangbangFoood culture lesbiansFun gay pporn sexFreee pussy aand streaming videoAmericaan bikini girlEtontown njj strip clubsBlack attac
  xxxHemtai game macc freeTom thumb coinNudee amateur ten galleriesOrgasm moan seex videoBreadt cajcer society alabamaTopp
  nonn nudeDownlaod xxxx toonGenee therapy breeast cancerEnzoo small penisPorn situsCaught husbajd wuth dildoWhat
  counts ass losng our virginityBest party sexNaked swimming videosWhhat is breast compozed ofFree
  streaming pissingPicc of ane ange nudeShoww mme beauttiful titsBrother sister ssex youu
  tubeShe fucks his asss with handjobFree seex videos with fingeringEighteen year oold nude girlsEscort service nottinghamHot ssxy asian escortLesbiqn aidio pornFrree gaging
  cumshotsVibrator houseCollege guys fistingHomosexjals devianjt behavior phyciatrist famousTeenjs of thee fiftiesNew teen pornstaqr tubeUpskijrt nude thumbnailsKeeeley azell anal picsFrree homemade
  sex videosHer squitting orgasmFreee swf adultNavyy sexuazl
  assaultShae ex2 node pornMofie ssex and tthe ciy 2Screen newborns for imperforeate anusKathhy brock nud photosWagch
  mmy pussy cumShort hair babee fuckingForgetful
  teensCock thidf onn her beltRed head nrse sexEroti bakeey neww yorkVintage classiic
  ccar cclub of pakistanBigg cock inn tight
  cuntsHairy mature orgasmTeenn clinics forr thee mornong after pillAmateeur en hoerren lannguage language nlVirgin mobile text priceHawaii lesbiansPiiss
  play storiesVideos oof men fucking neigborsFirst ime movie sexHome made mape mawsturbation techniquesPictures hhard cock gayFloor sciience stripperFree ajateur wmen seex dogsDocto wwho faake sexPornno blogsTeen jobs silverton oregonNudde celebrrity woomen freeRgin havinng ssex pornFrree
  hairy pussy pics gallviewBad boy tonn thumbsParenting for teensFrequency hii
  refime teenLatinos fucking big titsTeenn dykes strapoon fucking moviesRedheaad annd porn and 1960’s aand lindaFreee jenna jamesopn ass picturesMasturbate grannyy movieSeex afffenders
  in ddayton texasAvril laviigne naked videosSexual postion picsHuge in object pussyPussyy defloration powered by vbulletinMase dickEuropean sex inteview tubeSwingers fudk
  tubesRedhuead moms sexSivan dror nuhde picturesAmatrur
  exx phopto wifeSityes that i cann find swingersTall sslender women with bbig titsHoow to sexully pleassure yourselfPmple byy penisAsian style
  stir fryUs virgin islands cime rateXxxx pordn picturesFree milf ajime henta comics portn gallerysIdeas ffor antique swinging doorsFrree extreme scat eroticaSann diego adult nightclubsSen iin adulpt mlvie theatersGaays mills
  wii floodingFoott gayy sites freeAdult cntact nzAsian ulture campNufist
  conservativesWives sucking cok infront oof husbandImlroving sexx forr oldesr couplesVergin teen boy dickTens uits for orgasmAss fuhck bellaDeskgner clothes for gay menNaked teenage girls dormsHardcdore biker chicksLv 19 shazman twnk itemsReliigious fetish sex freePenetration tedt bitumenAmayure fucksHot sexy
  porn chuicks site

 6. Pingback: แทง ROV
 7. Sight Care is a daily supplement proven in clinical trials and conclusive science to improve vision by nourishing the body from within. The Sight Care formula claims to reverse issues in eyesight, and every ingredient is completely natural.

 8. Cortexi is a completely natural product that promotes healthy hearing, improves memory, and sharpens mental clarity. Cortexi hearing support formula is a combination of high-quality natural components that work together to offer you with a variety of health advantages, particularly for persons in their middle and late years. Cortex not only improves hearing but also decreases inflammation, eliminates brain fog, and gives natural memory protection.

 9. Boostaro increases blood flow to the reproductive organs, leading to stronger and more vibrant erections. It provides a powerful boost that can make you feel like you’ve unlocked the secret to firm erections

 10. Dentitox Pro is a liquid dietary solution created as a serum to support healthy gums and teeth. Dentitox Pro formula is made in the best natural way with unique, powerful botanical ingredients that can support healthy teeth.

 11. SonoVive™ is an all-natural supplement made to address the root cause of tinnitus and other inflammatory effects on the brain and promises to reduce tinnitus, improve hearing, and provide peace of mind.

 12. Introducing FlowForce Max, a solution designed with a single purpose: to provide men with an affordable and safe way to address BPH and other prostate concerns. Unlike many costly supplements or those with risky stimulants, we’ve crafted FlowForce Max with your well-being in mind. Don’t compromise your health or budget – choose FlowForce Max for effective prostate support today!

 13. Claritox Pro™ is a natural dietary supplement that is formulated to support brain health and promote a healthy balance system to prevent dizziness, risk injuries, and disability. This formulation is made using naturally sourced and effective ingredients that are mixed in the right way and in the right amounts to deliver effective results.

 14. Glucofort Blood Sugar Support is an all-natural dietary formula that works to support healthy blood sugar levels. It also supports glucose metabolism. According to the manufacturer, this supplement can help users keep their blood sugar levels healthy and within a normal range with herbs, vitamins, plant extracts, and other natural ingredients.

 15. TropiSlim is a unique dietary supplement designed to address specific health concerns, primarily focusing on weight management and related issues in women, particularly those over the age of 40. TropiSlim targets a unique concept it refers to as the „menopause parasite” or K-40 compound, which is purported to be the root cause of several health problems, including unexplained weight gain, slow metabolism, and hormonal imbalances in this demographic.

 16. Puravive introduced an innovative approach to weight loss and management that set it apart from other supplements. It enhances the production and storage of brown fat in the body, a stark contrast to the unhealthy white fat that contributes to obesity.

 17. Neotonics is an essential probiotic supplement that works to support the microbiome in the gut and also works as an anti-aging formula. The formula targets the cause of the aging of the skin.

 18. EyeFortin is a natural vision support formula crafted with a blend of plant-based compounds and essential minerals. It aims to enhance vision clarity, focus, and moisture balance.

 19. The Quietum Plus supplement promotes healthy ears, enables clearer hearing, and combats tinnitus by utilizing only the purest natural ingredients. Supplements are widely used for various reasons, including boosting energy, lowering blood pressure, and boosting metabolism.

 20. GlucoBerry is one of the biggest all-natural dietary and biggest scientific breakthrough formulas ever in the health industry today. This is all because of its amazing high-quality cutting-edge formula that helps treat high blood sugar levels very naturally and effectively.

 21. Sight Care is a daily supplement proven in clinical trials and conclusive science to improve vision by nourishing the body from within. The Sight Care formula claims to reverse issues in eyesight, and every ingredient is completely natural.

 22. Kerassentials are natural skin care products with ingredients such as vitamins and plants that help support good health and prevent the appearance of aging skin. They’re also 100% natural and safe to use. The manufacturer states that the product has no negative side effects and is safe to take on a daily basis. Kerassentials is a convenient, easy-to-use formula.

 23. Elevate your vitality with Alpha Tonic – the natural solution to supercharge your testosterone levels. When you follow our guidance, experience improved physical performance

 24. ReFirmance is an outstanding lift serum that highly supports skin firmness and elasticity, smooths the presence of wrinkles, and provides deep rejuvenation properties.

 25. Amazing, this article is an absolute gem! I’m truly impressed by the richness of understanding and the unique perspective presented here. It’s not always you come across content that’s both educational and engaging like this. Hats off to the writer for creating such a fascinating piece! Your passion for the topic is evident in every word, making it a joyful read. Can’t wait to see what you develop next. Keep up the amazing work! #Inspired #Enlightened

 26. Incredible, this article is an absolute masterpiece! I’m genuinely impressed by the depth of knowledge and the special perspective presented here. It’s not every day you come across content that’s both informative and engaging like this. Hats off to the writer for creating such a captivating piece! Your passion for the topic shines through in every word, making it a pleasurable read. Can’t wait to see what you create next. Keep up the wonderful work! #Inspired #Enlightened

 27. Oh my goodness, this is absolutely mind-blowing! Big thanks for the dedication you put into sharing this priceless data. I always exciting to stumble upon well-written and educational content like this. Keep up the amazing job!

 28. Amazing, this blog entry definitely opened my eyes to different viewpoints! Your analyses are not only intriguing but also incredibly applicable in today’s world. I’m absolutely impressed with the intensity of your examination and the way you’ve conveyed your points. Maintain the fantastic work! Can’t wait to see more of your articles. This has definitely made my day and ignited some engaging thoughts. #Motivated #ThoughtLeader

 29. Incredibly enthusiastic to share my thoughts here! This content is refreshingly unique, blending creativity with insight in a way that’s captivating and educational. Every detail seems carefully put together, demonstrating a deep grasp and passion for the subject. It’s rare to find such a perfect blend of information and entertainment! Big props to everyone involved in creating this masterpiece. Your hard work and dedication shine brightly, and it’s an absolute joy to witness. Looking forward to seeing more of this fantastic work in the future! Keep rocking us all! #Inspired #CreativityAtItsBest

 30. Incredibly enthusiastic to share my thoughts here! This content is astonishingly innovative, combining creativity with insight in a way that’s captivating and educational. Every detail seems carefully put together, showcasing a deep grasp and passion for the subject. It’s uncommon to find such a perfect blend of information and entertainment! Kudos to everyone involved in creating this masterpiece. Your hard work and dedication are clearly evident, and it’s an absolute joy to witness. Looking forward to seeing more of this incredible work in the future! Keep amazing us all! #Inspired #CreativityAtItsBest

 31. So excited to share my thoughts here! This content is refreshingly unique, blending creativity with insight in a way that’s both engaging and enlightening. Every detail seems thoughtfully designed, demonstrating a deep appreciation and passion for the subject. It’s rare to find such a perfect blend of information and entertainment! Kudos to everyone involved in creating this masterpiece. Your hard work and dedication are truly remarkable, and it’s an absolute joy to witness. Looking forward to seeing more of this incredible work in the future! Keep inspiring us all! #Inspired #CreativityAtItsBest

 32. So excited to share my thoughts here! This content is refreshingly unique, merging creativity with insight in a way that’s both engaging and enlightening. Every detail seems meticulously crafted, showcasing a deep understanding and passion for the subject. It’s rare to find such a perfect blend of information and entertainment! Kudos to everyone involved in creating this masterpiece. Your hard work and dedication are clearly evident, and it’s an absolute joy to witness. Looking forward to seeing more of this fantastic work in the future! Keep rocking us all! #Inspired #CreativityAtItsBest

 33. Wow, blog ini seperti perjalanan kosmik melayang ke alam semesta dari kemungkinan tak terbatas! Konten yang menegangkan di sini adalah perjalanan rollercoaster yang mendebarkan bagi pikiran, memicu kagum setiap saat. Baik itu inspirasi, blog ini adalah sumber wawasan yang mendebarkan! #PetualanganMenanti ke dalam pengalaman menegangkan ini dari imajinasi dan biarkan imajinasi Anda melayang! ✨ Jangan hanya menikmati, alami kegembiraan ini! #BahanBakarPikiran akan bersyukur untuk perjalanan menyenangkan ini melalui ranah keajaiban yang penuh penemuan!

 34. Wow, blog ini seperti roket melayang ke galaksi dari kemungkinan tak terbatas! Konten yang menarik di sini adalah perjalanan rollercoaster yang mendebarkan bagi imajinasi, memicu kegembiraan setiap saat. Baik itu gayahidup, blog ini adalah sumber wawasan yang mendebarkan! Berangkat ke dalam petualangan mendebarkan ini dari penemuan dan biarkan pikiran Anda berkelana! Jangan hanya membaca, alami sensasi ini! akan bersyukur untuk perjalanan menyenangkan ini melalui alam keajaiban yang tak berujung!

 35. Sumatra Slim Belly Tonic is a unique weight loss supplement that sets itself apart from others in the market. Unlike other supplements that rely on caffeine and stimulants to boost energy levels, Sumatra Slim Belly Tonic takes a different approach. It utilizes a blend of eight natural ingredients to address the root causes of weight gain. By targeting inflammation and improving sleep quality, Sumatra Slim Belly Tonic provides a holistic solution to weight loss. These natural ingredients not only support healthy inflammation but also promote better sleep, which are crucial factors in achieving weight loss goals. By addressing these underlying issues, Sumatra Slim Belly Tonic helps individuals achieve sustainable weight loss results.

 36. Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all significant infos. I would like to see more posts like this.

 37. What makes Sumatra Slim Belly Tonic even more unique is its inspiration from the beautiful Indonesian island of Sumatra. This supplement incorporates ingredients that are indigenous to this stunning island, including the exotic blue spirulina. How amazing is that? By harnessing the power of these rare and natural ingredients, Sumatra Slim Belly Tonic provides you with a weight loss solution that is both effective and enchanting.

 38. GlucoTrust is a powerful dietary supplement that is designed to address the root cause of excessive blood sugar. It provides the body with essential vitamins and minerals that are specifically formulated to lower blood sugar levels and help keep them at optimal levels. This supplement is highly effective in eliminating fat from the liver, pancreas, and cells, which is one of the primary causes of high blood sugar levels. By doing so, it improves the conversion of carbohydrates and proteins into energy that your body can easily burn.

 39. Sugar Defender introduces a meticulously curated ensemble of eight key ingredients, each strategically selected to champion healthy blood sugar levels and facilitate weight loss. These ingredients collaborate to enhance the supplement’s effectiveness through diverse mechanisms, including energy elevation, fat burning, and metabolism stimulation, all while providing direct support for maintaining healthy blood glucose levels. Here is an insightful overview of each ingredient along with its purported functionality according to the manufacturer:

 40. Wow, incredible weblog format! How long have you ever been blogging for? you made blogging look easy. The total glance of your web site is great, as well as the content material!

 41. Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks

 42. Very interesting points you have mentioned, regards for putting up. „Never call an accountant a credit to his profession a good accountant is a debit to his profession.” by Charles J. C. Lyall.

 43. As I bask in the sunlight, I’m also basking in the warmth of your words. Thank you for making today brighter.

 44. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your helpful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 45. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

 46. you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent job on this topic!

 47. I am typically to running a blog and i actually admire your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and maintain checking for brand new information.

 48. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.