Newsy Obok slidera Zakażenia

Badania: cząsteczki alphaCT1 wspierają proces leczenia blizn chirurgicznych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy odkryli, że cząsteczka alphaCT1 przyspiesza leczenie blizn chirurgicznych i wspiera gojenie ran. Cząsteczka wpływa na funkcjonowanie fibroblastów, a jej wykorzystanie w praktyce klinicznej może pomóc pacjentom m.in. po zabiegach chirurgicznych i ze zmianami skórnymi po radioterapii.

Zespół naukowców kierowany przez prof. Roba Gourdiego, dyrektora Centrum Badań Naczyniowych i Serca w Instytucie Badań Biomedycznych Fralin w VTC, przedstawił wyniki badań nad cząsteczką alphaCT1 i jej zastosowaniem w leczeniu ran i blizn. Zostaną one opublikowane w sierpniowym wydaniu czasopisma naukowego „Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB)”.

Według badaczy cząsteczka może być stosowana w procesie leczenia blizn chirurgicznych, ran trudno gojących się, a także popromiennych zmian na skórze.

Badania nad wpływem cząsteczki alphaCT1 na fibroblasty

Naukowcy w pierwszej fazie badań klinicznych przeanalizowali zmiany zachodzące w tkankach skóry u 49 zdrowych osób po spreparowanym nacięciu chirurgicznym. Każdemu z ochotników wykonano pięciomilimetrowe wycinki skóry z mięśnia dwugłowego na obu ramionach. Rana jednej ręki była leczona cząsteczką alphaCT1 w żelu, na drugą ranę stosowano żel nawilżający bez działania leczniczego. Po 29 dniach skontrolowano proces gojenia się ran i formowania blizn. Badacze przygotowali dokumentację fotograficzną i ponownie dokonali biopsji w celu zbadania odtworzonych tkanek.

Naukowcy odkryli, że alphaCT1 powoduje, iż fibroblasty rozciągają się, a następnie wracają do pierwotnego kształtu i zmieniają kierunek połączeń. Badania mikroskopowe wykazały, że kolagen z nieleczonych ran utworzył równoległe paski, co sprawia, że tkanka jest mniej elastyczna. Natomiast blizny powstałe po ranach leczonych alphaCT1 miały macierz kolagenową w kształcie przypominającym niezranioną skórę.

– W nieuszkodzonej skórze kolagen jest zaplątany, co pozwala tkance poruszać się i rozciągać we wszystkich kierunkach. Wydaje się, że zmiany kierunkowe fibroblastów wpływają na kształtowanie się macierzy kolagenowej podczas bliznowacenia – powiedział prof. Rob Gourdie.

Poprawa wyglądu blizn chirurgicznych po zastosowaniu cząsteczki alphaCT1

Na podstawie wyników drugiej fazy badań klinicznych stwierdzono, że blizny chirurgiczne, które były leczone cząsteczką alphaCT1, wykazywały długotrwałą poprawę wyglądu, nawet o 47 proc. w ciągu 9 miesięcy po zabiegu.

Podczas badań na modelach zwierzęcych naukowcy otrzymali podobne wyniki. Badacze przeanalizowali również działanie cząsteczki na ludzkich komórkach skóry wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych. Testy wykazały, że alphaCT1 powoduje szybsze zamykanie się ran szarpanych, jednak w tym przypadku poszczególne komórki w mniejszym stopniu zmieniały kierunek połączeń.

III faza badań klinicznych nad cząsteczką jest w toku. W testach uczestniczą pacjentki po podwójnej mastektomii.

Źródła: medicalxpress.com

Przeczytaj także: Zakażenie rany – jak je rozpoznać i jak mu zapobiegać? Wywiad z ekspertką

12 thoughts on “Badania: cząsteczki alphaCT1 wspierają proces leczenia blizn chirurgicznych

  1. I actually wanted to jot down a small remark so as to appreciate you for some of the amazing recommendations you are writing here. My time-consuming internet research has at the end of the day been rewarded with reliable know-how to exchange with my contacts. I would tell you that most of us website visitors actually are extremely fortunate to exist in a wonderful site with many wonderful professionals with helpful secrets. I feel extremely lucky to have discovered the webpages and look forward to plenty of more cool moments reading here. Thanks again for everything.

  2. I simply desired to thank you so much once again. I am not sure the things that I could possibly have undertaken without the suggestions discussed by you about this situation. It was actually a very traumatic case in my circumstances, nevertheless observing the specialized style you resolved the issue forced me to jump for gladness. Now i am happy for this work and trust you find out what a great job you have been carrying out training the others using your web page. Most probably you haven’t got to know all of us.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.